خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۱۲ تن

افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۱۲ تن

خبرگزاری هرانا – سه تن دیگر از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ که در جریان حمله روز چهارشنبه نیروهای گارد زندان آسیب دیده بودند، از روز دوشنبه ۱۲ شهریورماه به جمع دراویش در اعتصاب غذا پیوستند. دراویش اعتصابی که خواسته‌شان رفع حصر از دکتر نورعلی تابنده (قطب درواویش گنابادی)، آزادی زنان درویش زندانی و تجمیع زندانیان درویش در یک بند است، تاکنون شمارشان به ۱۲ تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، حیدر تیموری، مجید یاراحمدی و سعید سلطانپور به جمع ۹ درویشی پیوستند که پس از شکستن خشونت‌آمیز تحصن درویشان گنابادی توسط گارد زندان تهران بزرگ (فشافویه) دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این افراد نیز همچون ۹ درویش دیگر خواسته‌شان از این اعتصاب غذا را رفع حصر از دکتر نورعلی تابنده، آزادی زنان درویش زندانی و تجمیع زندانیان درویش در زندان تهران بزرگ عنوان کرده‌اند.

لازم به ذکر است، روز شنبه ۱۰ شهریورماه هرانا در گزارشی از اعتصاب غذای سه تن از این دراویش گنابادی به نام‌های “علی بلبلی“، “صالح‌الدین مرادی” و “محمدرضا درویشی” خبر داده بود. روز یکشنبه نیز وبسایت مجذوبان نور از اعتصاب غذای ۶ تن دیگر به نام‌های “عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، علی کریمی، جعفر احمدی، ابراهیم الله‌بخشی” خبر داد.

صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند.

ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شده و در پی این حادثه هجده تن از درویشان محبوس در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نیز که نسبت به حمله نیروهای گارد این زندان به درویشان متحصن در تیپ ۳ معترض بودند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

درویشان متحصن پیش‌تر با انتشار نامه‌ای در ۲۳ خرداد ۹۶ پس از آن که زنان درویش محبوس در زندان قرچک از سوی نیروهای گارد آن زندان مورد حمله قرار گرفته بودند دست به تحصن زده و خواستار آزادی آنان شده بودند، اما تحصن این دراویش بعد از سه ماه بی‌پاسخ‌ ماندن از سوی مسئولان قضایی و زندان، با حمله‌ خونین گارد زندان فشافویه مواجه شد.

این دروایش زندانی همگی بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید