خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  صدور حکم ۱۱۹ سال حبس و تبعید برای بیست و دو تن از دراویش گنابادی

صدور حکم ۱۱۹ سال حبس و تبعید برای بیست و دو تن از دراویش گنابادی

خبرگزاری هرانا – بیست و دو تن دیگر از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان موسوم به گلستان هفتم در دادگاه انقلاب تهران، مجموعا به تحمل ۱۱۹ سال حبس تعزیری، تبعید و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بیست و دو تن از دراویش گنابادی در داگاه انقلاب تهران با اتهاماتی امنیتی مجموعا به تحمل ۱۱۹ سال حبس تعزیری، تبعید و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

هویت و حکم صادره برای هر یک از این دراویش به شرح زیر است:

علیرضا سیاسی: دو سال حبس تعزیری
علی رشنو: دو سال حبس تعزیری
علی محمد شاهی: یک سال حبس تعزیری
نیما عزیزی: هفت سال حبس تعزیری
علی‌اصغر شریعت: هفت سال حبس تعزیری
امید مقدسی: هفت سال حبس تعزیری
محمد اسفندیاری: هفت سال حبس تعزیری
حمید امیراحمدی: هفت سال حبس تعزیری
محسن آشتیانی: هفت سال حبس تعزیری
شهرام شکری: شش ماه حبس تعزیری
نیما آلیه: شش ماه حبس تعزیری
مهدی ایمان‌زاده: یک سال حبس تعزیری
کامران بهادری: دو سال حبس تعزیری
دکتر محمود تقی‌پور: شش ماه حبس تعزیری
فرهاد نعیمی: هفت سال حبس تعزیری
رضا حیدری: هفت سال حبس تعزیری
رضا باوی: هفت سال حبس تعزیری
غلام‌عباس آوازه: هفت سال حبس تعزیری
مهدی بختیاری: هفت سال حبس تعزیری
محسن ابوالحسنی: هفت سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به برازجان
علی باریان: پنج سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به برازجان
منوچهر کوکبی: هفت سال حبس تعزیری و دو سال تبعید و ۷۴ ضربه شلاق

این احکام در حالی صادر شده است که تمامی این درویشان در مدت بازداشت از ابتدایی‌ترین حقوق یک زندانی محروم بوده و دادگاه آنان بدون اجرای تشریفات قانونی و بهره‌مندی از حق وکیل و برخلاف قانون آئین دادرسی کیفری برگزار گردیده است.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، بر اساس اعلام رئیس کل محاکم انقلاب تهران روند محاکمه دراویش گنابادی بازداشت شده در واقعه موسوم به “گلستان هفتم” در تهران آغاز شده است. در اولین مرحله از این دادرسی گفته میشود پس از تعیین دو شعبه ویژه برای رسیدگی به این حجم از پرونده ها، حداقل ۷۰ تن از بازداشت شدگان از جمله تعدادی از زنان زندانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

لازم به ذکر است، سه تن از این دراویش به نام‌های “فرهاد نعیمی، علی رشنو و رضا باوی” در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه جهت آغاز روند محاکمه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اعزام شدند.

همچنین در تاریخ ۵ خردادماه نیز هشت تن دیگر از این دراویش بدون برخورداری از حق قانونی انتخاب وکیل به دادگاه فرستاده شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید