خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  بیکاری و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

بیکاری و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – حدود ۱۵۰ تن از کارگران فصلی شرکت دخانیات علی‌آباد کتول در استان گلستان از دو سال پیش بیکار شدند و از آن زمان تاکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برند، به همین دلیل جمعی از این کارگران روز پنجشنبه ۱۹ مهرماه مقابل ورودی شرکت دخانیات دست به اعتراض صنفی زدند. بنا بر خبری دیگر، کارگران شاغل در کارخانه «کاشی میبد» از معوقات مزدی ۳ ماهه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع کارگری در شرکت دخانیات علی‌آباد کتول در استان گلستان گفتند: “حدود ۱۵۰ کارگر فصلی هستیم که با قرارداد حجمی در مزارع کشت توتون مشغول خرید، انبار و خشک کردن توتون بودیم اما از دو سال پیش با ورود بخش خصوصی، اشتغال ما کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد به خطر افتاده و باوجود سوابق ۱۵ ساله، هم‌اکنون کاری برای انجام دادن نداریم”.

کارگران فصلی دخانیان علی‌آباد کتول با بیان اینکه وضعیت شغلی مشخصی نداریم، در ادامه گفتند: “هر سال اداره صنعت معدن و تجارت امتیاز خرید توتون را به شرکت دخانیات می‌داد اما دو سال است امتیاز خرید توتون را با محدود کردن شرکت دخانیات به یک شرکت پیمانکاری «بنام کارا پارسیان» داده است”.

آنها با بیان اینکه قیمت توتون متاثر از قیمت دلار است، در ادامه ناکید کردند: “شرکت پیمانکاری کارا پارسیان هر کیلو توتون را از کشاورز حدود ۲۴ هزار تومان می‌خرد این در حالی است که تعرفه خرید هر کیلو توتون به نرخ دولتی حدود ۱۴ هزار تومان است به همین دلیل کشاورزان توتون کار علاقه‌ای برای فروش محصولات خود به شرکت دخانیات ندارند و ادامه این روند منجر به بیکاری ما کارگران فصلی شده است”.

به گفته کارگران، اگرچه دولت با وارد کردن بخش خصوصی مشکلات قیمت‌گذاری و خرید فروش توتون را تا حدی مرتفع کرده اما در این بین باید برای وضعیت اشتغال و معیشت کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد هم فکری می‌کرد.”

به گفته کارگران؛ هم‌اکنون بعد از گذشت دو سال از زمان بیکاری آنها، کارگران برای تأمین معاش خود و خانواده‌هایشان نتوانسته‌اند شغل جدید پیدا کنند و در این زمینه نیز هیچ‌گونه رسیدگی از سوی مسئولان شهرستانی صورت نگرفته است.

آنها گفتند: “شرکت دخانیات علی‌آباد تنها ۱۵۰ کارگر فصلی دارد که می‌تواند هریک را در واحدهای مختلف مجموعه دخانیات مشغول کار کند تا معاششان به خطر نیفتد”.

علی‌آباد کَتول، یکی از شهرهای استان گلستان است. این شهر مرکز شهرستان علی‌آباد کتول است.

کارگران «کاشی میبد» سه ماه مزد معوقه طلبکارند

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه «کاشی میبد» دست‌کم سه ماه دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند.

کارگران کاشی میبد در توضیح طلب وصول نشده خود گفتند: “مطالبات مزدی ما مربوط به طلب ماه‌های تیر، مرداد و شهریور سال جاری می‌شود. همچنین کارفرما تمامی کارگران شاغل در این واحد تولیدی را از یک هفته پیش به مرخصی فرستاده است”.

این کارگران تاکید دارد که هیچکدام در جریان این تصمیم مدیریت نبوده‌ و از این می‌ترسند که مبادا مشکلات کارخانه در این مدت کوتاه رفع نشود. آنها می‌گویند که هنوز مشخص نیست مرخصی اجباری در حد یک هفته باقی بماند و ممکن است باتوجه به شرایطی که بر این کارخانه حاکم است، این وضعیت ادامه‌دار شود”.

به گفته کارگران، عمده‌ترین دلایلی که از سوی کارفرما برای تعطیلی موقت این دو واحد عنوان می‌شود، کمبود نقدینگی است.

کارگران می‌گویند: “در پیگیری وضعیت کارخانه و مطالبات مزدی‌مان ناچار شدیم روز پنجشنبه (۱۹ مهرماه) مقابل فرمانداری شهرستان میبد دست به اعتراض صنفی بزنیم تا با این روش صدای خود را به مسئولان شهرستانی برسانیم”.

کارگران با بیان اینکه خواهان بازگشایی کارخانه و دریافت معوقات مزدی خود هستند و برای چندمین بار از تریبون رسانه‌های داخلی از مسئولان خواسته‌اند تا به مشکلات این واحد تولیدی و کارگرانش رسیدگی کنند، افزودند: “همه مسئولان در جریان مشکلات کارخانه کاشی میبد و کارگرانش قرار دارند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید