خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  با پایان دوران محکومیت؛ پوریا نوری از زندان تهران بزرگ آزاد شد

با پایان دوران محکومیت؛ پوریا نوری از زندان تهران بزرگ آزاد شد

خبرگزاری هرانا – پوریا نوری، عکاس خبری و از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در جریان حوادث گلستان هفتم، عصر پنج‌شنبه با پایان دوران محکومیت از زندان تهران بزرگ آزاد شد. وی پیشتر در خردادماه سال جاری در دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۸ ماه حبس تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پوریا نوری، عکاس خبری و از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در جریان حوادث گلستان هفتم، عصر روز پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

علیرضا روشن از مدیران سایت مجذوبان نور در گفتگو با هرانا گفت: “حکم دو سال حبس تعزیری پوریا نوری پس از اعتراض به این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۸ ماه حبس کاهش پیدا کرده بود و وی عصر روز پنجشنبه ۲۶ مهرماه با پایان دوران محکومیت از زندان تهران بزرگ آزاد شد”.

لازم به ذکر است دو برادر دیگر این درویش گنابادی به نام‌های کسری و امیر نوری به ۱۲ و ۶ سال حبس محکوم شده و در زندان تهران بزرگ در حال تحمل محکومیت خود هستند. مادر وی شکوفه یداللهی نیز که در زندان قرچک ورامین بسر می‌برد، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شده است.

پوریا نوری پیش از این در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۹۶ نیز به دلیل وضعیت وخیم جسمی و نیاز فوری به عمل جراحی (به دلیل شکستگی گونه و فک و چند دندان) با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود و پس از چند ساعت با مراجعه‌ی مأموران و به بهانه‌ی تکمیل پرونده آزادی این درویش، وی را به اوین منتقل کرده و گفته بودند که آقای نوری را پس از تکمیل اوراق اداری به منزلشان باز خواهند گرداند. ساعاتی بعد پوریا نوری طی تماسی که با یکی از بستگان خود برقرار کرده اطلاع داده بود که قرار کفالتش از ۲۵ میلیون تومان به ۱۲۵ میلیون تومان وثیقه افزایش یافته و او را از اوین به زندان تهران بزرگ منتقل کرده‌اند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید