خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیکاری کارگران در شهرداری‌های شادگان و مهاباد

معوقات مزدی و بیکاری کارگران در شهرداری‌های شادگان و مهاباد

خبرگزاری هرانا – پرداخت دستمزد کارگران پیمانی شاغل در فضای سبز شهرداری شادگان حدود ۸ ماه به تأخیر افتاده و بخشی از بیمه این کارگران نیز به تأمین اجتماعی پرداخت نشده است. بنا بر خبری دیگر، کارگران شاغل در شهرداری مهاباد از بیکاری حدود ۸۰ نفر از همکاران خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۶ مهر ۱۳۹۷، کارگران فضای سبز شاغل در شهرداری شادگان حدود ۸ ماه مزد معوقه طلب دارند.

این کارگران در این خصوص می‌گویند: “مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزدشان کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی در شهرداری است. همچنین بخشی از بیمه کارگران به تأمین اجتماعی پرداخت نشده است”.

این کارگران افزودند: “در منطقه‌ای محروم با شرایط سخت، مشغول خدمت‌رسانی به شهروندان هستیم اما مسئولان شهری شهر شادگان هیچ فکری به حال ما نمی‌کنند”.

به گفته یکی از کارگران شهرداری شادگان، این کارگران روز گذشته (۱۵ مهرماه) در پیگیری مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند اما این اقدام مسئولان شهری را وادار به پرداخت مطالبات کارگران نکرده است..

طبق اظهارات این کارگران، آنها پیش از این در تاریخ ۲۳ اردیبهشت نیز در اعتراض به پرداخت‌ نشدن ۹ ماه حقوق خود در برابر شهرداری دست به اعتراض زده بودند.

شهرستان شادگان، یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است.

بیکاری حدود ۸۰ کارگر شهرداری مهاباد

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۶ مهر ۱۳۹۷، حدود ۸۰ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری مهاباد که طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری بوده‌اند، از ابتدای مهر با خاتمه‌ی مدت قرارداد، بیکار شده‌اند.

کارگران بیکار شده می‌گویند : “بیکاری در این شرایط اقتصادی، زندگی خانوادگی ما را زمین می‌زند؛ در شرایطی که با وجود اشتغال، هزینه‌های زندگی تأمین نمی‌شود، چگونه می‌توانیم خانواده خود را در زمان بیکاری مدیریت کنیم؟!”

حامد حیدری (رئیس شورای شهر مهاباد) در ارتباط با این بیکاری، مدعی شد: “این ۸۰ کارگر، کارگران فصلی بوده‌اند که با خاتمه‌ی مدت قرارداد به دلیل «عدم نیاز» بیکار شده‌اند و ما در شهرداری مهاباد، تعدیل چندانی نداشته‌ایم”.

وی با تاکید بر اینکه قرارداد این کارگران، ۶ ماهه و فقط تا ابتدای مهرماه بوده، گفت: “شهرداری مهاباد در ماه‌های سرد سال نیاز چندانی به نیروی کار برای آبیاری و مراقبت از فضای سبز ندارد بنابراین به علت «عدم نیاز» این کارگران بیکار شدند”.

حیدری با بیان اینکه در ماه‌های آینده نیز هرماه، ده تا بیست نفر از کارگران فصلی، کم خواهند شد، افزود: “همه‌ی این کارگران را دوباره اول فروردین برمی‌گردانیم سرِ کار”.

این مقام مسئول به تشریح ساختار «تأمین نیروی انسانی» در شهرداری مهاباد پرداخت و گفت: “شهرداری مهاباد با یک شرکت خدماتیِ پیمانکاری قرارداد دارد که این قرارداد حجمی نیست و بر اساس تأمین نیرو منعقد شده؛ لذا این شرکت موظف است که در همه فصول سال، نیروی انسانی مورد نیازِ شهرداری را تأمین کند و کلیه‌ی کارگران فضای سبز نیز طرفِ قراردادِ همین شرکت هستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید