خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حبس زدایی؛ محکومیت ۵۰ متهم در آذربایجان شرقی به انجام خدمات عمومی رایگان

حبس زدایی؛ محکومیت ۵۰ متهم در آذربایجان شرقی به انجام خدمات عمومی رایگان

خبرگزاری هرانا – بابک محبوب‌علیلو سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی گفت که مجازات جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی رایگان از ۱۲ فقره در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۶ به ۵۰ فقره در مدت مشابه سال ۹۷ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بابک محبوب‌علیلو در جلسه کمیته «اجرای تکالیف مقرر در آیین‌نامه موضوع ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲» که به منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی برای تعیین مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات محاکم و نحوه استفاده از ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده تشکیل شد، اظهار داشت: “اجرای مجازات‌های جایگزین حبس کاهش هزینه‌های مادی و معنوی دولت، جامعه و خانواده‌های زندانی را موجب می‌شود”.

علیلو با تأکید بر تسریع در اجرای سامانه الکترونیکی مجازات‌های جایگزین حبس بویژه خدمات عمومی رایگان افزود: “در شش‌ماهه اول سال ۱۳۹۷ در دادگستری استان تعداد ۱۴۱۶ فقره حکم به مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ که تعداد ۶۴۶ فقره بود ۱۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ مجازات جایگزین حبس از نوع الزام به خدمات عمومی رایگان از ۱۲ فقره در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ به ۵۰ فقره در مدت مشابه سال ۹۷ رسیده است. نسبت مجازات‌های جایگزین حبس به محکومیت‌ها بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید