خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – عضو شورای اسلامی شهر کرج از معوقات مزدی کارکنان بیمارستان امام خمینی کلانشهر خبر داد و گفت که سوء مدیریت و بی ارادگی، یکی از مستعدترین مراکز درمانی استان را فلج و نیمه تعطیل کرده است. بنا بر خبری دیگر، سرپرست فرمانداری سرخس مدعی است که دو ماه از مجموع ۱۵ ماه مطالبات مزدی معوقه ۱۰۰ کارگر معدن زغالسنگ آق دربند سرخس پرداخت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایستا، مورخ ۱۱ مهر ۱۳۹۷، عضو شورای اسلامی شهر کرج در تشریح بازدید چند ساعته خود از بیمارستان امام خمینی این کلانشهر، تصریح کرد که سوء مدیریت و بی ارادگی، یکی از مستعدترین مراکز درمانی استان را فلج و نیمه تعطیل کرده است.

غدیر مهدوی کلیشمی در ابتدای نود و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج که امروز چهارشنبه ۱۱ مهر ماه برگزار شد گفت: “در بدو ورود به این مرکز درمانی مشاهده صحنه‌های آزار دهنده بنده را متاثر ساخت؛ پرسنلی که به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از چند ماه دریافت نشدن حقوق حتی به فروش کلیه روی آورده بودند و از اینکه طی چند ماه متوالی موفق به پرداخت کرایه خانه یا شهریه دانشگاه فرزندان شان نشده‌اند؛ به شدت گلایه مند بودند که البته حق هم دارند”.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌ها اساساً در همه کشورهای دنیا مستعد درآمدزایی هستند و یکی از گزینه‌های اصلی بخش خصوصی برای کسب منفعت نیز احداث مراکز درمانی است؛ تصریح کرد: “زیان دهی بیمارستان امام خمینی برای شخصِ بنده قابل قبول نیست و باور دارم که بی ارادگی و سوء مدیریت این مجموعه را به فلاکت کنونی انداخته است؛ این بیمارستان حدود ۴۰ میلیارد تومان تجهیزات پیشرفته و مدرن دارد که برخی از آنها هنوز مورد استفاده قرار نگرفته و از بسته‌بندی باز نشده‌اند”.

این مسئول افزود: “متأسفانه در شرایط کنونی بسیاری از بخش‌های فوق تخصصی و تخصصی بیمارستان تعطیل است و تنها حدود سه درصد از ظرفیت تخت‌های بیمارستان فعال است و با وجود برخورداری از برخی تجهیزات منحصر به فرد و امکانات اختصاصی اما بهره‌برداری خاصی از آنها نمی‌شود و این همه امکانات در شرایطی که کرج غرق در مشکلات بهداشتی و درمانی است، معطل گذاشته شده است”.

مهدوی کلیشمی با تاکید بر اینکه بیمارستان امام خمینی به گواه مدیریت و کادر پزشکی استعداد جذب ماهانه سه الی چهار میلیارد تومان درآمد را داراست اما متأسفانه درآمدهای کنونی آن به ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد، خاطر نشان کرد: “این میزان درآمدزایی به هیچ وجه مورد قبول نیست و تنها پرداخت حقوق پرسنل بیمارستان نیازمند اعتبار دو میلیارد تومانی در ماه است و باید گفت که این مرکز درمانی به شدت دچار سوء مدیریت و بی انگیزگی شده است و مشخص نیست چرا توجهی به مشکلات آن نمی‌شود”.

عضو شورای اسلامی کلانشهر کرج در ادامه خواستار برگزاری جلسه فوق العاده از سوی سهامداران بیمارستان امام خمینی و تدوین برنامه‌های کوتاه و میان مدت برای حل مشکلات عدیده این مرکز مستعد درمانی شد و اضافه کرد: “گام اول برای فروکش مشکلات چیزی جز پرداخت بخشی از معوقات پرسنل نیست تا شرایط زندگی آنها تا حدودی به چرخه عادی بازگردد و قادر به ارائه خدمات مطلوب به شهروندان باشند و در ادامه می‌توان با اتخاذ تدابیری همچون واگذاری به بخش خصوصی یا اداره به صورت هیئت امنایی بر دیگر مشکلات نیز چیره شد”.

مهدوی کلیشمی با بیان اینکه بسیاری از مسائل کرج با جدیت و پیگیری مدیران قابل حل می باشد اما متأسفانه اراده و انگیزه لازم وجود ندارد، عنوان کرد: “در حال حاضر حدود ۵۰۰ تن از کارکنان بیمارستان امام خمینی خواستار دریافت حقوق و مزایای معوقه شان هستند که حق کاملاً با ایشان است و امیدواریم با انجام پیگیری‌های لازم و برگزاری جلسات تکمیلی بتوان مشکلات را گام به گام رفع کرد”.

نائب رئیس شورای اسلامی کار بیمارستان امام خمینی کرج نیز از ادامه تجمعات اعتراضی پرسنل این بیمارستان خبر داده و گفته است: “این چهارمین روز متوالی در هفته جاری است که پرسنل برای احقاق ۱۱ ماه حقوق معوقه خود دست به تجمع می‌زنند”.

قاسم طاهری افزود: “طی هفته جاری، حدود ۳۰۰ تن از پرسنل بیمارستان امام خمینی برای چهارمین بار متوالی و برای یازدهمین بار از سال گذشته تاکنون دست به تجمع زدند که این تجمعات امروز چهارشنبه ۱۱ مهرماه نیز ادامه داشت”.

طاهری افزود: “پرسنل این بیمارستان ۱۱ ماه است که حقوق نگرفته‌اند و در چنین وضعیتی که مسئولان استان پاسخگوی ما نیستند چاره‌ای جز تجمع نداریم”.

وی ادامه داد: “هیچکس راضی نیست که چنین تجمعاتی برگزار شود اما وقتی مشکل ما حل نمی‌شود راه دیگری باقی نمی‌ماند؛ اگر مسئولان برای احیا بیمارستان کاری می‌کردند شاهد چنین اتفاقاتی نمی‌بودیم”.

طاهری با اشاره به برگزاری جلساتی برای حل مشکل این بیمارستان تصریح کرد: “در آخرین جلسه‌ای که توسط استانداری برگزار شد قرار بود مبلغی به بیمارستان تزریق شود اما هنوز این کار انجام نشده است. گفته می‌شود قرار است برای حل مشکل، بیمارستان به بخش خصوصی واگذار شود. این کار می‌تواند مشکل را حل کند اما چقدر قرار است زمان ببرد؛ یک سال است که این بحث ادامه دارد اما به جایی نمی‌رسد”.

طاهری افزود: “با وجود همه این مشکلات اگر بیماری به بیمارستان مراجعه کند در صورت امکان اقدامات لازم را انجام می‌دهیم ولی در حال حاضر بیمارستان به دلیل مشکل مالی با نبود وسایل مصرفی چون سرم و کیسه زباله مواجه شده است”.

معوقات مزدی کارگران معدن آق دربند سرخس

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۱ مهر‌ ۱۳۹۷، به گفته سرپرست فرمانداری سرخس، با پیگیری‌های انجام شده، دو ماه از مجموع ۱۵ ماه مطالبات مزدی معوقه ۱۰۰ کارگر معدن زغالسنگ آق دربند سرخس پرداخت شد.

حسین غریب (سرپرست فرمانداری سرخس) در بازید از معدن آق دربند اعلام کرد: با پیگیری‌های انجام شده، دو ماه از ۱۵ ماه معوقات مزدی حدود۱۰۰ کارگر معدن زغال سنگ آق دربند سرخس پرداخت شد.

او با بیان اینکه کارفرمای این واحد معدنی متعهد به پرداخت مابقی مطالبات کارگران شده است، افزود: در مجموع ۱۳ ماه مطالبات مزدی باقی مانده این کارگران به حدود ۳۵ میلیارد ریال  می رسد.

وی اظهار داشت: هفته گذشته جلسه‌ای با حضور سهامداران معدن، نماینده کارگران و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسانی رضوی به میزبانی فرمانداری برگزار شد و هیات مدیره معدن در این جلسه متعهد شد که پنج واحد مسکونی از املاکی را که پیش از این جهت سرمایه‌گذاری در مشهد خریداری کرده بود را به منظور پرداخت حقوق معوق کارگران بفروشد.

وی گفت: املاک مزبور ۳۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال قیمت گذاری شده که با فروش آن طی ماه آینده مشکل کارگران رفع خواهد شد.

غریب افزود: این معدن پیش از این درآمدزایی خوبی داشته است اما طی چهارسال گذشته به دلیل سوء مدیریت و عدم به روز رسانی تجهیزات معدن دچار مشکل شده است.

معدن زغال سنگ آق دربند بزرگترین و قدیمی ترین معدن زغال سنگ در شمال شرق کشور است که در کنار روستایی به همین نام در شهرستان سرخس و ۱۴۱ کیلومتری مشهد واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید