خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای متهم به مزاحمت تلفنی

صدور حکم جایگزین حبس برای متهم به مزاحمت تلفنی

خبرگزاری هرانا – قاضی غفاری، رییس حوزه قضایی بخش دشتابی در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به نوشتن بنر عذرخواهی از خانواده شاکی و قول و تعهد به عدم انجام چنین عملی در آینده، مطالعه کتاب خانه عنکبوت و ارائه خلاصه بخش سوم کتاب در خصوص آسیب‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی به واحد اجرای احکام، حفظ و فراگیری روایت نقل شده از امام اول شیعیان و جزای نقدی در حق دولت مکلف کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، فصل نهم قانون مجازات اسلامی جدید مصوب سال ۹۲ به موضوع مجازات‌های جایگزین حبس اشاره دارد و بر همین اساس قضات محاکم می‌توانند با توجه به برخی شرایط متهم و دارا بودن شرایط قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس در حق محکوم استفاده کند.

در یک نمونه فردی که به اتهام مزاحمت تلفنی از طریق پیام و شبکه‌های اجتماعی (تلگرام) و توهین به تحمل دو ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به علت فقدان سابقه کیفری، جوان بودن و وضعیت فردی، اجتماعی و خانوادگی مشمول مجازات جایگزین حبس شد.

قاضی غفاری، رییس حوزه قضایی بخش دشتابی در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به نوشتن بنر عذرخواهی از خانواده شاکی و قول و تعهد به عدم چنین عملی در آینده، مطالعه کتاب خانه عنکبوت نوشته نورالله قدرتی و ارائه خلاصه بخش سوم کتاب در خصوص آسیب‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی به واحد اجرای احکام، حفظ و فراگیری روایت نقل شده از امام اول شیعیان و جزای نقدی در حق دولت مکلف کرد.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید