خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  آزادی دو شهروند بازداشت‌شده در مریوان و اشنویه همزمان با بازداشت دو نفر در کرمانشاه و مریوان

آزادی دو شهروند بازداشت‌شده در مریوان و اشنویه همزمان با بازداشت دو نفر در کرمانشاه و مریوان

خبرگزاری هرانا – یک شهروند بازداشت شده در مریوان پس از نزدیک به سە ماه و یک تن دیگر در اشنویه پس از ده روز بازداشت به صورت موقت آزاد شدند. همزمان یک شهروند در مریوان و یک تن نیز در کرمانشاه از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷، «هوشیار کسرایی» با اتمام مراحل بازجویی به صورت موقت با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه از زندان مریوان آزاد شد.

او روز چهارشنبه ۱۱ مهر از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج به زندان مرکزی مریوان منتقل شده بود.

هوشیار کسرایی

هوشیار کسرایی ۴١ ساله فرزند رشید از اهالی روستای نی مریوان، در تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۷ با اتهاماتی “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام” از سوی نیروهای وزارت اطلاعات‌ بازداشت و به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل شد.

او تا هنگام درخواست وثیقه نتوانسته‌ بود هیچ ارتباطی با خارج از بازداشتگاه داشته باشد و طی مراحل بازجویی، از ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل هم محروم بوده‌ است.

روز یکشنبه ۲۲ مهر هم «علی سهرابی‌لک» ۲۹ ساله، دانشجوی رشته‌ی فیزیک توسط نیروهای وزارت اطلاعات در کرمانشاه به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نطام» بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات این شهر منتقل شد.

او سال ۹۶ نیز یک بار دیگر با اتهامات مشابهی مورد بازجویی قرار گرفته بود.

در خبری دیگر از مریوان، روز پنجشنبە ١٩ مهر ۱۳۹۷، یک‌ روزنامه‌نگار به نام «محمد رستگار کریمی» پس از تفتیش محل سکونتش و ضبط برخی از وسایل شخصی مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه و دوربین فیلم‌برداری‌اش، بدون ارائه‌ی برگه‌ی قضایی، به دلایل نامعلومی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاههای امنیتی در سنندج منتقل شد.

محمد رستگار کریمی

محمد رستگار کریمی، پیش از این سابقه‌ی همکاری با همشهری، مهر، کردپرس و زریوارخبر را داشته است.

همزمان در خبری دیگر از اشنویه «رزگار معروف» فرزند احمد با گذشت نزدیک به ده روز بازداشت با تودیع وثیقه‌ی ۱۳۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

روز پنجشنبە ١٢ مهر ۱۳۹۷، نیروهای وزارت اطلاعات در «دشت‌بیل» اشنویه رزگار معروف را به اتهام «همکاری با احزاب کرد مخالف نظام» بدون ارائه‌ی برگه‌ی قضایی بازداشت و‌ به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه منتقل کردند.

رزگار معروف ۲۶ ساله دانشجوی رشته‌ی معماری دانشگاه ارومیه می‌باشد که یک بار دیگر سال ۱۳۹۴ پس از انتشار یک مجله‌ی دانشجویی، به اداره‌ی اطلاعات احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

بر اساس داده‌های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی شمسی گذشته (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶بازداشت ۶۸۸۳ شهروند در ایران مبنای عقیدتی یا سیاسی داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید