خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  ​احضار ۲ مدیر فرهنگی سیستان و بلوچستان به اداره اطلاعات در پی برگزاری برنامه‌های شاد

​احضار ۲ مدیر فرهنگی سیستان و بلوچستان به اداره اطلاعات در پی برگزاری برنامه‌های شاد

خبرگزاری هرانا – گروهی در ایام محرم امسال قصد اجرای برنامه‌های شاد همراه با موسیقی زنده و استندآپ کمدی در یکی از پارک‌های زاهدان را داشتند که در نهایت این برنامه توسط مدیرکل ارشاد استان سیستان و بلوچستان و سایر دستگاه‌ها لغو شد. طی این جریان مدیران برگزار کننده این جشن و مدیر اداره ارشاد زابل از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان به اداره اطلاعات احضار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از عصر هامون، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: “یکی از مدیران فرهنگی استان به همراه مدیر اداره ارشاد شهرستان زابل به پلیس اطلاعات احضار شدند”.

علی موحدی راد در این خصوص گفت: “در پی نشر خبری در رسانه‌ها مبنی بر برگزاری جشن و استندآپ کمدی در شهرستان زاهدان در ایام محرم و شب شهادت امام سجاد بلافاصله دستور رسیدگی موضوع صادر شد”.

وی بیان کرد: “در همین راستا با ورود دستگاه‌های فرهنگی و نظارتی از اجرای این برنامه که قرار بود در یکی از پارک‌های شهر زاهدان برگزار شود ممانعت به عمل آمد و مسئول برگزاری جشن نیز به دستگاه‌های ذی‌ربط فراخوانده شد”.

گویا نظیر این برنامه در ایام محرم امسال در شهرستان زابل نیز اجرایی شده بود که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در این باره نیز گفت: “با توجه به اتفاق رخ داده در ماه عزای اهل بیت و شب شهادت امام سجاد، مدیران فرهنگی استان به همراه مدیر اداره ارشاد شهرستان زابل جهت ارائه توضیحات به پلیس امنیت استان احضار شدند”.

وی افزود: “دستگاه قضا به طور جدی نسبت به این قبیل اقدامات حساس است و تمامی تحرکات را زیر نظر دارد و با هر فرد و دستگاهی که بخواهد حرمت شکنی بکند برخورد خواهد کرد”.

شایان ذکر است در شب سالروز شهادت امام سجاد شیعیان و در ایام محرم امسال گروهی قصد اجرای برنامه‌های شاد و به همراه موسیقی زنده و استندآپ کمدی در یکی از پارک‌های زاهدان را داشتند که در نهایت این برنامه توسط مدیرکل ارشاد و سایر دستگاه‌ها لغو شد.

مدیرکل ارشاد در تماس تلفنی این برنامه را فاقد مجوزهای قانونی اعلام کرد و از پیگیری برای برخورد با مسئول برگزاری آن خبر داد.

در طی این جریان مدیران برگزار کننده این جشن و مدیر اداره ارشاد زابل از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان به اداره اطلاعات احضار شدند.

برگزاری مراسمات مختلف از سوی حکومت جمهوری اسلامی در ایران بارها مورد انتقاد سایر شهروندان و اقلیت‌های مذهبی قرار گرفته است. مراسماتی که تنها مذهب رسمی کشور را مدنظر قرار می‌دهد و حقوق اقلیت‌های مذهبی در آن نادیده گرفته می‌شود. به طوری که در جریان برگزاری این مراسمات عزاداری، شادی برای سایر مذاهب و گروه‌ها به امری ممنوع بدل می‌شود.

پیش‌تر هرانا نیز طی گزارشی با عنوان “عزاداری محرم، رنجی ده روزه برای اقلیت‌های مذهبی” به مشکلات پیش آمده در این خصوص و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در پی برگزاری همه‌ساله این مراسم و مراسمات مشابه پرداخته بود.

در بخشی از این گزارش آمده است: “سیاست دولت و شهرداری در ایام محرم نه تنها نقض حقوق اقلیت‌های دینی یهودی، زرتشتی و مسیحی است که قانون اساسی به رسمیت می‌شناسد بلکه نقض دو اصل ۱۹ و ۲۰ است که در آن‌ها بر رعایت حقوق تمام ایرانیان، از جمله پیروان ادیان غیررسمی مانند بهاییان، دراویش، یارسان، مندائیان و… تاکید شده: “مردم ایران از هر قوم و قبیله و که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها سبب امتیاز نخواهد بود.” و “همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.”

هرانا پیش از نیز در گزارشات متعددی از جمله “نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌های دینی در فضای شهری در تهران” به معضل تبعیض دینی در زندگی شهری پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید