خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام دو زندانی در ۲ پرونده جداگانه

رهایی از اعدام دو زندانی در ۲ پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – یک زندانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، با پرداخت دیه به زندگی بازگشت. بنا بر خبری دیگر، مدیرکل زندان های کرمانشاه گفت که یک زندانی محکوم به اعدام که قریب ۷ سال به اتهام “قتل” در زندان محبوس بوده بارضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، مردی که در جریان درگیری مرتکب قتل حسابدار قهوه‌خانه شده بود، با پرداخت دیه به زندگی بازگشت.

بیست‌و‌دوم بهمن‌سال‌۹۱، مأموران پلیس از مرگ مشکوک مرد جوانی در بیمارستان بوعلی باخبر و راهی محل شدند.

جسد متعلق به حمید ۲۴‌ساله بود که بر اثر ضربه چاقو مجروح و به بیمارستان منتقل شده، اما به خاطر شدت جراحات فوت کرده بود.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی در اولین گام از بررسی‌ها مشخص شد حمید، حسابدار قهوه‌خانه‌ای در خیابان دماوند است که شب حادثه در جریان درگیری با سه مرد جوان دچار حادثه شده بود.

به این ترتیب پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل شد و سه مرد جوان شناسایی و بازداشت شدند.

متهمان در پلیس آگاهی تحت بازجویی قرار گرفتند و یکی از آن‌ها به نام مهرداد ۳۰‌ساله با اقرار به قتل در توضیح به مأموران گفت: «شب حادثه من و دوستانم مشروب خورده بودیم و حال عادی نداشتیم. می‌خواستیم به قهوه‌خانه برویم که کارگر آنجا وقتی متوجه مستی ما شد اجازه ورود نداد. همین بهانه درگیری شد.»

متهم در ادامه گفت: «وقتی درگیری بالا گرفت، صاحب قهوه‌خانه به هواخواهی از کارگرش جلو آمد و او هم با ما درگیر شد آنجا بود که حسابدار قهوه‌خانه – حمید‌- شروع به فحاشی کرد. من که حال طبیعی نداشتم با چاقویی که همراهم بود یک ضربه به او زدم که ناخواسته باعث مرگ او شد. وقتی مقتول را خونین روی زمین دیدم بلافاصله فرار کردم. فردای آن روز بود که فهمیدم حمید در بیمارستان فوت کرده است.»

با اقرار متهمان، سه مرد جوان روانه زندان شدند و پرونده به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده مهرداد با درخواست اولیای‌دم به اتهام “قتل” و “شرکت در نزاع دسته جمعی” و “شرب خمر” به اعدام، شلاق و حبس و دو متهم دیگر به اتهام “شرکت در نزاع دسته جمعی” و “شرب خمر” به شلاق و حبس محکوم شدند.

این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد و در آستانه اجرا قرار گرفت که متهم توانست با پرداخت دیه از مرگ نجات یابد.

به این ترتیب پرونده این بار از جنبه عمومی جرم در همان شعبه به ریاست قاضی قربان‌زاده رسیدگی شد.

بعد از اعلام رسمیت جلسه، متهم در آخرین دفاعش گفت: «شش‌سال است در زندانم و خانواده‌ام خیلی تلاش کردند تا رضایت اولیای‌دم را جلب کنند. در حالیکه زمان زیادی به اجرای حکم نمانده بود با تلاش خانواده‌ام و پرداخت دیه، اولیای‌دم اعلام رضایت کردند. در این مدت به اندازه کافی تنبیه شده‌ام و حالا از قضات دادگاه تقاضا دارم در مجازاتم تخفیف قائل شوند.»

با رضایت اولیای دم متهم از چوبه دار نجات یافت

به گزارش رکنا، زندانی محکوم به اعدام پس از رضایت اولیای دم از دار اعدام رهایی یافت.

مدیرکل زندان های کرمانشاه با اعلام این خبر اظهار کرد؛ “این زندانی محکوم به اعدام در زمان اجرای حکم با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت و به آغوش خانواده خود بازگشت”.

منصور بیگلری در ادامه افزود؛ “فرد محکوم به اعدام قریب ۷ سال به اتهام “قتل” در زندان محبوس بوده که اولیای دم با گذشت خود چراغ امید به زندگی را در دل فرد محکوم و خانواده وی روشن کردند”.

عضو شورای قضایی استان کرمانشاه با قدر دانی از اولیاء دم به خاطر عمل به سنت حسنه عفو و بخشش یادآور شد؛ “بسیاری از زندانیانی که به اتهام قتل در زندان تحمل کیفر می کنند از رفتار و کردار خود نادم وپشیمان هستند و بدون قصد قبلی بر اثرغفلت وناتوانی در کنترل رفتار خود مرتکب قتل شده اند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید