خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد

یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – صبح روز جاری یک زندانی محبوس در زندان زاهدان که روز چهارشنبه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۷ یک زندانی محبوس در زندان زاهدان اعدام شد.

هویت این زندانی “عارف ریگی، ۳۲ ساله، اهل زاهدان، از بند ۵ زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده‌است.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “عارف ریگی به اتهامات مربوط به مواد مخدر و درگیری مسلاحانه از ۶ سال پیش در زندان زاهدان نگهداری می‌شد. با این حال آقای ریگی هرگونه درگیری مسلحانه را رد کرده بود. این زندانی روز چهارشنبه به بهانه انتقال به بازداشتگاه اطلاعات برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم خبر توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید