خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا، از پرداخت نشدن مطالبات مزدی ۲ تا ۵ ماهه کارگران شهرداری کرج خبر داد، بنا بر خبری دیگر حدود ۲۷ راننده قراردادی شرکت حمل و نقل خلیج فارس که مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند با اتمام قرارداد کاری‌شان در پایان ماه گذشته بیکار شدند. همچنین کارگران کارخانه «پارس میلنگ» که چهار ماه مطالبات مزدی دارند، می‌گویند که با گذشت بیش از ۱۰ روز هنوز تعطیلات تابستانی آنها تمام نشده است و بر اساس تصمیم مدیریت این واحد صنعتی این تعطیلات تا ۱۰ روز دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مورخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با انتقاد از عملکرد شورای شهر کرج از پرداخت نشدن مطالبات مزدی ۲ تا ۵ ماهه کارگران شهرداری این شهر خبر داد.

عزیز اکبریان با اشاره به مشکلاتی که در شورای شهر کرج به وجود آمده است گفت: “یک سال و ۱۰ روز از تشکیل شورای پنجم می‌گذرد؛ شهرداری کرج در این مدت پنج ماه و نیم توسط شهردار و شش ماه و نیم هم توسط سرپرست اداره شده است که البته دو ماه از مدت حضور شهردار هم در حالت دعوا با شورای شهر گذشت”.

اکبریان افزود: “متأسفانه دو دستگی شدیدی در این شورا به وجود آمده است که ناشی از دخالت افرادی از کرج و تهران در شورای شهر کرج است و همین باعث از دست رفتن یکپارچگی شده است”.

وی با انتقاد از عملکرد شورا و با بیان اینکه شهری سه میلیون نفری با این عملکرد به حال خود رها شده است، گفت: “علت به وجود آمدن چنین وضعیتی در دخالت در انتصابات شهرداری و همچنین ضعف نظارت از طرف استاندار و فرماندار است؛ ناظران نباید اجازه می‌دادند کار به اینجا برسد”.

وی خاطرنشان کرد: “حقوق بسیاری از کارگران شهرداری دو تا پنج ماه عقب افتاده است آیا این وضعیت آشفتگی به وجود نمی‌آورد؟”

وی تصریح کرد: “ما یک شهر سه میلیون نفری را در اختیار کسانی قرار داده‌ایم که هر وقت دوست داشتند در جلسه حاضر می‌شوند و هر وقت دلشان نخواست در جلسه حاضر نمی‌شوند؛ من از آنها می‌خواهم به قانون احترام بگذارند و در چهارچوب قانون و دموکراسی عمل کنند”.

مطالبات مزدی و بیکاری رانندگان شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در شرکت حمل و نقل خلیج فارس می‌گویند: “۲۷ راننده تحت مسئولیت شرکت حمل و نقل خلیج فارس که ۱۵ نفر از آنها در واحد سیلو کرج مستقر بودند، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه سال جاری از کار بیکار شدند”.

گفته می‌شود میانگین سابقه کاری این کارگران ۸ تا ۱۰ سال است و آنها هنوز بابت بخشی از مطالبات مزدی خود طلبکار هستند.

پژمان حسینی (عضو هیئت مدیره شرکت حمل و نقل خلیج فارس) در این‌ خصوص گفت: “رانندگان بیکار شده منطقه فردیس کرج و تعدادی دیگر از رانندگان که مجموعاً ۲۷ نفر هستند، با اتمام قرارداد کار بیکار شده‌اند”.

او با بیان اینکه شرکت حمل و نقل خلیج فارس اخیراً با بدهی‌های مالی زیادی به بخش خصوصی جدیدی واگذار شده است، افزود: “تعدادی از طلبکاران مالی این شرکت که عمدتاً رانندگان تجاری هستند از چندین ماه قبل بابت وصول طلب مالی خود با حکم قضایی حدود ۷۰ دستگاه خودرو سنگین شرکت را توقیف کرده‌اند”.

او با بیان اینکه چندین ماه است رانندگان خودروهای توقیف شده کاری برای انجام دادن ندارند، افزود: “با طولانی شدن روند رفع توقیف این خودروها علاوه بر کند شدن فعالیت روزانه شرکت ناچار شدیم رابطه کاری شرکت را با ۲۷ نفر از رانندگانی که سابقه کاری دو تا شش ماه دارند، قطع کنیم و در حال حاضر تمام تلاشمان را برای حفظ اشتغال سایر رانندگان فاقد خودرو انجام داده‌ایم”.

او گفت: “شرکت حمل و نقل خلیج فارس در سه ماهه گذشته در ۱۰۶ مناقصه کشوری شرکت کرده که در ۳۱ مورد آن برنده شده است ولی عدم همکاری با شرکت باعث شده، علیرغم برنده شدن؛ ۲۰ مناقصه خود را از دست بدهد”.

به گفته وی، هم‌اکنون پس از گذشت دو سال قرارداد ذخیره‌سازی گندم انجام شده و امروز اولین محموله گندم وارد سیلوها شده است.

همچنین بهنام بهداروند (رئیس اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان فردیس) گفت: “۱۵ راننده شرکت حمل و نقل خلیج فارس که پایان مردادماه با تصمیم کارفرما با اتمام قرارداد کار بیکار شده بودند، امروز (دوشنبه ۱۲ شهریور‌ماه) با طرح شکایتی در اداره کار شهرستان فردیس، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند”.

او با بیان اینکه پیگیر مشکلات و مطالبات این تعداد راننده کامیون هستیم، افزود: “مطالبات هر یک از این رانندگان بر اساس سوابق کار متفاوت است که مربوط به دستمزد، سنوات و عیدی آنها می‌شود”.

نگرانی از تمدید تعطیلات تابستانی کارگران پارس میلنگ /۴ ماه طلب مزدی کارگران پرداخت نشده است

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، کارگران کارخانه «پارس میلنگ» می‌گویند که با گذشت بیش از ۱۰ روز هنوز تعطیلات تابستانی آنها تمام نشده است و بر اساس تصمیم مدیریت این واحد صنعتی این تعطیلات تا ۱۰ روز دیگر تمدید شده است.

شماری از کارگران شاغل در کارخانه «پارس میلنگ» واقع در کیلومتر ۵ جاده تاکستان –قزوین، گفتند: “حدود ۱۸۲ کارگر شاغل در کارخانه پارس میلنگ هستیم که روز شنبه (۱۰ شهریورماه) تعطیلات تابستان ده روزه ما به اتمام رسیده است اما روز پنجشنبه هفته گذشته از جانب کارفرما اطلاعیه‌ای مبنی بر افزایش تعداد روزهای تعطیل کارخانه به بهانه تعطیلات تابستانی نصب شده است”.

یکی از کارگران پارس میلنگ در این‌باره گفت: “تعطیلات تابستانی فرصت مناسبی است تا ما کارگران بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی در جهت تجدید قوا و با توان مضاعف دوباره به کار سابق خود بازگردیم اما این نگرانی و اضطراب در بین کارگرانی که قرارداد‌های کاری‌شان با کارفرما ۱۰ روزه و در نهایت یک ماه تنظیم شده، وجود دارد که مبادا با افزایش تعداد روزهای تعطیلات، امنیت شغلی خود را از دست بدهند”.

وی در ادامه با بیان اینکه کارگران شاغل در این واحد تولید‌ی تا چهار ماه مطالبات مزدی عقب افتاده دارند، تصریح کرد: “با توجه به وضعیت کارگران قراردادی این واحد که با ۴ ماه طلب مزدی فاقد امنیت شغلی هستند، استفاده از تعطیلات تابستانی برای آنها نوعی خانه‌نشینی محسوب می‌شود”.

به گفته این کارگر پارس میلنگ، کارگران این کارخانه حقوق کامل اردیبهشت، خرداد، تیر و مردادماه خود را از کارفرما طلب دارند این درحالی‌ست که اخیراً دستمزد فروردین‌ماه خود را دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هریک از کارگران به‌صورت میانگین به ۱۰ تا ۲۰ سال می‌رسد، در عین حال گفت: “مشکلات این واحد قطعه‌سازی ناشی از وصول نشدن به‌موقع طلب‌های مالی آن از کارخانه‌های بزرگ خودروسازی است با این حال امیدواریم در دولت تمهیداتی اندیشیده کند تا امنیت شغلی کارگران در واحد‌های تولیدی و صنعتی ضمانت داشته باشد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید