خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تجمع کارگران هفت تپه ادامه دارد/ تجمع کارگران کارخانه تولی‌پرس

تجمع کارگران هفت تپه ادامه دارد/ تجمع کارگران کارخانه تولی‌پرس

خبرگزاری هرانا – تشدید اعتراضات کارگری در مجتمع هفت تپه در حالی ادامه دارد که طی روزهای گذشته و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران نیشکر، کماکان هیچ مقام دولتی به‌صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نشده است. همزمان جمعی از کارگران کارخانه «تولی پرس» در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری شهرک صنعتی البرز تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، برخی منابع کارگری در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از ادامه اعتراضات صنفی کارگران این مجتمع خبر می‌دهند.

این کارگران که تعداد آنها تا ۷۰۰ نفر برآورد شده است، می‌گویند: “در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه مشغول کارند و از تقریبا دو هفته پیش اعتراض صنفی خود را نسبت به تاخیر در پرداخت شدن مطالبات مزدی خود از سر گرفته‌اند که تا امروز شنبه (۱۰ شهریور ماه) ادامه یافته است”.

به ادعای این کارگران؛ از قرار معلوم روز گذشته (جمعه ۹ شهریور ماه) برای خاتمه اعتراض دو هفته‌ای کارگران، کارفرما با همراهی معاون اقتصادی استانداری خوزستان و چند نفر از کارگران صورتجلسه‌ای را تنظیم می‌کنند که مفاد این صورتجلسه و نیز نمایندگانی از کارگران که در جلسه حضور داشتند، مورد تایید معترضان قرار نمی‌گیرد. در نتیجه کارگران خشمگین شده و با همراهی دیگر کارگرانی که پرداخت مطالبان مزدی‌شان همچنان با بی‌توجهی کارفرما روبرو شده است، امروز شنبه؛ اعتراض صنفی خود را از سر گرفته‌اند.

به گفته آنان؛ تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی چند روز گذشته و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه هنوز هیچ مقام دولتی به‌صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت تپه با بیان اینکه کارگران خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستند، افزودند: “اگر دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی عقب افتاده آنها پرداخت شود، دلیلی برای استمرار این اعتراض صنفی وجود ندارد”.

در عین حال بیش از ۱۵۰۰ نفر از کارگران روزمزد با همراهی همکاران خود در این دوره از اعتراضات مدعی هستند هنوز کارفرما به وعده‌هایی که در حضور مسئولان برای عقد قرارداد دائم به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است. دلیل دیگر اعتراض کارگران مجتمع هفت تپه، مربوط به قوت گرفتن شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی ازسوی شرکای این مجتمع است که موجب تشدید نگرانی کارگران شده است.

آنان می‌گویند: “حذف مزایای عرفی از دیگر دلایل اعتراض این دوره کارگران هفت تپه است”.

آنها همچنین تاکید می‌کنند: “بیش از دوسال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران را همانند سبد کالای ماه رمضان و حق لباس کار، لوازم تحریر مدرسه و غیره .. را کم یا متوقف کرده است”.

تجمع کارگران کارخانه «تولی پرس» در اعتراض به وضعیت کارخانه/تمدید مرخصی اجباری دلیل اعتراض

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه «تولی پرس» در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری شهرک صنعتی البرز تجمع کردند.

گروهی از کارگران کارخانه «تولی پرس» واقع در شهرک صنعتی البرز در اعتراض به آنچه بی‌توجهی کارفرما به وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، صبح امروز (۱۰ شهریور ماه) ابتدا مقابل ساختمان اداره کار و بعد مقابل فرمانداری شهرستان البرز دست به اعتراض صنفی زدند.

به گفته این کارگران، با افزایش مشکلات این کارخانه، کارفرما از روز شنبه (۲۷ مرداد ماه) با اعلام تعطیلی موقت کارخانه (به مدت دو هفته)، حدود ۴۰۰ کارگر این واحد تولیدی را به مرخصی اجباری فرستاده است و امروز شنبه این تعطیلات برای یک هفته دیگر تمدید شده است.

این کارگران که نگران امنیت شغلی خود هستند، همچنین گفته‌اند: “قرارداد کاری همه کارگران تا پایان شهریور ماه به اتمام می‌رسد واین نگرانی وجود دارد که با اتمام قراردادها کارفرما نخواهد آنها را تمدید کند”.

به گفته کارگران تولی پرس؛ در آخرین پیگیری‌هایی که برای حل مشکلات کارخانه با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای مشخص شدن وضعیت شغلی‌مان نشنیدیم به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

طبق اظهارات کارگران، کارفرما مدعی است مواد اولیه برای ادامه روند تولید ندارد این درحالی‌ست که سایر شرکت‌های رقیب به راحتی امکان تهیه مواد اولیه را برای تولید دارند و همانند قبل به روند تولید محصولات خود ادامه می‌دهند.

این کارگران گفتند: “با اجتماع صبح امروز مقابل ساختمان اداره کار هیچ پاسخی دریافت نکردیم به همین دلیل کارگران معترض تصمیم گرفتند مطالبات صنفی خود را با انتقال اجتماع خود به فرمانداری شهرستان البرز پیگیری کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید