خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  یک ماه بی خبری از وضعیت هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ

یک ماه بی خبری از وضعیت هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ در تاریخ ۷ شهریورماه سال جاری در جریان حمله نیروهای گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و نهایتاً به سلول‌های انفرادی منتقل شدند و از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت آنان در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، خانواده‌های هشت درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ که پس از حمله‌ی روز هفتم شهریور گارد زندان فشافویه به درویشان متحصن در تیپ ۳ این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند می‌گویند ۳۰ روز است که هیچ اطلاعی از وضعیت جسمی و محل نگهداری این افراد ندارند.

رضا انتصاری، کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، مهدی اسکندری، حسام معینی‌، مرتضی کنگرلو، امیر نوری و سینا انتصاری هشت درویشی هستند که در جریان حمله‌ی گارد زندان تهران بزرگ (فشافویه) به درویشان زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و پس از انتقال از بند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

درویشان شاهد حادثه‌ی روز هفتم شهریور گفته‌اند که کتف و سر رضا انتصاری در این حادثه شکسته بوده و دست و سر کسری نوری نیز به‌شدت صدمه دیده است.

این زندانیان گفته‌اند مسئولان زندان، هشت درویش یادشده را بدون رسیدگی پزشکی از بند بیرون برده‌اند.

خانواده‌ی هشت درویش زندانی مفقود شده گفته‌اند برای پی‌گیری وضعیت فرزندانشان به ادارات زندان و قوه قضاییه مراجعه کرده‌اند، اما هیچ‌کس پاسخ روشنی درباره اینکه این درویشان در کدام محل و در چه شرایطی نگهداری می‌شوند، به آنها نداده است.

پیشتر گفته شده بود که برای این هشت درویش پرونده قضایی جدید باز شده و تا زمان برگزاری دادگاه حق ملاقات با خانواده‌هایشان را ندارند.

لازم به یادآوری است که صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند. ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شدند.

در پی این حادثه هجده تن از درویشان محبوس در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نیز که نسبت به حمله نیروهای گارد این زندان به درویشان متحصن در تیپ ۳ معترض بودند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

این دروایش زندانی همفگی بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید