خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  عباس لسانی جهت ابلاغ حکم به دادگاه احضار شد/ تقاضای لسانی برای رعایت موازین دادرسی/ سند

عباس لسانی جهت ابلاغ حکم به دادگاه احضار شد/ تقاضای لسانی برای رعایت موازین دادرسی/ سند

خبرگزاری هرانا – عباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل و زندانی سیاسی سابق که پیشتر در تاریخ ۲ مهرماه ۹۷ از طریق پیامک متوجه شده بود که به صورت غیابی برای وی حکم صادر شده است، روز چهارشنبه با ارسال احضاریه‌ای از وی خواسته شد که جهت ابلاغ این حکم طی ده روز به دادگاه انقلاب تبریز مراجعه کند. آقای لسانی در پی این احضار طی نامه‌ای خواستار رعایت موازین دادرسی از جمله نحوه ابلاغ حکم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷، عباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل طی احضاریه‌ای جهت ابلاغ حکمی که پیشتر بصورت غیابی علیه وی صادر شده بود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شده است.

عباس لسانی با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن غیرقانونی خواندن روند دادرسی و در واکنش به احضار خود گفت: “حکمی که در روندی کاملا غیر قانونی و غیر حقوقی بر علیه اینجانب صادر شده است به هیچ عنوان قابل قبول و قابل تمکین نیست. در حالی که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی رسیدگی به پرونده‌های سیاسی- عقیدتی و مطبوعاتی باید در جلسه‌ی علنی با حضور مردم و رسانه‌ها صورت پذیرد که این مهم‌ و حق آشکار نه تنها بعد از چند دهه محقق نگردید بلکه از سوی نافیان حقوق شهروندی هر از گاهی با تمسک به ابزارهای مختلف از جمله وضع قوانین مصلحتی که آشکارا ناقض اصول مصرح قانون اساسی است را شاهدیم”.

وی در خصوص روش ابلاغ حکم صادره ادامه داد: “انتظار می‌رود همانطور که برگ احضار برای حضور در محل شعبه مربوطه، صرف اطلاع (بدلیل عدم اطلاع اینجانب) از حکم صادره ارسال شده است به همان طریق برگ دادنامه صادره نیز به آدرس اینجانب فرستاده شود. در غیر اینصورت، با عدم تمکین به منویات شما، به بی‌قانونی و قوانین ظالمانه مشروعیت نخواهم بخشید و بدین طریق اعتراض و عصیان خود بر این روند غیرقانونی و همچنین رفتارهای ظالمانه بیدادگاه‌های شما ابراز خواهم داشت”.

آقای لسانی پیش‌تر از طریق پیامک به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود در تاریخ ۲ مهرماه ۹۷ مجددا از طریق پیامک متوجه شده یود که به صورت غیابی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب برای وی حکم صادر شده است.

آقای لسانی پیشتر در خصوص احضار خود به دادگاه گفته بود: “به رغم چشم پوشی از تأخیر در زمان‌ احضار و نیات پشت پرده نامیمون احضارکنندگان در انتخاب زمان ارسال پیامک و همچنین زمان برگزاری جلسه دادگاه که مصادف با هشتم ماه محرم می‌باشد، به دلیل عدم ارسال احضاریه با برگ کاغذ رسمی و ابلاغ قانونی در زمان و مکان مورد نظر در دادگاه حاضر نخواهند شد”.

لازم به یادآوری است که روز دوشنبه ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه تن از فعالان ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد در حضور در این مراسم منتشر کرد و احتمال می‌رود دلیل بازداشت وی مرتبط با این موضوع بود.

هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ترک (آذربایجانی) به‌خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل بازداشت شدند. عباس لسانی جزو اولین افرادی بود که در این پرونده بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه‌ای که در تاریخ ۲۰ مرداد‌ماه سال جاری منتشر کرد، دستگیری‌های فعالان ترک را خودسرانه و خارج از موازین قانونی خواند و خواستار اقدام فوری جهت آزادی کسانی که به دلیل شرکت در تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی زندانی هستند شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید