خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزگذشته و امروز، جمعی از کشاورزان در استان اصفهان، جمعی از دانشجویان رشته پرستاری دانشگاه آزاد سنندج، جمعی از دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، جمعی از کاسبان و مالکان پاساژ نصر در تهران، جمعی از کارگران واحد موتوری و اداری شهرداری شوشتر استان خوزستان و جمعی از بازنشستگان کشوری در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما مورخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان اصفهانی در اعتراض به برداشت جدید از رودخانه زاینده رود تجمع کردند.

تجمع کنندگان در حاشیه رودخانه ی زاینده رود و سد تنظیمی آن خواستار جلو گیری از بارگذاری جدید بر این رودخانه شدند.

کشاورزان با تاکید بر  همدلی و وحدتشان با استان های هم جوار بارگذاری جدید بر این رودخانه را  مغایر مصوبات شورای عالی آب می دانند.

در حال حاضر طرحی با عنوان آبرسانی به منطقه بن و بروجن در حاشیه رودخانه زاینده رود در حال اجراست که کشاورزان خواستار توقف آن هستند.

کشاورزان شرق اصفهان معتقدند: “وزارت نیرو نباید بیش از سهم دولت از تونل‌های اول و دوم کوهرنگ، چشمه لنگان و خدنگستان (حداکثر ۳۸۴ میلیون مترمکعب) آب تخصیص دهد”.

آنها خواستار رعایت عدالت در برداشت آب و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز و همچنین اجرای دقیق مصوبه شورای عالی آب شدند.

آبرسانی بن-بروجن طرح جدید برداشت آب از زاینده رود و یکی از طرح های بزرگ انتقال آب در استان چهار محال و بختیاری است.

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج به حذف رشته پرستاری

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷، دانشجویان رشته پرستاری دانشگاه آزاد سنندج با وجود پرداخت شهریه و ثبت‌نام، امکان ادامه تحصیل ندارند.

رئیس دانشگاه گفته است که وزارت بهداشت و درمان امکان پذیرش دانشجوی پرستاری را به این دانشگاه نداده است.

دانشجویان نیز در واکنش به این تصمیم روز گذشته مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان دانشگاه شدند.

یکی از دانشجویان معترض به خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته که «بیشتر دانشجویان حذف شده دارای شماره و کارت دانشجویی هستند، شهریه پرداخت کرده و یک هفته نیز سر کلاس درس این رشته حاضر شده‌اند».

رئیس دانشگاه آزاد سنندج گفته که در گفت‌وگو با مسئولان وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا همه کسانی که حذف شده‌اند، بتوانند در رشته پرستاری ادامه تحصیل بدهند.

وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی در راستای اجرای طرح پرستار بیمارستانی، ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پرستاری را کاهش داده است. نهادهای صنفی پرستاری طرح پرستاران بیمارستانی را «زیان‌بار» و مشابه طرح کارورزی توصیف کرده‌اند.

اعتراض دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد یزد بالا گرفت

به گزارش ایسنا مورخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷، دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در اعتراض به تغییر سهمیه دانشجویان ذخیره رشته پزشکی این دانشگاه که مانع از حضور آنها به کلاس درس شده است، تجمع اعتراضی آمیزی کردند.

یکی از دانشجویان معترض رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با بیان این‌که چهارشنبه دوهفته پیش دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد به طور رسمی اسامی پذیرفته شدگان قطعی رشته پزشکی سال تحصیلی ۹۷-۹۸ این واحد دانشگاهی اعلام و شروع به ثبت دانشجویان در این دانشگاه کرده است،‌اظهار کرد:‌ “روز گذشته دوشنبه ۲۳ مهرماه بعد از گذشت یک هفته از سال تحصیلی کادر آموزشی دانشگاه مانع از حضور دانشجویان در کلاس درس شدند”.

وی عوض کردن سهمیه ذخیره پذیرش دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد واحد یزد را تنها دلیل ذکر شده از سوی کادر آموزشی این دانشگاه عنوان کرد و افزود:‌ “دانشجویان در حالی از حضور در کلاس منع شدند که با دعوت دانشگاه آزاد یزد از دانشگاه‌های قبلی خود انصراف و برای ادامه تحصیل در دانشکده علوم پزشکی علی ابن ابیطالب یزد ثبت‌نام کردند”.

این دانشجوی معترض با چشمانی اشکبار ادامه داد:‌ “ما از کل کنکور و دانشگاه فقط دیشب آنهم به دلیل خرید کتابهای تجویز شده از سوی اساتید خوش بودیم و امروز هم تمام آرزوهایمان ناامید شدیم”.

وی گرفتن شدن تمام فرصت‌های تحصیلی در داخل و خارج کشور را مهمترین دلیل اعتراض خود دانست و گفت:‌ “دانشگاه آزاد اسلامی در حالی از ورود دانشجویان پزشکی به کلاس درس ممانعت کرده که پیش از آن شهریه کامل تحصیل را اخذ و کارت دانشجویی را برای آنها صادر کرده است”.

پدر یکی دیگر از دانشجویان معترض با بیان این‌که پسرش ذخیره ردیف سه پزشکی بوده است در گفت‌و‌گو با ایسنای یزد، تصریح کرد: “دانشگاه آزاد واحد با اعلام رسمی و قطعی اسامی پذیرفته شدگان رشته پزشکی در این واحد دانشگاهی امیدواری و در حال حاضر با جلوگیری از ادامه تحصیل آنها نا امیدی و سردرگمی را برای دانشجویان و خانواده آنها ایجاد کرده‌اند”.

یکی دیگر از دانشجویان معترض رشته پزشکی به نام خانم شیرین که ادعا کرده تراز قبولی وی ۹۳۰۰ بوده است، اظهار کرد: “دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با انتشار رسمی اسامی ما در لیستی تحت عنوان «لیست اسامی قطعی پذیرفته شدگان پزشکی» از ما برای ثبت‌نام در این دانشگاه دعوت کرده و الان بعد از گذشته تمام فرصت‌های تحصیلی در سال جاری و انجام تمام فرآیند ثبت‌نام مانع از حضور و ادامه تحصیل ما در این دانشگاه شده است”.

وی اشتباه کاری را تنها دلیل ذکر شده از سوی کادر آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برای ممانعت از حضور دانشجویان پزشکی این دانشگاه عنوان کرد و گفت:‌ “من در حالی سردرگم برای ادامه تحصیل هستم که پیش از این در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل بوده و به خاطر حضور در دانشگاه آزاد یزد و تحصیل در رشته پزشکی انصراف داده‌ام”.

شیرین عدم پاسخگویی شفاف و قطعی را یکی دیگر از دلایل اعتراض و تجمع خود دانست و بیان کرد:‌ “من نمی‌دانم با چه رویی باید به خانه برگردم”.

مرتضی یکی دیگر از دانشجویان پذیرفته شده رشته پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در پایان گفت:‌ “من پیش از این در حال تحصیل در رشته بینایی سنجی دانشگاه زاهدان بودم که با تماس دانشگاه آزاد یزد و اعلام رسمی پذیرفته شدن در رشته پزشکی این دانشگاه از محل تحصیل خود انصراف به یزد آمدم”.

تجمع جمعی از مالکان و کاسبان پاساژ نصر روبه‌روی شورای شهر

به گزارش ایلنا، ظهر امروز ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، جمعی از کاسبان و مالکان پاساژ نصر در مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند.

ظهر امروز و همزمان با برگزاری حلسه علنی شورای شهر تهران؛ جمعی از مالکان و کاسبان پاساژ نصر در مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند.

اعتراض این افراد مربوط به نمازخانه مجتمع نصر بود که در زمین‌های این افراد احداث شده و آنان خواستار آن هستند که زمین‌هایشان آزاد شود.

گفته می‌شود این افراد از ۱۴ سال پیش شکایت خود را مطرح کرده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

شایان ذکر است، حدود ۸۰ مغازه و ۴۰۰ خانوار در این منطقه نسبت به وحود نمازخانه مجتمع نصر شکایت دارند.

برخی از اعضای شورای شهر با این افراد شروع به مذاکره کردند تا مشکل را حل کنند.

اعتراض کارگران شهرداری شوشتر گسترده‌تر شد

به گزارش ایلنا، برخی منابع کارگری از گسترده شدن اعتراضات صنفی کارگران این نهاد عمومی خبر می‌دهند.

منابع خبری کارگری در شهرداری شوشتر در استان خوزستان از گسترده شدن اعتراضات صنفی کارگران این واحد خدماتی خبر می‌دهند.

این کارگران که تعداد آنها تا حدود ۳۰۰ نفر برآورد شده است، می‌گویند: “امروز ۲۴ مهر ماه اعتراض صنفی کارگران واحد موتوری و اداری شهرداری شوشتر با همراهی کارگران فضای سبز گسترده‌تر شده است”.

به گفته یکی از کارگران، تشدید اعتراضات کارگری در حالی از روز گذشته (۲۳ مهر ماه) ادامه دارد که پیش از این بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران واحد موتوری و اداری مقابل ساختمان شهرداری دست به اعتراض صنفی زده بودند اما نتیجه‌ای دربرنداشته است.

کارگران معترض در ادامه با بیان اینکه کارگران در اجتماع امروز خود خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستند، افزودند: “اگر حداقل بخشی از شش ماه معوقات مزدی آنها به صورت کامل پرداخت شود”، دلیلی برای استمرار این اعتراض صنفی وجود ندارد.

کارگران شهرداری شوشتر تاکید کردند: “سایر خواسته‌های صنفی ما «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «تامین امنیت شغلی کارگران»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران» و «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه» است که تاکنون اهمیتی از سوی مسئولان به این حقوق قانونی داده نشده است”.

پرداخت شدن حق بیمه کارگران مجموعه شهرداری شوشتر از دیگر خواسته‌های این گروه از کارگران معترض است.

تجمع بازنشستگان کشوری مقابل برنامه و بودجه/دستمزدمان فقط ده روز از ماه را کفاف می‌دهد

به گزارش ایلنا، صبح امروز جمعی از بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

امروز ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، از ساعت ده صبح، جمعی از بازنشستگان کشوری، مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

حاضران در تجمع که بازنشستگان ارگان‌های مختلف دولتی هستند؛ اعتراض اصلی‌شان به پایین بودن مستمری‌ها نسبت به خط فقر است.

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی، تلاش دارند خواسته‌های خود را به گوش مسئولان برسانند.

این بازنشستگان خواسته‌های دیگری نیز دارند: “اجرای همسان سازی، اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری از بیمه تکمیلیِ با کیفیت، از دیگر مطالبات بازنشستگان کشوری‌ست”.

تعداد زیادی از حاضران در تجمع را معلمان بازنشسته تشکیل می‌دهند؛ آنها معتقدند مستمری دریافتی‌شان، هم به نسبت معلمان شاغل و هم به نسبت بازنشستگان دیگر ارگان‌های دولتی، بسیار پایین‌تر است.

یکی از معلمان حاضر در تجمع امروز می‌گوید: “از فقر و بی‌پولی به ستوه آمده‌ایم؛ دستمزدی که به عنوان مستمری بعد سی سال تدریس و جهاد در راه تعلیم و تربیت دریافت می‌کنیم، ده روز از ماه را هم کفاف نمی‌دهد؛ بقیه ماه را چطور باید سر کنیم؟”

همزمان با بازنشستگان تهرانی، در برخی استان‌های دیگر از جمله اصفهان نیز بازنشستگان کشوری و معلمان بازنشسته تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

بازنشستگان کشوری و معلمان بازنشسته پیش از این نیز بارها مقابل نهادهای مسئول از جمله سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی ترتیب داده‌اند و خواستار برآورده شدن مطالبات خود شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید