خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی‌شدن یک کولبر در مناطق مرزی ارومیه توسط نیروهای مرزبانی

زخمی‌شدن یک کولبر در مناطق مرزی ارومیه توسط نیروهای مرزبانی

خبرگزاری هرانا – در اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ارومیه یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، گروهی از کولبران در مناطق مرزی مرگور ارومیه در ارتفاعات «آخاچکا» بدون اخطار قبلی از سوی نیروهای مرزبانی مورد‌ شلیک مستقیم قرار گرفتند که در نتیجه یک نفر به نام «مارف خوشمرام» فرزند جبار به شدت دچار جراحت شد.

مارف خوشمرام از اهالی روستای باوان مرگور ارومیه است که به ظن حمل کالای قاچاق هدف قرار گرفته و پس از زخمی‌شدن، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در اشنویه منتقل شده است.

شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای آنها را داشته باشد.

کولبری، شغل کاذبی است که در نتیجه‌ی فقدان فرصتهای شغلی، مردم مناطق مرزی به آن روی آورده و سالانه شمار زیادی از کولبران در اثر سقوط از کوه، مخاطرات طبیعی و همچنین گشودن آتش از سوی نیروهای مرزبانی، جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید