خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷, 19th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ساعت ۰:۱۵:۲۱

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  کیومرث مرزبان بازداشت شد

کیومرث مرزبان بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس در تاریخ ۴ شهریورماه و یک سال پس از آنکه به ایران بازگشت توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیومرث مرزبان، نویسنده و طنزنویس ۲۶ ساله که سال گذشته پس از ۸ سال به ایران بازگشت، در تاریخ ۴ شهریورماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت شده و هنگام بازداشت ماموران در اقدامی وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، موبایل و بسیاری از وسایل شخصی وی را ضبط کرده‌اند.

این نویسنده که سال گذشته به دلیل “دیدن مادربزرگ بیمار خود” به ایران بازگشته بود، در زمان ورود به ایران مشکلی نداشته اما حالا پس از گذشت یک سال بازداشت شده و در شعبه اول بازپرسی اوین پرونده‌ای برای وی تشکیل شده است.

از دلایل بازداشت آقای مرزبان اطلاعی در دست نیست. با این حال یکی از سایت‌های خبری نزدیک به حکومت برخی اتهامات را علیه این نویسنده عنوان کرده است. با وجود اینکه کیومرث مرزبان گفته که هرگز به آمریکا سفر نکرده است، این سایت اتهام “شبکه سازی در ایران” پس از عقد قراردادی با آمریکا را علیه وی مطرح کرده است.

این سایت خبری همچنین گفته است که آقای مرزبان با هدف ایجاد موج‌های احساسی، التهاب فکری و ایجاد شکاف اجتماعی در بدنه جامعه از طریق برگزاری کلاس‌های هنری وارد ایران شده است.

روز جاری سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در یادداشتی از بازداشت این نویسنده خبر داد و گفت که وی تاکنون اجازه ملاقات با خانواده‌اش را نداشته است.

لازم به ذکر است، کیومرث مرزبان فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۴ با فیلم‌سازی آغاز کرده و تا سال ۱۳۸۸ هشت فیلم کوتاه ساخت. وی در سال ۸۸ ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و کمی بعد اولین پادکست فارسی زبان و طنز ایرانی در فیسبوک به نام “رادیو سنگتاب” را راه‌اندازی کرد.

از جمله آثار این نویسنده و طنزنویس می‌توان به کتاب‌های “خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم” و “عزیز جان” اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید