خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مریم آزاد، فعال حقوق زنان بازداشت شد

مریم آزاد، فعال حقوق زنان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – یکی دیگر از فعالان حقوق زنان در ایران بازداشت شد. مریم آزاد، فعال اهل شیراز سه‌شنبه شب، هنگام سفر به ترکیه در فرودگاه تهران دستگیر شده است.

به گزارش رادیو زمانه، یکی از نزدیکان مریم آزاد به این رسانه گفته که او بدون دلیل یا تفهیم اتهام، پس از گذر از گیت فرودگاه و زمانی که به مقصد استانبول سوار هواپیما شده بود، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، گفته که مریم آزاد دچار بیماری و تحت معالجه پزشک است.

مریم ۳۱ سال دارد و دانش آموخته هنرهای دراماتیک است. بازیگری تئاتر از علائق او بوده اما به دلیل بیماری نتوانسته این حرفه را ادامه دهد.

این چندمین بازداشت قعالان حقوق زنان در طول یک ماه گذشته است. پیش از این هدی عمید، نجمه واحدی و رضوانه محمدی به دلایل نامعلوم بازداشت شده‌اند. آنها از ملاقات با اعضای خانواده و دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند.

فعالان حقوق زنان در دهه‌های گذشته همواره با سرکوب و تهدید نیروهای امنیتی روبه‌رو بوده‌اند. اعتراض به تبعیض جنسیتی، قوانین نابرابر و حجاب اجباری به عنوان اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تلقی می‌شود.

در یک سال گذشته ده‌ها زن و مرد ایرانی به دلیل اعتراض به حجاب اجباری و حمایت از حقوق زنان بازداشت شده‌اند اما این بازداشت‌ها از میزان اعتراضات کم نکرده است.

در حال حاضر، فرهاد میثمی، فعال مدنی و نسرین ستوده، حقوقدان هم با دلایلی مرتبط با مسایل زنان در زندان هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید