خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  موقعات مزدی کارگران پارس جنوبی/ کارگران شاغل در ۳ واحد صنفی به مرخصی اجباری رفتند

موقعات مزدی کارگران پارس جنوبی/ کارگران شاغل در ۳ واحد صنفی به مرخصی اجباری رفتند

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی که در عسلویه مشغول به کار هستند، بین دو تا پنج ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند. همچنین کارگران شاغل در سه کارخانه “تولی پرس”، “بسته‌بندی البرز” و “داروگر” برای سومین بار به مرخصی اجباری رفتند. علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در این مورد گفت که کارفرما اجازه ندارد تحت هیچ عنوانی کارگران را به مرخصی اجباری بفرستد و اگر قرار باشد که چنین تصمیمی اتخاذ شود باید با هماهنگی اداره کار است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، کارگران پیمانکاری شاغل در فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی که در عسلویه مشغول به کار هستند، چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این کارگران که بارها برای دریافت مطالبات خود به دفاتر شرکت‌های پیمانکاری مراجعه کرده‌اند، در روزهای گذشته اعتراض خود را با برگزاری یک تجمع صنفی نشان دادند.

این کارگران که در بخش‌های مختلف پروژه‌های فازهای ۲۰ و ۲۱ مشغول به کار هستند، بین دو تا پنج ماه معوقات مزدی پرداخت نشده؛ دارند.

یکی از این کارگران می‌گوید: “در گذشته نیز دستمزد و مزایای ما گاهی با ماه‌ها تأخیر پرداخت می‌شد ولی حالا اوضاع فرق کرده است؛ همه چیز به‌شدت گران شده و خانواده‌های ما که در شهرهای دور و نزدیک چشم انتظار دستمزدمان هستند، در هزینه‌های روزانه درمانده‌اند؛ داریم به آغاز سال تحصیلی نزدیک می‌شویم اما برای تأمین هزینه تحصیل فرزندانمان دچار مشکل هستیم”.

شرکت پیمانکاری عموماً عدم پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکاری توسط کارفرمایان مادر را دلیل تأخیر در پرداخت دستمزد کارگران عنوان می‌کنند و می‌گویند: “به محض وصول مطالباتمان، مزد کارگران را خواهیم پرداخت”.

کارگران «تولی پرس» و«بسته‌بندی البرز» برای سومین بار به مرخصی رفتند

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، حدود ۴۵۰ کارگر قراردادی و رسمی شاغل در دو کارخانه تولی پرس و بسته‌بندی البرز برای سومین بار به مرخصی اجباری رفتند.

کارگران دو واحد تولیدی «تولی پرس» و «بسته‌بندی البرز» در این خصوص گفتند که از ابتدای فصل تابستان، برای سومین بار به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

این کارگران که تعداد آنها به حدود ۴۵۰ نفر می‌رسد و محل کارشان در شهرک صنعتی قزوین قرار دارد، گفتند که کارفرمای مشترک آنها از روز شنبه (۲۷ مرداد) تمامی کارگران شاغل در این دو واحد تولیدی را به مرخصی فرستاده و تا پایان شهریورماه در سه نوبت آن را تمدید کرده است.

از قرار معلوم محل استقرار دو کارخانه تولی‌پرس و بسته‌بندی البرز در مجاورت یکدیگر است و هر دو کارخانه توسط مالک و مدیری یکسان اداره می‌شوند.

به گفته این کارگران؛ پیش از این نیز فعالیت محل کارشان در چندین نوبت متوقف شده بود و بابت این ایام کارفرما از مرخصی کارگران کسر کرده است.

این کارگران گفتند: “در آخرین اطلاعیه‌ای که از سوی کارفرما به‌صورت پیامکی در روز پنجشنبه (۱۵ شهریور) دریافت کرده‌ایم دو کارخانه تولی پرس و بسته بندی البرز برای مدت دو هفته برای انجام تعمیرات و افزایش راندمان تولید تعطیل اعلام شده است”.

تخلف فاحش در مرخصی اجباری کارگران داروگر/انفعال وزارت کار در قبال تخلفات علنی

به گزارش فارس، مورخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، نماینده کارگران در شورای عالی کار مرخصی اجباری کارگران داروگر را تخلف فاحش کارفرما دانست و از موضع انفعالی وزارت کار با وجود انتشار اخبار متعدد درباره این برخوردها با کارگران انتقاد کرد.

کارگران تعدادی از کارخانه‌ها در ماه‌های اخیر به مرخصی اجباری رفته‌اند. یکی از این کارخانه‌ها کارخانه داروگر است که نزدیک به ۴۰۰ کارگر قراردادی و رسمی شاغل در این واحد از اواخر مردادماه به اجبار به تعطیلات فرستاده شدند و در سه نوبت مرخصی آنها تمدید شده است.

علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار در این مورد گفت: “مرخصی اجباری کارگران غیرقانونی است و به طور خاص مرخصی اجباری کارگران داروگر که در حیطه استان تهران است بررسی شده و تخلف کارفرماست”.

وی ادامه داد: “کارفرما اجازه ندارد تحت هیچ عنوانی کارگران را به مرخصی اجباری بفرستد و اگر قرار باشد که چنین تصمیمی اتخاذ شود باید با هماهنگی اداره کار باشد”.

وی با اشاره به اینکه داروگر علت مرخصی اجباری را بازسازی تجهیزات اعلام کرده،گفت: “حتی در این صورت نیز تخلف است چرا که باید موضوع به اداره کار ارجاع شود و اگر تغییر ساختارشان به تصویب شورای عالی کار برسد باید در دوره تعطیلات اجباری برای کارگران بیمه بیکاری در نظر گرفته شود”.

نماینده کارگران با تأکید بر اینکه قانون راهکارهای مواجهه با این مسئله را در نظر گرفته است، تصریح کرد: “نیاز به بررسی مجدد و تدوین آئین‌نامه و مقررات جدید نیست اما با وجود شفافیت قانون، کارفرما تخلف فاحش دارد”.

عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه علیرغم گلایه تشکل‌های کارگری درباره نقض و عدم اجرای قانون کار اما همچنان این تخلفات وجود دارد، تأکید کرد:‌ “متأسفانه وزارت کار با وجود تمام اخباری که از این اتفاقات به صورت علنی منتشر می‌شود همچنان سکوت کرده و اعلام موضع نمی‌کند”.

وی در پاسخ به اینکه آیا کارگران می‌توانند اقدام قانونی انجام دهند، گفت: “قانونا کارگران می‌توانند شکایت کنند اما با توجه به امنیت شغلی از این کار پرهیز می‌کنند. در اینجا وظیفه تشکل‌های کارگری و وزارت کار است که به وظایف حاکمیتی و نظارتی خود عمل کند”.

وی از موضع انفعالی وزارت کار با وجود انتشار اخبار متعدد از این گونه برخورد با کارگران انتقاد کرد و گفت: “تشکل‌های کارگری از طریق ادارات کار استان این موضوع را پیگیری می‌کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید