خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۷/۲۸ ساعت ۲۰:۳۷:۰۲

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از آتش‌نشانان شهرداری شادگان مقابل استانداری خوزستان، شماری از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه های مختلف کشور مقابل ساختمان وزارت علوم، جمعی از اهالی شهر طرقرود نطنز اصفهان، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جمعی از اعضای تعاونی مسکن شماره ۲ شهرداری قدس، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز، جمعی از کارگران شهرداری‌های شادان و مسجد سلیمان در خوزستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از آتش‌نشانان شهرداری شادگان امروز با حضور در مقابل استانداری خوزستان خواستار رسیدگی به وضعیت مطالبات مزدی خود شدند.

جمعی از آتش‌نشانان شهرداری شادگان صبح امروز (۲۸ مهر ماه) با حضور در مقابل استانداری خوزستان خواستار رسیدگی به وضعیت مطالبات مزدی خود شدند.

این کارگران آتش‌نشان می‌گویند: “به نمایندگی از حدود ۳۰۰نفر از کارمندان و کارگران شاغل در آتش‌نشانی شادگان، این تجمع را برای رسیدگی به مطالبات مزدی محقق نشده خود، برگزار کرده‌ایم”.

 آنها می‌گویند: “تا این لحظه حدود ۹ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکاریم. در طول این چندماه به خاطر وعده‌هایی که از طرف مدیران شهری مبنی بر پرداخت حقوق‌های معوقه خود دریافت کرده‌ بودیم، به کار خود در این مجموعه ادامه دادیم”.

آتش‌نشانان شادگان می‌گویند: “آتش‌نشان‌ها از هیچ گونه حق و حقوق و مزایای سختی کار خود بر خوردار نیستند و در صورت اعتراض به وصول مطالبات صنفی خود، با اخراج یا تغییر پست مواجه می‌شوند”.

اعتراض کارگران شهرداری شادگان مقابل استانداری؛ چه کسی پاسخگوی ۹ ماه حقوق معوقه ماست؟

نماینده کارگران در گفتگو با خبرنگار ایلنا، عنوان کرد: “ما به نمایندگی از حدود ۳۰۰ نفر از کارگران آتش نشانی شهرداری شادگان نسبت به ۹ ماه حقوق معوقه خود اعتراض داریم”.

وی افزود: “ما به عنوان آتش نشان از هیچ گونه حق و حقوق و مزایای آتش نشانها بر خوردار نیستیم”.

کارگر معترض خاطر نشان کرد: “ما در صورت اعتراض با اخراج یا تغیییر پست مواجه می شویم”.

وی با اشاره به مشکلات معیشتی که با آن دست به گریبان هستند، گفت: “مجبور به فروش وسایل خانه های خود شده ایم. برخی از ما فرزندان بیمار دارند که نمیتوانند آنها را درمان کنند. ما حتی از فرستادن فرزندانمان به مدارس عاجزیم. نمیتوانیم هزینه های اولیه خانواده هایمان را تامین کنیم”.

در پایان از مسئولین مربوطه و به ویژه استاندار خوزستان درخواست رسیدگی به خواسته های برحق خود را اعلام کردند.

تجمع شماری از دانشجویان دوره دکتری در مقابل وزارت علوم

به گزارش ایرنا، شماری از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه های مختلف کشور روز شنبه در اعتراض به آن چه که مشکل ارز دولتی فرصت مطالعاتی عنوان می کنند، در مقابل ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تجمع کردند.

تجمع تعدادی از دانشجویان دوره دکتری برای ارز دوره مطالعاتی درحالی امروز برگزار شد که هفته گذشته وزیرعلوم از حل این مشکل خبر داد .

منصور غلامی در جمع خبرنگاران گفت : “بیش از ۵۰ درصد از ظرفیت های اعزام شده دوره دکتری مورد حمایت قرار گرفته اند”.

برخی از این تجمع کنندگان که شمار آنان به حدود ۳۰ نفر می رسید، به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفتند که ارز مورد نیاز آنان برای سفر مطالعاتی به خارج تامین نمی شود و آن ها برای ششمین بار است که برای طرح خواسته خود مقابل وزارت علوم تجمع کرده و هنوز پاسخی دریافت نکرده اند.

یکی از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه تهران که خواست نامی از وی ذکر نشود گفت که او هزینه های بسیاری را در این زمینه متحمل شده است ولی اینک با تامین نشدن ارز مورد نیاز از رفتن به خارج باز مانده است.

یکی دیگر از تجمع کنندگان گفت: “در تجمع های قبلی وزارت علوم از ما خواست تا با آنان در این زمینه گفت و گو کنیم ، یک بار دانشجویان را به میز شکایت ارجاع دادند و در نهایت منجر به تهیه نامه ای برای معاون وزیر علوم شد. اما این نامه هم مسکوت ماند و پاسخی به ما داده نشد”.

این دانشجوی دانشگاه تهران گفت: “بار دوم نیز با معاون اداره کل بورسیه های وزارت علوم صحبت شد که متاسفانه سخن امیدوار کننده ای نگفت”.

وی مدعی شد پس از تجمعات قبلی نامه هایی از کمیته انضباتی برای دانشجویان ارسال شد و به همین خاطر شمار دانشجویان تجمع کننده هر بار نسبت به دفعات قبل کاهش می یابد.

این دانشجو ادامه داد: “معاون اداره کل بورسیه ها به صراحت گفته است که دانشجویان به صورت گروهی پیگیر کار خود نباشند و انفرادی به دنبال کارهایشان بروند”.

تجمع کنندگان عنوان کردند: “تا زمانی که پاسخی از وزارت علوم برای حل مشکل خود دریافت نکنیم به تجمع خود ادامه می دهیم”.

نطنز؛ تجمع اعتراضی اهالی طرقرود نسبت به فعالیت معادن

به گزارش صدا و سیما، اهالی شهر طرقرود نطنز در اعتراض به فعالیت یکی از معادن، تجمع کردند.

صبح امروز تجمعی اعتراض آمیز در رابطه با فعالیت یکی از معادن در منطقه تلوگری شهر طرقرود نطنز شکل گرفت.

در این تجمع اعتراضی تعداد زیادی از اهالی منطقه، که نسبت به فعالیت و تخریب های زیست محیطی این معدن اعتراض داشتند در محل فعالیت معدن تلوگری حضور یافته و مانع از ادامه کار معدن شدند.

همچنین اعضای شورای شهر طرقرود هم در محل تجمع حضور داشتند.

تلوگری یکی از مکان های زیبا و دارای ارزش تاریخی و گردشگری شهر طرق رود به شمار می رود که به گفته مردم، بیم آلودگی چشمه آب این منطقه و تخریب محیط زیست و قنوات به واسطه فعالیت های خارج از ضابطه معدن درآن می رود.

در شهرطرق رود ۱۸ معدن فعال مشغول فعالیت هستند و حجم سطح اشغال معادن که مشغول فعالیت هستند سه برابر مناطق مسکونی است.

شهرطرقرود دارای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی است و قطب تولید محصول زعفران و میوه به، استان اصفهان است و ازمحصولات باغی بسیار با کیفیتی همچون گردو و بادام برخوردار است که به سبب گرد و غبار حاصل از فعالیت معادن و کاهش آب قنوات در معرض نابودی تدریجی قرارگرفته است.

تجمع اعتراضی مالباختگان سایت طلای ثامن در تهران

به گزارش هرانا، امروز جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن  مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران تجمع کردند.

این افراد در اعتراض به مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و در خواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

eteraz malbakhtegan sayttalay samen-28 mehr 97-2

تجمع اعتراضی تعاونی مسکن شماره ۲ شهرداری قدس

به گزارش رادیو زمانه، اعضای تعاونی مسکن شماره ۲ شهرداری قدس، موسوم به تعاونی مسکن کوی فرزان نیز از چند سال پیش به دنبال تحقق وعده واگذاری واحدهای مسکونی خریداری‌شده هستند.

واگذاری این خانه‌ها اکنون پنج سال است که به تأخیر افتاده. مالباختگان از ۱۳۹۵ در حال برگزاری تجمع خیابانی هستند.

معترضان می‌گویند همه دیون خود را پرداخت کرده‌اند اما خانه‌ای به آنها تحویل داده نشده و مسئولان تعاونی نیز پاسخگوی آنها نیستند.

آنها بهمن ۱۳۹۵ به خبرگزاری تسنیم گفته بودند که «تمام سرمایه زندگی خود را برای خرید این واحدها گذاشته‌اند».

تجمع اعتراضی مالباختگان پدیده شاندیز

به گزارش رادیو زمانه، مالباختگان پدیده شاندیز شنبه با تجمع در محوطه این شرکت خواهان بازپس‌گرفتن پول‌شان هستند.

آنها هم چند سال است که معترضند و حتی دی ۹۴ در اعتراض در برابر ورودی مجلس شورای اسلامی در تهران با حضور گسترده پلیس ضدشورش مواجه شدند.

دو سال پیش گفته شده بود که بدهی‌های این شرکت به سهامداران مالباخته ۸۴۰۰میلیارد تومان است

سهامداران و تعهدنامه‌داران مالباخته پدیده شاندیز خواهان استعفاء مدیریت شرکت و مقام‌های استانی هستند. آنها شنبه شعار می‌دادند: «پدیده رو بفروشین / پول ما رو پس بدین.»

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی بزرگ زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعتی فوق‌العاده پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

ادامه اعتراض کارگران شهرداری‌های شادان و مسجد سلیمان در خوزستان به پرداخت‌نشدن دستمزدها

به گزارش رادیو زمانه، کارگران شهرداری شادگان در استان خوزستان برای چندمین بار در اعتراض به عقب‌افتادن چندماهه دستمزدهایشان تجمع کردند.

همکاران آنها در شهرداری مسجد سلیمان نیز با وضعیت مشابهی روبه‌رو هستند و به اعتراض ادامه می‌دهند.

شادگان: معترضان شادگان که دست‌کم ۹ ماه است هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند، شنبه ۲۸ مهر در برابر ساختمان شهرداری دست به اعتراض زدند.

آنها که شمارشان به ۳۰۰ تن می‌رسد، ۱۵ مهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان در ورودی ساختمان شهرداری را مسدود کرده بودند و مانع رفت و آمد مراجعین و کارمندان به داخل ساختمان شدند. کارگران معترض پیش از این نیز ۲۳ اردیبهشت در اعتراض به پرداخت‌نشدن چند ماه حقوق خود در برابر شهرداری دست به اعتراض زده بودند.

کارگران می‌گویند عدم پرداخت دستمزدها زندگی را برای کارگران و خانواده‌هایشان سخت کرده، اما آنها دلیل کمبود فرصت شغلی در شادگان چاره ای جز ادامه کار در شهرداری ندارند.

مسجد سلیمان: در مسجد سلیمان نیز ۷۰ کارگر شنبه ۲۸ مهر به اعتصابی ادامه دادند که یک هفته پیش آغاز شد.

این کارگران ۴ ماه است دستمزد، حق بیمه و سنوات مزدی دریافت نکرده‌اند.

احمد زمانپور، رئیس شورای اسلامی مسجد سلیمان و نماینده این شهر در شورای استان خوزستان ۲۵ مهر به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفته بود که «کمتر از ۱۰ درصد کارگران شهرداری مطالبه مزدی دارند» و «بقیه شهرداری‌ها هم دستمزدها را پرداخت نکرده‌اند».

او در عین حال وعده داده بود که طی ۲ – ۳ روز آینده یک میلیارد تومان برای پرداخت معوقات مزدی کارکنان شهرداری تأمین شود. وعده‌ای که هنوز عملی نشده است.

کارگران شهرداری‌ها که عموماً با شرکت‌های پیمانکاری قرارداد دارند، در بسیاری از نقاط ایران از جمله شهرهای مختلف استان خوزستان بارها نسبت به عقب‌افتادن حقوق‌شان دست به اعتراض زده‌اند.

معترضان می‌گویند کسی به خواسته‌های آنها پاسخ نمی‌گوید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید