خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  افزایش محکومیت دو بازداشت‌شده درگیری‌های عفرین سوریه

افزایش محکومیت دو بازداشت‌شده درگیری‌های عفرین سوریه

خبرگزاری هرانا – رحیم محمودی آذر و مصطفی قادر زینب، دو تن از بازداشت شدگان درگیری‌های عفرین سوریه که پیش از این به اتهامات “عضویت در گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” جمعا به ۲۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی ارومیه به اتهام “عبور غیرقانونی از مرز” هر یک به تحمل یک سال حبس دیگر محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رحیم محمود آذر و مصطفی قادر زینب، دو تن از بازداشت شدگان درگیری‌های عفرین سوریه روز یکشنبه ۸ مهرماه توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی ارومیه به اتهام “عبور غیرقانونی از مرز” هر یک به تحمل یک سال حبس محکوم شدند.

این دو شهروند پیش از این نیز توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب به اتهامات “عضویت در گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” جمعا به ۲۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

لازم به ذکر است، این افراد پیشتر در نبرد عفرین کردستان سوریه زخمی، بازداشت و به ایران منتقل شدند. هم‌اکنون مصطفی قادر زینب با قرار وثیقه آزاد است و رحیم محمودی آذر نیز در زندان ارومیه به سر می‌برد.

یک منبع نزدیک به این دو زندانی پیش‌تر به گزارشگر هرانا گفت “مصطفی قادر زینب و رحیم محمودی دو تن از شهروندان کرد اهل ارومیه در زمان حمله ترکیه به شهر عفرین عضو یکی از گروه‌های نظامی کرد در جبهه سوریه بوده و در جریان حمله ترکیه مجروح شدند”.

این افراد پس از مجروح شدن به بیمارستانی در شهر حلب سوریه منتقل شدند. مقامات سوری در بیمارستان متوجه تابعیت آنها شدند و آنان را به سپاه پاسداران ایران تحویل دادند.”

به گفته این منبع مطلع “سپاه پاسداران نیز در اسفندماه سال ۹۶ پس از انتقال این افراد به ایران، مدت یک هفته آنها را در بازداشتگاه اوین بازجویی کرد، سپس به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده و به مدت یک ماه نیز در ارومیه تحت بازجویی قرار گرفتند.”

گفتنی است که متهمان در جلسات دادگاه از داشتن حق انتخاب وکیل محروم بوده‌اند و با وکیل تسخیری در دادگاه حضور یافتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید