خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  چهار زندانی در زندان بیرجند اعدام شدند

چهار زندانی در زندان بیرجند اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، چهار زندانی از اتباع خارجی که به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر” به مرگ محکوم شده بودند، در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند. این افراد اتهامات وارده را در دادگاه رد کرده و مدعی شدند برای اخذ اقرارهای غیرواقعی شکنجه شده‌ بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۷، حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی بیرجند اجرا شد.

“شاه محمد میران زهی”، “احمدشاه عیسی زهی”، “محمد میران زهی”، “عید محمد میران زهی” چهار زندانی هستند که امروز اعدام شدند.

این افراد که تبعه افغانستان بودند، از شش سال پیش در زندان بیرجند محبوس بودند و مورخ دوازدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۵، به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر به اعدام محکوم شدند”.

پیشتر وکیل این زندانیان به آنها خبر داده بود که حکم اعدام چهار تن از آنها در دیوان عالی کشور تائید و حکم اعدام یک تن دیگر نیز به ۲۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است. “سراج گاوخور” هویت زندانی است که حکم اعدامش در دیوان عالی کشور به ۲۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

این زندانیان پیش‌تر طی نامه ای سرگشاده ای که در اختیار هرانا قرار دادند، اتهامات وارده را در دادگاه رد کرده و مدعی شدند برای اخذ اقرارهای غیرواقعی شکنجه شده‌اند.

محمد میران زهی در بخشی از این نامه نوشته بود: “ما پنج نفر از زابل با یک دستگاه خودروی تویوتا، به مقصد بیرجند سوار شدیم که در بین راه نزدیک روستای بندان (از توابع نهبندان) با راننده خودرو دعوا کردیم، در روستای بندان او ما را به خانه‌ای برد و به بهانه‌ی بنزین زدن رفت ولی در برگشت با مأمورین به سراغ ما آمد. در بدو ورود مأمورین من را از ناحیه سر زخمی کردند و بعد هم ما را به پاسگاه بندان بردند و به شدت ما را مورد بی رحمانه ترین شکنجه‌ها قرار دادند. در حدی که ناخن انگشت پای راست من را کشیدند و به ما اتهام حمل ۱۴۰ کیلوگرم تریاک و داشتن دو قبضه اسلحه کلاش زدند.

ما روی فشار شکنجه ها از ترس جان و اینکه تحمل شکنجه را نداشته و به امید اینکه شاید مامورین دست از شکنجه بردارند بالاجبار قبول کردیم که بدین ترتیب پرونده دست نوشته و به دلخواه آنها تنظیم و تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شد و بعد از گذشت پنج سال مستشاران شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی بیرجند آقایان نبوی و سیف زداه، حکم اعدام به ناحق به ما دادند”.

لازم به یادآوری است که این پنج زندانی اهل افغانستان، مدعی هستند که حدود شش سال پیش “جهت امرار معاش”، قصد عزیمت به ایران به صورت غیرقانونی را داشتند که در مرز ایران و افغانستان، روستای بندان از توابع نهبندان واقع در خراسان جنوبی بازداشت شدند.

یک منبع نزدیک به این افراد پیش‌تر به گزارشگر هرانا گفت: “چند روز قبل از ورود غیرقانونی این شهروندان افغانستانی به ایران، در منطقه‌ای که بازداشت شدند، درگیری مسلحانه با نیروهای امنیتی رخ داده بود که منجر به کشته شدن یکی از مأموران امنیتی ایران شد. این شهروندان که چند روز پس از این درگیری به صورت غیرقانونی از مرز بندان، وارد ایران شدند، به عنوان عاملان این درگیری بازداشت و سپس به اتهام حمل مسلحانه مواد مخدر محاکمه شدند”.

شاه محمد میران زهی، سراج گاوخور، احمدشاه عیسی زهی، محمد میران زهی و برادر وی، عید محمد میران زهی، پنج شهروند اهل افغانستان، متاهل و دارای فرزند هستند.

زندان مرکزی بیرجند در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید