خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  درخواست تجدیدنظر به حکم محکومیت امیرحسین میراسماعیلی

درخواست تجدیدنظر به حکم محکومیت امیرحسین میراسماعیلی

خبرگزاری هرانا – حسین احمدی نیاز وکیل مدافع امیرحسین میراسماعیلی، روزنامه‌نگاری که به اتهاماتی همچون توهین به مقدسات به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم شده است، از ارائه درخواست تجدیدنظرخواهی نسبت به رای صادره علیه موکلش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، حسین احمدی نیاز ‌در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: “به رای صادره علیه موکلم در دو بخش شکلی و ماهوی اعتراض و تجدید نظر خواهی کردم”.

وی فقدان صلاحیت دادگاه و ضرورت رسیدگی موضوع در دادگاه جرایم مطبوعاتی با حضور هیات منصفه مطبوعات را از ایرادات شکلی دانست و گفت: “در بخش ماهوی اعتراضات خود را به فقدان سوءنیت موکل در بیان طنز اشاره کردم و خواستار بردباری مسئولین و ضرورت شناخت از ادبیات طنز شدم و حسب اصل برائت خواستار صدور حکم بی گناهی موکلم شدم”.

میرمحمد (امیرحسین) میراسماعیلی

برای میرمحمد (امیرحسین) میراسماعیلی رایی مبنی بر «تحمل ۶ سال حبس تعزیری بابت توهین به مقدسات اسلام و ائمه طاهرین و به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری بابت توهین به مقامات و مامورین و مسئولین دولتی به سبب انجام وظیفه و به تحمل ۱۴ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۶ میلیون ریال جزای نقدی بابت انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی و به تحمل سه سال حبس تعزیری بابت بزه نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی صادر و اعلام شده است که مجازات اشد در مورد متهم به اجرا گذاشته می‌شود و مدت حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی است. ضمنا در راستای اعمال مجازات تکمیلی و با استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی متهم از هرگونه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از قبیل تلگرام، اینستاگرام و موارد مشابه و انتشار مطالب مورد حکم که تماما جرم بوده به مدت دو سال ممنوع است و نیز به مدت دو سال ممنوع‌الخروج از کشور جمهوری اسلامی است.»

گفتنی است که پیشتر حسین احمدی نیاز وکیل مدافع امیرحسین (میرمحمدحسین) میراسماعیلی روزنامه‌نگار، از محکومیت موکلش به ۱۰ حبس، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی خبر داده بود.

همچنین سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای صدور احکام سنگین علیه روزنامه‌نگاران ایرانی که در شبکه‌های اجتماعی ابراز نظر می‌کنند را محکوم کرده بود و با بیان اینکه هدف این سرکوب هراس‌افکنی در میان روزنامه‌نگاران فعال در شبکه‌های اجتماعی است، سانسور رسانه‌ها را یکی از اصلی‌ترین دلایل بحران و فساد امروز در ایران دانست.

لازم به یادآوری است که میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت پیش‌تر نیز در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در پی انتشار توییتی که برخی آن را “توهین به مقدسات” دانسته بودند، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.

میراسماعیلی که به اتهام توییتی درباره کمیته امداد بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود صبح روز چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷ با تودیع قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

طی هفته های گذشته نیز سازمان گزارش‌گران بدون مرز طی بیانه‌ای بازداشت “امیرحسین میراسماعیلی” روزنامه‌نگار روزنامه جهان صنعت را محکوم کرد و خواهان آزادی فوری این روزنامه‌نگار شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید