خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی / انتظار طولانی ۴۲ هزار بازنشسته فرهنگی برای دریافت پاداش پایان خدمت

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی / انتظار طولانی ۴۲ هزار بازنشسته فرهنگی برای دریافت پاداش پایان خدمت

خبرگزاری هرانا – دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران با اشاره به مشکلات کارخانه نساجی مازندران، از معوقات مزدی چهار ماهه کارگران شاغل در این کارخانه خبر داد. بنا بر خبری دیگر، اعضای شورای کار کاشی اصفهان می‌گویند: “بعد از ماه‌ها سرگردانی، تولید از سر گرفته شده ولی هنوز حدود بیست ماه معوقات مزدی از قبل داریم که پرداخت نشده‌است”. همچنین ۴۲ هزار تن از بازنشستگان فرهنگی در انتظار دریافت پاداش پایان خدمت عقب افتاده‌ خود هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، نصرالله دریابیگی (دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران) در ارتباط با کارخانه نساجی مازندران با ابراز تاسف از روندی که این کارخانه در دهه‌های اخیر تا به امروز طی کرده است، گفت: “مازندران یکی از واحدهای خوب و فعال قبل و بعد از انقلاب است. این کارخانه دارای یکی از واحدهای مختلفی مانند نساجی تلار، طبرستان و گونی‌بافی بوده است. در یک مقطعی در دوران مرحوم هاشمی رفسنجانی مسئولان تصمیم گرفتند که با هماهنگی مقامات استانی در جهت بازسازی این واحد اقدام کنند”.

وی ادامه داد: “پس از رایزنی‌ها مختلف در شورای عالی کار مصوب شد که این واحد بازسازی شود و خطوط تولید برای تولید و اشتغال بیشتر هماهنگی پیدا کند. این اقدامات برای رفع بیکاری منطقه صورت گرفت. این واحد تولیدی در آن زمان ۱۸۰۰ کارگر در واحد نساجی مازندران (طبرستان) خود داشت. اما به علت سوءمدیریت بانک که در آن زمان سهامدار اصلی کارخانه شناخته می‌شد، خشتی روی خشت قرار نگرفت و تنها کارگران قربانی شدند. در سال‌های گذشته با همان سیاست غلط کارخانه از بانک به یک سهامدار ترکیه‌ای تبار واگذار شد”.

دریابیگی با غیرکارآمد خواندن خصوصی‌سازی در روند اداره‌ی این شرکت گفت: “در این روش کاملا غیرکارشناسی سهامدار ترکیه‌ای به علت بدهی‌های بالایی که به وجود آورد؛ دستگیر و زندانی شد. متاسفانه مسوولان وقت در این واگذاری هیچ گونه ضمانت‌نامه و وثیقه محکمی برای ایفای تعهدات کارفرما از این سهامدار ترکیه‌ای دریافت نکردند”.

دریابیگی در توضیحات بیشتر افزود: “زمانی که این سهامدار ترکیه‌ای زندانی شد، سهام اصلی کارخانه را به فرد دیگری منتقل کرد. سهامدار جدید براساس روایت‌ها سهام این کارخانه را درعوض طلبش از سهامدار ترکیه‌ای دریافت کرده است و از فروردین ماه ۹۵ در ایران زندگی نمی‌کند و تبعه آلمان به حساب می‌آید”.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با انتقاد به شیوه‌ی مدیریتی این کارخانه، آن را عامل اصلی مشکلات کارگران دانست و ادامه داد: “علم بیگی (سهام دار فعلی) هیچ فردی را برای اداره امور در کارخانه مشغول نکرده است و در حال حاضر چرخ کارخانه بدون هیئت مدیره و مدیرعامل می‌چرخد. متاسفانه کارگران در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریورحقوق دریافت نکردند. مضاف بر اینکه شرکت به دلیل مشکلات جاری مملکتی از جانب ارز و تهیه مواد اولیه مورد تهدید است”.

دریابیگی گفت: “تعداد کارگران در حال حاضر ۳۱۰ نفر است. این یعنی اینکه از ۷ هزار نفر بعد از انقلاب به ۳۰۰ نفر رسیده‌ایم. سه کارخانه که با عنوان نساجی مازندران فعالیت می‌کردند؛ امروز تعطیل شده و زمین‌های بخش طبرستان تکه تکه به شهرداری واگذار شده است. فقط نساجی تِلار باقی مانده است. آن هم در شرایطی که مدیریت آن با هاله‌ای از ابهام مواجه است”.

دریابیگی، نقطه‌ی ثقل مشکلات کارگران را مدیریت کارخانه دانست و گفت: “مشکلات مالیاتی، بیمه، نگرانی کارگران از آینده شغلی‌شان و مشکلات امنیت شغلی از زمره‌ی معضلات این کارخانه است. این‌ها همه به علت مشخص نبودن مدیرعامل و هیئت مدیره کارخانه است. برای حل این مشکل دولت در راس آن باید وارد شود”.
وی در انتها بیان کرد: “کارگران این کارخانه چهار ماه است که در این وضعیت اقتصادی کشور حقوق دریافت نکرده‌اند.

برای تعیین مدیره و هیئت مدیره قانونی، دولت باید وارد شود و از حاکمیت خود استفاده کند نه اینکه چوب حراج به کارخانه بزنند و زمین‌های آن را تکه تکه بفروشند. در این استان اشتغال وجود ندارد و نساجی مازندران کارخانه‌ای بود که کل کارگران منطقه را تحت پوشش خود قرار داده بود”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه کاشی اصفهان

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، اعضای شورای اسلامی کار کارخانه کاشی اصفهان از شروع مجدد تولید در این کارخانه خبر دادند و گفتند: “چند ماهی‌ست که تولید در این واحد تولیدی از سر گرفته شده اما هنوز به ظرفیت کامل نرسیده‌ایم”.

این فعالان کارگری با بیان اینکه امیدواریم با درایت مدیرعامل جدید، مشکلات مواد اولیه و تولید در کاشی اصفهان حل شود، افزودند: “کارگران کاشی اصفهان در ماه‌های گذشته بیشترین فداکاری‌ها را برای سرپا نگهداشتن تولید انجام دادند و حالا نوبت مسئولان است که با تدبیر کافی مشکلات این واحد تولیدی را حل کنند”.

کارگران این کارخانه حدود بیست ماه معوقات مزدی مربوط به قبل از سال جدید دارند که هنوز پرداخت نشده اما به گفته‌ی اعضای شورای اسلامی کار، چند ماهی‌ست که اوضاع رو به بهبود رفته و دستمزد کارگران را به موقع می‌پردازند.

کارخانه کاشی اصفهان قبل از سال دچار مشکلات بسیاری بود؛ حتی چند ماهی کارخانه مدیرعامل نداشت و کارگران و شورای اسلامی کار، این واحد تولیدی را می‌گرداندند.

انتظار طولانی ۴۲ هزار بازنشسته فرهنگی برای دریافت قسط سوم پاداش پایان خدمت

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۴۲ هزار بازنشسته فرهنگی ۹۶، در انتظار دریافت قسط سوم پاداش پایان خدمت خود هستند.

این بازنشستگان ابراز امیدواری می‌کنند بعد از ماه‌ها انتظار و بلاتکلیفی، این معوقات قبل از پایان شهریور پرداخت شود.

آنها می‌گویند: “اول قرار نبود پاداش پایان خدمت را قسطی بپردازند؛ بعد هزار دلیل و بهانه آوردند و پرداخت را قسطی کردند؛ حالا هم هنوز قسط سوم را نگرفته‌ایم و نگرانیم که نکند بیش از این تاخیر کنند و باز هم تا پایان شهریور نپردازند”.

یکی از این بازنشستگان با بیان اینکه در ماه‌های اخیر ارزش داشته‌های ریالی مردم به یک سوم رسیده، گفت: “بازنشسته‌ها جزو کم‌درآمدترین‌ها هستند؛ همه‌ی امید ما بازنشستگان به همین پاداش پایان خدمت است که بتوانیم با آن فرزندانمان را به خانه بخت بفرستیم یا برای خودمان بعد سال‌ها تحصیل و گچ تخته خوردن، سرپناه جور کنیم؛ قرار باشد اینهمه تاخیر کنند، این چندرغاز پاداش، دیگر به هیچ دردی نخواهد خورد؛ کمااینکه اگر به موقع می‌پرداختند می‌توانستیم با پولش هزار کار بکنیم که امروز بعد از گذشت شش ماه دیگر نمی‌توانیم”.

این بازنشستگان می‌گویند: “اگر تا آخر شهریور معوقات ما را نپردازند، از همه کانال‌های ممکن صدای خود را به گوش مسئولان خواهیم رساند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید