خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و تعدیل کارگران شهرداری سلسله و پرستاران کشور/ تعدیل کارکنان هتل‌های کشور در ماه‌های اخیر

معوقات مزدی و تعدیل کارگران شهرداری سلسله و پرستاران کشور/ تعدیل کارکنان هتل‌های کشور در ماه‌های اخیر

خبرگزاری هرانا – فرماندار شهرستان سلسله در استان لرستان از معوقات مزدی ۱۸ ماهه کارگران شهرداری این شهرستان خبر داد. بنا بر خبری دیگر، دبیرکل خانه پرستار با انتقاد از تعدیل پرستاران جوان از مهاجرت سالانه ۴۰۰ پرستار به خارج از کشور خبر داد. همچنین رئیس جامعه هتل‌داران کشور گفت که “در ماه‌های گذشته بسیاری از هتل‌ها به تعدیل کارکنان خود پرداخته‌اند. ما نیازمند تعریف بسته حمایتی از سوی دولت هستیم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روابط عمومی فرمانداری سلسله، مورخ ۴ مهر ۱۳۹۷، کارگران شاغل در شهرداری شهرستان سلسله ۱۸ ماه مزد معوقه دارند.

شریف خسروی فرماندار شهرستان سلسله در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این شهرستان با اشاره به ۱۸ ماه حقوق معوقه کارگران شهرداری الشتر اظهار داشت: “ضعف‌های درآمدی شهرداری کفاف پرداخت حقوق کارگران شهرداری را نمی‌دهد؛ بسیاری از مصوبات استاندار قبلی اجرایی نشده است و دستگاه‌های اجرایی ملزم به انجام این مصوبات هستند”.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان در حوزه گردشگری و کشاورزی دارای ظرفیت‌های فراوانی است اما هنوز آن‌طور که باید از این قابلیت‌ها استفاده‌ نشده است، اظهار داشت: “اداره میراث فرهنگی در شهرستان سلسله فاقد متولی است”.

شهرستان سلسله یکی از شهرستان‌های استان لرستان است که مرکز آن شهر الشتر می‌باشد.

انتقاد از تعدیل پرستاران جوان / مهاجرت سالانه ۴۰۰ پرستار به خارج از کشور

به گزارش ایلنا، مورخ ۵ مهر ۱۳۹۷، محمد شریف مقدم دبیرکل خانه پرستار، درخصوص موضوع مهاجرت پرستاران و پیامد های آن اظهار داشت: “در بحث مهاجرت آمار دقیقی وجود ندارد، چراکه کانال‌های خروجی کشور متفاوت است و پرستاران به طرق مختلف مهاجرت می کنند.

وی افزود: “برهمین اساس عده ای به سازمان نظام پرستاری مراجعه می کنند و تائیدیه می گیرند، اما امکان دارد تائییدیه برای همه کشورها قابل قبول نباشد. آماری وجود دارد مبنی بر اینکه پرستارانی که می‌خواهند به خارج از کشور بروند در سال حدود ۴۰۰ نفر هستند”.

وی ادامه داد: “البته برخی پرستارانی که قصد مهاجرت دارند نیز به سازمان مراجعه نمی‌کنند و با استفاده از وکیل به طور مستقیم برای مهاجرت اقدام می کنند که البته بدون وکیل هم این اقدامات انجام می‌شود. در مجموع روش هایی که پرستاران برای مهاجرت استفاده می‌کنند، قابل آمارگیری دقیق نیست”.

دبیرکل خانه پرستار با تاکید براینکه کل دنیا در حال حاضر با کمبود پرستار مواجه است، گفت: “بر اساس آماری که آی تی ان (شورای بین المللی پرستاران) اعلام کرده و سازمان بهداشت جهانی آن را تایید کرده، اعلام شده است، بیشتر کشورهای دنیا نیاز به نیروی پرستاری دارند. کشورهایی مثل کانادا، استرالیا، آمریکا، انگلیس و آلمان نیاز به نیروی پرستاری دارند، اما بسته به سیاست دولت آنها این نیاز رفع می‌شود. به طوری که ارزشی که دولت‌ها برای ملت خود قائل هستند در خصوص رفع این نیاز مبنا قرار می‌گیرد. بنابراین با توجه به اهمیت و ارزشی که دولت‌ها برای سلامت مردم قائل هستند جذابیت‌هایی برای جذب پرستاران و مهاجرت‌های آنها ایجاد می‌شود”.

وی خاطرنشان کرد: “در واقع پرستاران درد دوری از خانواده را تحمل می‌کنند و حتی به شهرها و کشورهای با فرهنگ خاص مهاجرت می‌کنند تا به کار آنها ارزش داده شود به عنوان مثال پرستاران به شهرهایی مانند کبک با فرهنگ خاص هم مهاجرت می‌کنند. دولت‌ها در سراسر دنیا با توجه به اینکه سلامت مردم چقدر برای آنها اهمیت دارد و اعتقاد به محوریت سلامت مردم دارند جذابیت‌های برای جذب پرستاران ایجاد می‌کنند که این جذابیت‌ها شامل مشوق های مالی، شان و منزلت و مسائل اجتماعی می‌شود. و این موضوع به شکلی است که برخی پرستاران به راحتی کشور را رها می‌کنند”.

وی اضافه کرد: “عدم وجود نیروی کافی در کادر پرستاری به دلیل کمبود نیروی انسانی نیست. در کشور بیش از هزار نفر نیروی فارغ التحصیل بیکار داریم. یعنی به رغم اینکه وزارت بهداشت شعار کمبود کادر پرستاری را می‌دهد قدرت جذب پرستاران را ندارد. در واقع پرستاران در هنگام فارغ‌التحصیلی در مرحله گذراندن طرح قرار می‌گیرند. در حال حاضر هزاران نفر پرستار منتظر طرح داریم، این پرستاران که بیشتر از قشر نیروی جوان هستند به کار گرفته نمی‌شوند. بیمارستان‌های ما به شدت در جذب پرستار با مشکل مواجه هستند”.

شریفی مقدم خاطرنشان کرد: “شرایط بیمارستان‌های ما به شکلی است که مردم خدمات مورد نیاز درمانی خود را دریافت نمی‌کنند و خسارت‌های جانی و مالی می‌بینند. وزارت بهداشت هیچ گونه اراده‌ای برای حل مشکلات پرستاران ندارد.پرستاران مشغول به کار هم موانع زیادی پیش رو دارند. به طوری که وزارت بهداشت ورود پرستاران را به عرصه کار مشکل کرده است و پرستاران طرحی را به کار نمی‌گیرد و آنها را تمدید طرح نمی‌کند. ضمن اینکه استخدام وسیع صورت نمی گیرد و شرکتی‌ها هم تعدیل می شوند”.

وی در پایان با انتقاد از سیاست های غلط در عرصه تعدیل نیرو گفت: “نیروهایی که اخیرا تعدیل می‌شوند نیروهای جوان و تازه نفس هستند، در این صورت بیمارستان می‌ماند با نیروهایی که باسابقه هستند، اما فشار بی‌امان مشکلات بیمارستانی هم روی آنهاست و خستگی‌های حاد و مزمن گریبانگیرشان می‌شود و حتی دچار بیماری‌های شغلی می‌شوند. در نهایت هم از کارافتاده خواهند شد. به عقیده من در حال حاضر وزارت بهداشت با سیاست‌های تعدیل نیروی انسانی یا نمی‌داند. استانداردهای ما در سطح کشورهای عقب افتاده جهان است”.

تعدیل کارکنان هتل‌های کشور در ماه‌های اخیر

به گزارش رکنا، مورخ ۵ مهر ۱۳۹۷، جمشید حمزه زاده (رئیس جامعه هتلداران کشور) در نخستین همایش سراسری جامعه هتلداران ایران که در سالن رویال‌هال هتل اسپیناس پالاس برگزار شد، گفت: “هدف از برگزاری این همایش افزایش انسجام و یکپارچگی فعالان گردشگری، هم‌فکری برای رفع موانع و چالش‌های پیش رو و همچنین ارتقای کیفیت و بهبود خدمات در صنعت گردشگری است”.

وی بیان کرد: “امروزه صنعت هتل‌داری با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و در ماه‌های گذشته این موضوعات سبب شده تا بسیاری از هتل‌های به تعدیل کارکنان خود بپردازند و این مسئله تنها با کمک و حمایت دولت و مجلس و همچنین دیگر بخش‌های خصوصی می‌تواند به سمت بهبود رود”.

حمزه زاده در ادامه توضیح داد: “به‌عنوان مثال در حال حاضر هزینه حامل‌های انرژی بالا رفته و اگر در گذشته هزینه آب برای یک هتل دو ستاره ١۵ میلیون تومان بود؛ این میزان در حال حاضر به ۶٠ میلیون رسیده است”.

وی افزود: “صنعت گردشگری؛ صنعتی فرابخشی بوده و با سازمان‌های مختلفی ارتباط دارد که باید در جهت منافع کشور به یکدیگر کمک کنند اما متاسفانه نگاه سازمان‌های دولتی بیشتر به سمت منافع سازمانی خود بوده و به منفعت کشور توجه چندانی نمی‌کنند؛ به‌همین دلیل این سازمان‌ها سختگیری زیادی را برای ما ایجاد می‌کنند. برای مثال سازمان امور مالیاتی یا بیمه اکثر هتل‌ها را به بهانه‌های مختلف جریمه می‌کنند”.

رییس جامعه هتل‌داران ایران ادامه داد: “در قدم اول ما نیازمند تعریف بسته حمایتی از سوی دولت هستیم که خوشبختانه مقدمات این کار فراهم شده و قرار است از طریق رییس سازمان میراث فرهنگی در هیأت دولت به تصویب برسد”.

وی افزود: “به‌علاوه این موضوع معافیت صد درصد مالیاتی برای یک دوره مشخص، کاهش هزینه‌های حامل‌های انرژی، دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی، تعیین تکلیف وضعیت مهمانسراهای دولتی و مراکز اقامتی غیرمجاز از جمله درخواست‌های ما در بسته حمایتی است که قطعا می‌تواند سبب پیشرفت صنعت گردشگری شود”.

رییس جامعه هتلداران ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: “کشوری در امر توسعه پایدار گردشگری موفق می‌شود که برنامه‌های بلندمدت داشته باشد، اما در شرایط فعلی ما فاقد مکانیزم آماری هستیم. بنابراین بسیاری از برنامه‌ریزی‌هایمان دچار مشکل هستند. امیدواریم در آینده با استقرار مکانیزم آماری برای تاسیسات گردشگری وضعیت بهتری را در این زمینه شاهد باشیم”.

وی در پایان با بیان اینکه از رییس سازمان میراث فرهنگی می‌خواهیم تا دستور بازنگری یا تدوین برنامه توسعه گردشگری را بدهد، بیان کرد: “در حال حاضر دخالت‌های غیرحرفه‌ای کارشناسان سازمان‌های مختلف در صنعت هتلداری بسیار زیاد بوده و ما را با مشکل مواجه کرده است. به‌همین دلیل انتظار داریم که این موضوع نیز حل شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید