خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – حدود ۱۴۰ کارگر شاغل در کارخانه «پارس میل‌لنگ» در استان قزوین، دست‌کم ۴ ماه و نیم دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند. بنا بر خبری دیگر عدم رسیدگی به مشکلات زیست محیطی کارخانه آسفالت ازنا توسط مسئولان این کارخانه، باعث پلمپ شدن کارخانه و بیکاری کارگران شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۲ مهر ۱۳۹۷، کارگران شاغل در «کارخانه پارس میل‌لنگ» واقع در شهرستان تاکستان، دست‌کم ۴ ماه و نیم دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند.

به گفته یکی از کارگران «کارخانه پارس میل‌لنگ» حدود ۱۴۰ کارگر در این واحد تولیدکننده قطعات خودرو مشغول کارند که نیمی از دستمزد اردیبهشت‌ماه خود به همراه حقوق کامل ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور را دریافت نکرده‌اند.

او افزود: “جدا از معوقات مزدی مدیریت «کارخانه پارس میل‌لنگ» بدهی‌های مالی زیادی بابت تأخیر در پرداخت بیمه کارگران به تأمین اجتماعی دارد و در حال حاضر حق بیمه کارگران در برخی از ماه‌های سال به تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

این کارگر با بیان اینکه کارخانه پارس میل‌لنگ در حال حاضر تولید و فروش خوبی دارد، در ادامه افزود: “مشکلات این واحد قطعه‌سازی ناشی از وصول نشدن به موقع طلب‌های مالی آن از کارخانه‌های بزرگ خودروسازی است”.

به گفته وی، تقریباً از دهم شهریورماه فعالیت کارخانه بعد از چند هفته تعطیلات تابستانی کارگران از سر گرفته شد و کارگران به صورت شیفت‌های یک هفته‌ای مشغول کار هستند.

وی در تشریح وضعیت کارگران گفت: “نیمی از کارگران یک هفته کار و یک هفته در استراحت هستند و هفته‌ی استراحت شیفت اول را نیمی دیگر از کارگران پرمی‌کنند”.

او در ادامه درباره وضعیت همکارانی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، گفت: “حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر از همکارانی که از مدت‌ها قبل از موعد بازنشستگی آنها با مشاغل سخت و زیان‌آور گذشته، برای پرداخت هزینه بازنشستگی خود از سوی کارفرما با مشکل روبرو هستند”.

این کارگر کارخانه پارس میل‌لنگ همچنین درباره ۴۰ کارگر اخراجی که از ابتدای شهریورماه با اتمام قرارداد از کار بیکار شده‌اند، اظهار داشت: “حدود ۷۰ درصد از مطالبات کارگران اخراجی از سوی کارفرما پرداخت شده، در عین حال آنها به دنبال برقراری مقرری بیمه بیکاری خود هستند”.

او با بیان اینکه کارگران این کارخانه تاکنون چندین بار پیگیر وضعیت شغلی و دریافت مطالبات مزدی خود از سوی کارفرما بوده‌اند، در خاتمه افزود: “در خصوص بررسی مشکلات این واحد تولیدی و کارگرانش قرار است برخی اعضای هیئت‌مدیره روز سه‌شنبه هفته جاری جلسه‌ای در محل کارخانه برگزار کنند که امیدواریم بدین ترتیب بخشی از مشکلاتمان مرتفع شود”.

بیکاری کارگران بر اثر پلمپ یک کارخانه به دلیل مشکلات زیست‌محیطی

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۲ مهر ۱۳۹۷، عدم رسیدگی به مشکلات زیست محیطی کارخانه آسفالت ازنا توسط مسئولان این کارخانه، باعث پلمپ شدن کارخانه و بیکاری کارگران شد.

برخی منابع کارگری در استان لرستان گفتند: “کارخانه آسفالت ازنا اخیراً به دلیل مشکلات زیست محیطی پلمب و فعالیتش متوقف شده است”.

در خصوص علت توقف فعالیت این واحد صنعتی گفته می‌شود؛ دود ناشی از این کارخانه آلوده است و سلامت عمومی ساکنان منطقه و محیط زیست را به خطر انداخته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا در این‌باره گفته است: “این کارخانه تولید آسفالت به علت ایجاد آلودگی هوا و تهدید علیه بهداشت عمومی و نیز بی‌توجهی کارفرما به مسائل زیست محیطی و اخطار‌های صادره از سوی این اداره مبنی بر رفع کامل آلودگی و نصب فیلتراسیون پلمپ و از ادامه فعالیت آن جلوگیری شد”.

منصور درویشی با اشاره به اینکه واحد‌های صنعتی که الزامات زیست محیطی را رعایت نکنند علاوه بر معرفی به مراجع قضایی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست واحد آلاینده شناخته می‌شوند، اظهار داشت: “پلمپ این کارخانه تولید آسفالت تا رفع کامل آلودگی و رعایت الزامات زیست محیطی باقی خواهد ماند”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا افزود: “سازمان حفاظت محیط زیست در راستای وظایف قانونی خود واحد‌های صنعتی آلاینده زیست محیطی را در هر فصل از سال به وزارت اقتصاد و دارایی معرفی می‌کند تا نسبت به محاسبه و دریافت عوارض آلایندگی از آنها و واریز آن به خزانه دولت اقدام شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید