خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  یک شهروند ساکن اراک به حبس و شلاق محکوم شد

یک شهروند ساکن اراک به حبس و شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – داریوش دارابی، شهروند ساکن اراک توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو اراک و شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به اتهام اخلال در نظم عمومی و توهین به آیت‌الله خمینی جمعاً به ۱ سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، داریوش دارابی، شهروند ساکن اراک که پیش‌تر در جریان یک تجمع اعتراضی در میدان شهدا این شهر بازداشت شده بود، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو و شعبه ۲ دادگاه انقلاب اراک به اتهام “اخلال در نظم عمومی” و توهین به آیت‌الله خمینی” جمعاً به ۱ سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

محمد نجفی وکیل مدافع این شهروند، در این خصوص گفت: “موکل آقای داریوش دارابی در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۷ در جریان تجمعی اعتراضی در میدان شهدا اراک بازداشت و پس از آن به بازداشتگاه اطلاعات سپاه اراک منتقل شد و پس از مدتی با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود. 

اکنون شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو اراک آقای دارابی را به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به تحمل ۱۸۱ روز حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرد که مجازات مذکور به مدت سه سال به صورت معلق است.

در تاریخ ۱۱ مهرماه سال جاری نیز آقای دارابی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اراک به اتهام “توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی” به ۶ ماه حبس محکوم شده است. دادگاه درخصوص دلایل صدور این حکم نیز به پیامک‌های ارسالی آقای دارابی استناد کرده است”.

لازم به یادآوری است میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید