خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  مهران بندی امیرآبادی، شهروند بهایی آزاد شد

مهران بندی امیرآبادی، شهروند بهایی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – مهران بندی امیرآبادی، شهروند بهایی ساکن یزد که پیشتر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود صبح روز جاری آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز جاری مورخ ۲۸ شهریورماه ۹۷ مهران بندی امیرآبادی شهروند بهایی ساکن یزد آزاد شد.

مهران بندی امیرآبادی پیشتر در تاریخ ۱۶ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی شهر یزد در محل کار خود بازداشت و به زندان یزد منتقل شده بود.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آزادی آقای بندی امیرآبادی بدون اطلاع قبلی صورت گرفته است و ایشان پس از چهل و سه روز صبح امروز آزاد شدند”.

لازم به ذکر است که مهران بندی امیرآبادی چندی پیش به همراه شش شهروند بهایی دیگر توسط شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان یزد محاکمه شده بود.

در این جلسه دادرسی مهران بندی امیرآبادی به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره محکوم شد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید