خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ ساعت ۰:۰۲:۴۱

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی‌شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی سردشت و‌ بانه

کشته و زخمی‌شدن ۳ کولبر در مناطق مرزی سردشت و‌ بانه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر از اهالی سردشت براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده و یک تن دیگر هم مصدوم‌ شد. همزمان کولبر دیگری از اهالی سقز نیز در پی شلیک این نیروها در مرز ننور بانه زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «ناصر ابراهیم‌زاده» از اهالی روستای گولان از توابع سردشت پس از شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی جان خود را از دست داد.

ناصر ابراهیم‌زاده

او در نزدیکی روستای «دارمرجان» سردشت بدون اخطار قبلی هدف شلیک قرار گرفته است.

در خبری دیگر روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور در منطقه‌ی مرزی سردشت، گروهی از کولبران در کمین این نیروها افتادند و در پی گشودن آتش به سوی کولبران، یک تن به نام «سامان مرادی» از اهالی پیرانشهر به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شد.

همان روز یک کولبر به نام «آکو مینایی» ٢٣ ساله فرزند توفیق از اهالی روستای پیرعمران سقز در مرز ننور شهرستان بانه از سوی نیروهای مرزبانی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و زخمی شد.

او برای رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در بانه منتقل شده است.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید