خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  اولدوز قاسمی با قرار وثیقه آزاد شد

اولدوز قاسمی با قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – اولدوز قاسمی، فعال ترک (آذربایجانی) اهل ارومیه که روز گذشته توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود، روز پنج‌‎شنبه پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه از بازداشتگاه پلیس امنیت ارومیه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریورماه ۹۷، اولدوز قاسمی فعال ترک (آذربایجانی) اهل ارومیه پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه پلیس امنیت این شهر به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “اولدوز قاسمی روز پنج‌شنبه با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و پس از تفهیم اتهام از بازداشتگاه پلیس امنیت آزاد شد. اتهامات مطروحه علیه خانم قاسمی «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» از طریق شرکت در مراسم یادبود یکی از کشته‌شدگان اعتراضات خردادماه ۸۵ در مناطق ترک نشین و سخنرانی در این مراسم عنوان شده است.”

هرانا روز چهارشنبه ۱۴ شهریورماه ۹۷ در گزارشی از بازداشت اولدوز قاسمی فعال ترک (آذربایجانی) اهل ارومیه در پی احضار به پلیس امنیت محله نه‌ پله این شهر توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

پیش‌تر یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: “روز سیزده شهریورماه مامورین لباس شخصی به منزل مادری خانم قاسمی رفته و پس از ضبط تعدادی کتاب و لبتاپ و تلفن همراه طی دو برگه احضاریه اولدوز قاسمی و رحمان قاسمی را به پلیس امنیت واقع در محله نه‌پله ارومیه احضار کردند و روز چهاردهم شهریورماه در پی حضورشان در پلیس امنیت هر دو چندین ساعت مورد بازجویی قرار گرفتند. پس از بازجویی رحمان آزاد اما اولدوز بازداشت شد. بازجویی از این دو نفر به علت حضور آنها در منزل خانواده یکی از کشته‌شدگان اعتراضات خردادماه ۸۵ در مناطق ترک نشین صورت گرفته است”.

اعتراضات مورد اشاره در سال ۸۵ منجر به کشته شدن تعدادی از معترضان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی شد.

هرانا در تاریخ پنجم خردادماه سال جاری در گزارشی خبر از بازداشت اولدوز قاسمی به همراه چند تن از فعالان آذربایجان غربی که برای برگزاری دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده جمع شده بودند توسط نیروهای امنیتی خبرداده بود.

این خبرگزاری تیرماه امسال نیز گزارش کرده بود اولدوز قاسمی و رحمان قاسمی نیز در تجمعات مراسم قلعه بابک در ۱۶ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بیستم همان ماه آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید