خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر صادق زیباکلام به تعویق افتاد

برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر صادق زیباکلام به تعویق افتاد

خبرگزاری هرانا – صادق زیبا کلام که به اتهام “تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب” از سوی دادگاه انقلاب ۱۸ ماه حبس محکوم شده است، گفت که دادگاه تجدیدنظر با استمهال او برای دفاع موافقت کرده است. بر همین اساس جلسه دادگاه به بعد موکول شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، صادق زیبا کلام در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: “دادگاه بدوی پرونده‌ام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در اسفند ماه سال گذشته تشکیل شده بود و در نهایت با رای دادگاه بدوی، به ۱۸ ماه حبس و دو سال محرومیت اجتماعی محکوم شدم که به این رای اعتراض کردم”.

وی افزود: “پس از ارسال پرونده به دادگاه تجدیدنظر، امروز جلسه رسیدگی به پرونده ام در شعبه ۳۶ تجدیدنظر دادگاه انقلاب راس ساعت مقرر تشکیل شد”.

زیباکلام اضافه کرد: “اولین سوال قاضی این بود که چرا وکیل معرفی نکردید و من نیز گفتم که نیازی به وکیل ندارم و خودم دفاع می کنم ولی نیاز به زمان دارم تا لایحه دفاعیه را ارایه دهم زیرا دقیقا از مفاد کیفرخواست اطلاع ندارم”.

وی ادامه داد: “نماینده دادستان نیز با این خواسته‌ام موافق نبود زیرا معتقد بود که من هم در مرحله بازپرسی و هم در دادگاه بدوی از مفاد کیفرخواست مطلع شده‌ام. من نیز گفتم حرفتان درست است ولی کیفرخواستم مربوط به مصاحبه ای است که با رادیو آلمان درباره اعتراضات دی ماه داشتم و همان مصاحبه مبنای شکایت دادستان علیه من شده است که دقیقا خاطرم هم نیست”.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: “خوشبختانه قاضی با درخواست مهلت موافقت کرد و اجازه داد که لایحه دفاعیه را تنظیم کنم و بر همین اساس جلسه دادگاه به بعد موکول شد؛ البته به من اجازه داده شد که از کیفرخواست نسخه برداری کنم”.

لازم به اشاره است که پیشتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضائیه نوشته بود و در واکنش به حکم صادره خود گفت: “مجرم سیاسی باید مجازات شود؛ تمام شد و رفت. متاسفانه نه بازپرس، نه جناب قاضی صلواتی و نه نماینده محترم دادستان، نه یک سطر از مدافعات بنده را خواندند، نه شنیدند و نه پشیزی برایشان اهمیتی داشت چه گفته‌ام و چه نگفته‌ام”.

این استاد دانشگاه در نامه خود آورده بود: “آن‌ روز جرات نکردم به جناب محسنی اژه‌ای عرض کنم که البته هسته‌ای یک کاربرد مهم داشت: “تامین هیزم برای تنور داغ آمریکا ستیزی”. اما فرض بگیریم من خطا می‌اندیشم و اندیشه درست در خصوص هسته‌ای، ناآرامی‌های دی‌ماه، فتنه ۸۸ و … از آن حکومت است. فرض بگیریم من کورم یا مغرض، یا مزدور و این همه پیشرفت‌های مشعشع اقتصادی که هسته‌ای برای کشور به بار آورده را نمی‌بینم. نمی بینم یا نمی‌خواهم ببینم که دشمنان نظام و انقلاب چگونه ناآرامی‌های دی یا فتنه ۸۸ را برنامه‌ریزی کردند. بر اساس کدام حکم شرع انور، منطق، قانون یا اصلی در قانون اساسی، داشتن باور مغایر با نظر حکومت «جرم» است و مجرم باید مجازات شود؟”.

وی همچنین در قسمتی دیگر از نامه خود آورده بود: “من تردیدی ندارم حکم محکومیت من در دادگاه انقلاب بعدها جدای از آنکه در دانشکده‌های حقوق ایران به دانشجویان نشان داده خواهد شد که در یک مقطعی در قرن بیست‌ویکم، قانون در ایران چگونه اجرا می‌شده،این حکم به‌عنوان سندی برای محققان تاریخ ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت که مردم چگونه به واسطه مخالفت با دیدگاه‌های حکومتی مجازات می‌شدند”.

متن کامل نامه صادق زیباکلام را در اینجا بخوانید.

صادق زیباکلام مفرد (زاده ۲۲ خرداد ۱۳۲۷ خیابان ری تهران)، استاد علوم سیاسی، نویسنده و از کارشناسان خبره ایرانی با گرایش اصلاح‌طلبی و نوآزادی‌خواهانه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید