خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷, 20th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ ساعت ۱۶:۳۲:۲۷

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان/ فرصتی دوباره برای یک زندانی دیگر

انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان/ فرصتی دوباره برای یک زندانی دیگر

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی زندان زاهدان منتقل شد. همچنین یک زندانی دیگر که روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود به بند بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۷، یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

هویت این زندانی “عبدالرشید سندک زهی” از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی پیشتر نیز در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود و با دریافت مهلتی ۲ ماهه در تاریخ ۱ تیرماه به بند ۴ زندان زاهدان بازگشته بود.

همزمان “مهدی سارانی” دیگر زندانی محکوم به اعدام که روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، روز جاری به علت عدم حضور شاکی پرونده به بند ۴ زندان زاهدان بازگردانده شد.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید