خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم ۷۴۰ ضربه شلاق و زندان برای ده متهم در تهران

صدور حکم ۷۴۰ ضربه شلاق و زندان برای ده متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – هفت مرد که متهم به “دستبرد مسلحانه به محموله‌های بار” شده بودند، در مجموع به ۶۱ سال زندان و ۵۱۸ ضربه شلاق محکوم شدند. سه مرد متهم به “مالخری اموال مسروقه” نیز جمعا به ۱۸ ماه حبس و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، اواخر سال ‌۹۵، راننده یک خودروی سنگین با مراجعه به اداره پلیس تهران گفت: «از یکی از شهر‌های جنوبی چند تن مواد غذایی بار زدم و به سمت تهران حرکت کردم. قرار بود بار کامیون را در انباری حوالی جاده مخصوص کرج تخلیه کنم. وارد جاده کرج شدم، شب شده بود به همین خاطر در حاشیه جاده توقف کردم و در کابین خودرو خوابیدم تا صبح بار را تحویل انبار بدهم. کاری که بیشتر راننده‌ها در جاده‌ها انجام می‌دهند. حوالی ساعت یک نیمه شب بود که متوجه سر و صدای وحشتناکی شدم. از خواب پریدم دیدم چند مرد با قمه و چاقو اطراف ماشین کمین کردند و یکی از آن‌ها به شدت به شیشه خودرو می‌کوبد. جانم در خطر بود به همین دلیل چاره‌ای جز تسلیم نداشتم. در خودرو را باز کردم و مردان قمه به دست وارد شدند. آن‌ها همگی تبعه افغانستان بودند. آن‌ها من را به مرگ تهدید کردند و دست و پایم را بستند و همه بار کامیون را به چند وانت منتقل و سپس فرار کردند.»

بعد از مطرح شدن شکایت بود که کارآگاهان پلیس‌آگاهی تهران تحقیق برای بازداشت متهمان را را آغاز کردند.

بررسی‌های پلیس در جریان بود که شکایت‌های مشابهی به پلیس گزارش شد که حکایت از این داشت که متهمان به محموله‌های بار یا انبار‌های کالا دستبرد می‌زنند.

کارآگاهان پلیس با بررسی شکایت‌های مطرح شده موفق شدند سارقان را شناسایی و بازداشت کنند. با انتقال هفت‌ متهم به پلیس‌آگاهی آن‌ها تحت بازجویی قرار گرفتند و در بازجویی‌های به چند سرقت مسلحانه در ساعات یک الی ۵ صبح از کامیون‌های حامل بار و چند انبار حوالی جاده مخصوص کرج اعتراف کردند. پلیس همچنین در روند بازجویی از متهمان سه مالخر اموال مسروقه را نیز شناسایی و بازداشت کرد.

به این ترتیب با احضار شاکیان به اداره پلیس و طرح شکایت آن‌ها پرونده کامل و بعد از صدور کیفرخواست به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده بعد از اعلام رسمیت جلسه، شاکیان در جایگاه قرار گرفتند و هر‌کدام بعد از طرح شکایت درخواست اشد مجازات کردند.

در پایان هیئت قضایی هر یک از متهمان را به ۷۴‌ ضربه شلاق و رد مال و سه نفر از متهمان را هر کدام به ۱۰ سال حبس، دو نفر از متهمان هر کدام به هفت‌سال حبس، دو نفر از متهمان هرکدام به پنج‌سال حبس و سه‌نفر متهم به مالخری اموال مسروقه را نیز هر کدام به شش ماه حبس محکوم کرد.

لازم به اشاره است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید