خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از دانشجویان علوم پزشکی واحد گچساران دانشگاه آزاد اسلامی، جمعی از کشاورزان در استان اصفهان و جمعی از کارکنان و پرسنل شرکت عمران و نیرو آذربایجان در ارومیه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، جمعی از دانشجویان علوم پزشکی واحد گچساران دانشگاه آزاد اسلامی در اعتراض به اشتباهات ایجاد شده در پذیرش دانشجویان ورودی سال ۹۷ این دانشگاه مقابل ساختمان فرمانداری گچساران تجمع کردند.

جمعی از دانشجویان گچسارانی پذیرفته شده در برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که به عنوان ذخیره در واحدهای این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، اما بعد از ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به علت اختلال در روند پذیرش در این دانشگاه، به آنان اعلام شده که امکان تحصیل آنان میسر نیست، مقابل ساختمان فرمانداری گچساران تجمع کردند.

یکی از دانشجویان معترض رشته پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران گفت: “دو هفته پیش دانشگاه آزاد اسلامی به طور رسمی اسامی پذیرفته شدگان رشته‌های پزشکی سال تحصیلی ۹۷-۹۸ این واحد دانشگاهی را اعلام و شروع به ثبت دانشجویان در این دانشگاه کرد اما امروز بعد از گذشت یک هفته از سال تحصیلی کادر آموزشی دانشگاه مانع از حضور دانشجویان در کلاس درس شدند.”

یکی دیگر از این دانشجویان نیز گفت: “در لیست ذخیره قبول شده‌اند و پس از ثبت نام و انتخاب واحد در کلاس‌ها هم حضور پیدا کردند اما از اول هفته به آنان اعلام شده که باید انصراف بدهند”.

این دانشجوی معترض اضافه کرد: “ما از قبولی و ثبت نام در دانشگاه خوشحال بودیم اما امروز هم تمام آرزوهایمان بر باد رفت”.

یکی دیگر از دانشجویان بیان کرد: “ما خانه اجاره کردیم و کتاب خریدیم، واقعا برایمان سخت است که ترک تحصیل کنیم. آینده ما چه می‌شود و باید چکار کنیم”.

دکتراسداله ملک زاده، رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران در این باره در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: “مشکل به وجود آمده برای دانشجویان ربطی به واحد گچساران ندارد”.

وی بیان کرد: “از طرف سازمان سنجش یک تعداد دانشجو به واحد دانشکده پرستاری در گچساران معرفی شدند و دستورالعملی نیز به ما داده شد که این دانشجویان را گزینش کرده و آنها را ثبت نام موقت کنیم”.

ملک زاده اظهار کرد: “ما فرم شماره ۱۵ را در اختیار دانشجویان گذاشته و بر اساس ترازی که داشتند، حدود ۳۰ نفر از آنها را انتخاب کردیم”.

رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران خاطرنشان کرد: “بعد از انتخاب این تعداد دانشجو به خاطر اینکه تهران به آنها گیر ندهد که سر کلاس نرفتند و باید ترم نیمسال آنها حذف شود، به آنها اجازه حضور بر سر کلاس‌ها را دادیم تا زمانی که تهران آنالیز اصلی را انجام دهد”.

ملک‌زاده تصریح کرد: “از این تعداد که وارد سازمان سنجش شدند، دانشجویانی انتخاب شدند که تراز آنها ۷ هزار بوده است”.

وی ادامه داد: “تراز قبولی دانشگاه آزاد گچساران ۷ هزار است”.

رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران عنوان کرد: “آن عده از دانشجویانی که تراز آنها زیر ۷ هزار است، از لحاظ وزارت بهداشت و درمان شرایط احراز دانشجویی را در رشته‌های پزشکی ندارند چون آنها در آینده وارد بیمارستان‌ها و اماکن درمانی می‌شوند”.

ملک زاده ادامه داد: “این افراد از لحاظ علمی نمی‌توانند یک دانشجو بوده و با ترازی که دارند، نمی‌توانند در رشته پزشکی درس بخوانند”.

وی تاکید کرد: “ما پیگیر این موضوع بودیم تا بتوانیم ۲۸ دانشجو را در رشته‌هایی که تراز شان بخواند، در واحدهای دیگر در شهرستان‌های دیگر جایابی کنیم”.

رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران اظهار کرد: “این تعداد دانشجو در هرجا که قبول شوند، می‌توانند از طریق شرایط مهمان با نقل و انتقالات به واحد گچساران باز گردند.”

ملک زاده گفت: “ما نمی‌توانیم به آنها قول دهیم که چقدر زمان می‌برد تا اینکار انجام شود، چون زمان این اقدام بستگی به تصمیم‌گیری سازمان دارد”.

وی تصریح کرد: “زمانی که نتیجه این دانشجویان به آنها اعلام شد، به آنها نگفتند که قبولی عادی و یا ذخیره هستند، در واقع این تعداد، تراز نداشتند”.

رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران عنوان کرد: “از روزی که دانشجویان نتیجه خود را از سایت آزمون دریافت کردند، عدم شرایط احراز را دارا بودند و در واقع قبولی آنها به صورت ذخیره بوده است”.

ملک زاده افزود: “۱۱۵ نفر دانشجو قبولی عادی نداشته، بلکه به عنوان ذخیره بودند و به این دلیل واحد آنها را ثبت نام کردیم که اگر به هر شکلی سازمان سنجش آنها را پذیرش کند، این تعداد از لحاظ سر کلاس آمدن و حذف نیمسال مشکلی برایشان به وجود نیاید”.

وی خاطرنشان کرد: “ما تمام پول و شهریه ثبت نام دانشجویان را به شماره کارت آنها واریز خواهیم کرد”.

رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان در رشته پرستاری باید زیر نظر وزارت بهداشت انجام شود، ادامه داد: “این وزارت به ما مجوز ثبت‌نام ۲۵ دانشجوی عادی و ۵ دانشجوی خودگردان را داده، اما به ما ۱۲۰ نفر معرفی شد”.

ملک زاده عنوان کرد: “طبق آخرین پیگیری از ۳۰ نفر دانشجو ۲۸ نفری که در این رشته پذیرفته نشدند را جایابی خواهند کرد”.

وی ادامه داد: “ما تا ۴۰ نفر جای ثبت نام در رشته پرستاری در واحد گچساران را داریم و در حال حاضر ۲۱ نفر دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند”.

رئیس دانشگاه آزاد گچساران تصریح کرد: “مشکل اصلی تراز دانشجویان است که باید حل شود”.

همچنین لیدا قلی زاده، رئیس دانشکده پرستاری گچساران نیز گفت: “از زمان به وجود آمدن این مشکل برای دانشجویان رئیس دانشگاه آزاد گچساران در دانشگاه پرستاری کاملا حضور داشتند. دکتر ملک‌زاده با تمام تلاش برای دانشجویان معترض مسائل را توضیح داده و برای آنها شفاف‌سازی کرده است”.

وی افزود: “مشکل به وجود آمده برای دانشجویان رشته پرستاری در سال جدید به هیچ عنوان به واحد گچساران ربطی نداشته و این واحد مقصر نیست”.

قلی‌زاده با بیان اینکه طبق قانون سازمان سنجش و دستورالعمل‌ها این اقدام رخ داده است، اظهارکرد: “مسئولان دانشگاه آزاد گچساران پیگیری‌های لازم را انجام دادند، اما طبق قانون سازمان سنجش تراز این دانشجویان برای تحصیل در رشته پرستاری قابل قبول نبوده است”.

وی اضافه کرد: “طبق دستور سازمان سنجش ۳۰ نفر دانشجو به ما معرفی شد که از بین آنها دو نفر دارای تراز بوده و می‌توانستند در این رشته تحصیل کنند”.

کشاورزان اصفهان باز هم تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه، کشاورزان اصفهان پنجشنبه ۲۶ مهر بار دیگر به نشانه اعتراض تجمع کردند. آنها این‌بار نیز تراکتور و دیگر ماشین‌های کشاورزی خود را در میادین ورودی شهرهای استان اصفهان پارک کردند. نمانیده اصفهان گفته که مشکل کشاورزان فقط خشکسالی نیست.

کشاورزان در چند شهر استان اصفهان بار دیگر در اعتراض به عدم تامین حق‌آبه تجمع کردند.

دور تازه اعتراضات کشاورزان اصفهان از حدود دو هفته پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

کشاورزان معترض که تراکتور و دیگر ماشین‌آلات کشاورزی را در میادین ورودی شهرهای مختلف استان اصفهان پارک می‌کنند، می‌گویند که وعده مسئولان مبنی بر تامین حق‌آبه کشت پائیزه تحقق نیافته است.

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان پیشتر گفته بود که با اجرای طرح آب‌چرخانی مشکل کشاورزان برطرف خواهد شد. این طرح اما با مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبرو شده است.

علاوه بر این کشاورزان کمک بلاعوض و تسهیلات بانکی که به منظور جبران زیان کشاورزان پرداخت شده، «بسیار کم» و «توهین‌آمیز» است.

به گفته آنها دولت تنها به شمار محدودی از کشاورزان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخته است.

یکی دیگر از تعهدات دولت به کشاورزان همزمان با اعتراضات زمستان سال گذشته و بهار امسال، استهمال وام‌های بانکی آنان بود. این طرح اما تا به حال اجرایی نشده است.

استاندار اصفهان اظهار امیدواری کرده که استهمال وام بانکی کشاورزان به زودی اجرا شود. او از کشاورزان خواسته که نگران نباشند.

او درباره بخشودگی بدهی کشاورزان هم گفته که این پیشنهاد برای بررسی به سازمان برنامه و بودجه فرستاده شده است.

مشکل کشاورزان فقط خشکسالی نیست

در پیوند با همین موضوع حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی مشکل کشاورزان این استان را تنها خشکسالی ندانسته است.

او مسئولان دولتی را عامل بروز مشکل دانسته و گفته که «کشاورزان اصفهان می‌بینند آب از جلوی چشم‌هایشان به استان دیگری می‌رود و می‌دانند مشکل ما تنها خشکسالی نیست بلکه عدم مدیریت و به هم خوردن رژیم حقوقی زاینده رود است».

بخشی از آب زاینده‌رود به استان یزد منتقل می‌شود. دو روز قبل عده‌ای از معترضان، به یکی از حوضچه‌های حوالی ایستگاه قارنه در منطقه بهارستان حمله کردند و خط لوله انتقال آب در این محل را مجدداً تخریب کردند. محمود زمانی قمی، استاندار یزد نیز بلافاصله برای رایزنی و گفت‌وگو با مقامات عالی در وزارت نیرو به تهران رفت. این بیست و دومین باری است که معترضان خط لوله انتقال آب به یزد را می‌شکنند.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی تخصیص آب شیرین به صنایع را هم از دیگر عوامل کمبود آب دانسته و گفته که صنایع نباید از آب شیرین استفاده کنند.

او مدعی شده که شرکت‌های موسوم به «دانش‌بنیان» در حال بررسی ارائه طرح برای تامین آب مورد نیاز صنایع هستند.

کشاورزان اصفهان بهار امسال و زمستان سال گذشته نزدیک به دو ماه در اعتراض به عدم تامین حق‌آبه تجمع و تظاهرات کردند.

کارکنان و پرسنل شرکت عمران و نیرو آذربایجان تجمع کردند

به گزارش هرانا، امروز پنجشنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان و پرسنل شرکت عمران و نیرو آذربایجان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کارکنان و پرسنل شرکت عمران و نیرو آذربایجان در اعتراض به ۶ ماه معوقات مزدی خود مقابل استانداری شهر ارومیه تجمع کردند.

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و یکی از کلان‌شهرهای مهم ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید