خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۰۳ ساعت ۱۹:۵۹:۱۹

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  چهار فعال محیط زیست در عملیات مهار آتش‌سوزی مراتع مریوان جان باختند

چهار فعال محیط زیست در عملیات مهار آتش‌سوزی مراتع مریوان جان باختند

خبرگزاری هرانا – چهار نفر از فعالین محیط زیست مریوان به نامهای”شریف باجور”، “امید کهنه‌پوشی(حسین زاده)”، “رحمت حکیمی‌نیا” و “محمد پژوهی” ساعاتی پیش در عملیات مهار آتش‌سوزی مراتع و جنگلهای مرزی مریوان جان خود را از دست دادند. چندین تن دیگر از فعالان محیط زیست نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جاری مورخ سوم شهریور ماه ۹۷ بر اثر آتش سوزی  بخشی از جنگل های مریوان در منطقه سلسی و پیله مریوان چهار نفر از جان خود را از دست دادند و دو نفر مصدوم شدند. در این حادثه ۲ نفر به نام های شریف باجور فرزند بایزید، امید کهنه پوشی(حسین زاده) فرزند احمد از اعضای انجمن سبز چیا و دو نفر از اعضای اداره محیط زیست مریوان به نام های محمد پژوهی فرزند احمد و رحمت حکیمی نیا فرزند امین متاسفانه جان خود را از دست دادند و دو نفر دیگر به اسم ها مختار امین نژاد ۳۳ ساله فرزند ابوبکر و محمد مرادویسی ۵۷ ساله فرزند احمد مصدوم شدند که محمد مرادویسی بر اثر شدت سوختگی با بالگرد به سنندج اعزام شده است.

محمد شفیعی فرماندار مریوان با اشاره به اینکه این آتش سوزی که از روز گذشته بر اثر شدت گرما رخ داده است، ضمن اشاره به حضور نیروهای مردمی، فعالان محیط زیست، نیروهای  سازمان محیط زیست و منابع طبیعی گفت: ساعت ۹ صبح روز شنبه بدلیل وزش باد بر اثر شدت و گسترده آتش سوزی متاسفانه ۴ نفر در دروه ای در محاصره آتش گرفتار می شوند و فوت می کنند و دو نفر دیگر مصدوم شدند.

فرماندار مریوان علت فوت این افراد را خفگی ناشی از دود و سوختگی به علت شدت آتش سوزی جنگل های نزدیک روستاهای سلسی و پیله در شهرستان مریوان اعلام کرد.

در میان جان باختگان شریف باجور از فعالین شناخته شده محیط زیستی و از اعضای هیئت مدیره انجمن سبز چیا بود که بارها در ارتباط با فعالیت ها و اقدامات محیط زیستی خود مورد بازداشت و بازجویی توسط نهادهای امنیتی قرار گرفته بود، هرانا پیشتر در چند گزارش به آن پرداخته است.

انجمن سبز چیا از جمله فعال ترین نهادهای مردمی در مقابله با آتش سوزی مورد اشاره است.

مردم مریوان از ساعات اولیه این حادثه در مقابل بیمارستان بوعلی مریوان، محلی که پیکر جان باختگان در آنجا قرار دارد و برخی خیابان‌های شهر مریوان دست به تجمع و راهپیمایی زدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید