خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  کوره‌پزخانه‌های ورامین با حداقل ظرفیت کار می‌کنند / مشاغل کاذب مقصد بعدی کارگران کوره‌های تعطیل

کوره‌پزخانه‌های ورامین با حداقل ظرفیت کار می‌کنند / مشاغل کاذب مقصد بعدی کارگران کوره‌های تعطیل

خبرگزاری هرانا – عضو سابق هیات مدیره انجمن صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین از کاهش حداقلی نیروی کار شاغل در واحدهای آجرپزی این شهرستان خبر داد و گفت که “این کارگران بعد از بیکارشدن برای تامین معاش خانواده‌هایشان به شغل‌های کاذبی نظیر دستفروشی روی آورده‌اند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جعفر معصومی اصل (عضو سابق هیات مدیره انجمن صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین) درباره کاهش نیروی کار در این واحدهای صنفی گفت: “از مجموع ۴۰ واحد باقیمانده تولید آجر در منطقه ورامین، امروز فقط ۶ واحد آن هم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از ابتدای سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند”.

او گفت: “از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخانه‌ها لطمه وارد کرده و از سوی دیگر افزایش بهای قیمت حامل‌های انرژی به ویژه گاز باعث «نیمه تعطیل» شدن واحد‌های آجرپزی شده است”.

به گفته وی، قیمت حامل‌های انرژی در حالی از چندین سال قبل افزایش یافته که قیمت آجر به تناسب هزینه‌ها هیچگونه افزایشی نداشته است.

این فعال کارگری با بیان اینکه این موضوع باعث بیکاری بیش از دو هزار کارگر فصلی و دائمی طی چندین سال گذشته در ورامین شده است، در ادامه افزود: “این کارگران بعد از بیکارشدن برای تامین معاش خانواده‌هایشان به شغل‌های کاذبی نظیر دستفروشی روی آورده‌اند”.

او گفت: “یکی دیگر از دلایل تعطیلی کوره‌های آجرپزی، کم شدن تقاضا برای استفاده از آجرهای سنتی در کار ساختمانی است چراکه پیمانکاران ساختمانی این روزها بیشتر از آجر‌های سفالی استفاده می‌کنند”.

معصومی در خاتمه اظهار داشت: “کوره‌های منطقه ورامین در گذشته روزانه سه شیفت کار می‌کرد اما با رکود بازار کار، ادامه فعالیت برای مالکان این کارگا‌ه‌ها مقرون به صرفه نیست”.

لازم به ذکر است که روز گذشته نیز هرانا از محرومیت کارگران فصلی کوره‌پزخانه‌ها از دریافت مقرری بیمه بیکاری، خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید