خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  استان گلستان؛ ۱۱ متهم در گالیکش به انجام امور جایگزین حبس محکوم شدند

استان گلستان؛ ۱۱ متهم در گالیکش به انجام امور جایگزین حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دادرس علی البدل شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان گالیکش گفت که از ابتدای تیر ماه امسال تاکنون ۱۱ متهم در گالیکش موظف به انجام امور تعیین شده به جای تحمل کیفری حبس در زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمدرضا عموزاد خلیلی روز دوشنبه افزود: “در راستای اجرای تعیین مجازات جایگزین حبس، متهمین به انجام خدمات رایگان در امور مختلف محکوم شدند”.

وی در تشریح احکام قضایی صادره در این زمینه افزود: “به استناد موادی قانون مجازات اسلامی، یک متهم به تخلف در زمینه منابع طبیعی به جای حبس تعزیری به انجام خدمات عمومی رایگان در زمینه جنگلداری، مرتعداری و آماده سازی عرصه برای کاشت نهال و سله شکنی و یا واکاری در سطح یک هکتار از اراضی ملی با نظارت اداره منابع طبیعی گالیکش شهرستان و دایره اجرای احکام کیفری این شهرستان محکوم شد”.

دادرس حوزه قضایی گالیکش افزود: “پنج متهم دیگر نیز به انجام خدمات رایگان در زمینه فرهنگی با خدمات‌رسانی به نمازگزاران جمعه در شهرستان‌های گالیکش، رامیان و بردسکن کاشمر از ۸۰ الی ۱۰۸۰ ساعت و جمعا به مدت ۱۶۸۰ ساعت محکوم شدند”.

وی گفت: “در همین راستا چهار متهم دیگر نیز به جای تحمل حبس تعزیری به انجام ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت و جمعا به مدت ۳۵۰ ساعت موظف به انجام خدمات عمومی رایگان در امور مرتبط با فعالیت عمرانی و یا بهسازی و مرمت آبشخورها و چشمه ها در پارک ملی گلستان و پاکسازی حاشیه جاده و محوطه اداره و بهسازی راه های داخل پارک با نظارت محیط زیست شدند”.

عموزاد خلیلی افزود: “در همین راستا، کیفر یک ماه حبس متهم دیگر نیز با انجام ۵۰ ساعت خدمات عمرانی و بهسازی کلاس های درس دانش آموزان با نظارت آموزش و پرورش جایگزین شد”.

وی با تشریح موارد استفاده از انجام امور جایگزین حبس، گفت: “این قانون بیشتر در تخلفات غیرعمد، جوان بودن متهمین و نیز با توجه به وضع معیشتی و پایین بودن درآمد آنها اجرا می شود”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان واقع در شمال ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید