خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  گزارشی از برخورد امنیتی با یک تجمع مسالمت‌آمیز در تربت حیدریه / ویدئو

گزارشی از برخورد امنیتی با یک تجمع مسالمت‌آمیز در تربت حیدریه / ویدئو

خبرگزاری هرانا – تجمع چندباره هواداران یک چهره مذهبی در شهر تربت حیدریه به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد. در طی این درگیری تعداد پرشماری از شهروندان زخمی و بازداشت شدند. معترضان خواستار آزادی تعداد دیگری از هواداران بودند که روزهای قبل بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  ۲۱ مرداد ماه سال ۹۷ مصادف با روز فوت امام جواد (امام نهم شیعیان) نیروهای امنیتی در شهر تربت حیدریه افرادی را که به یک نحله فکری نزدیک بودند و در یک مغازه در حال اجرای مراسم دینی بودند مورد ضرب و شتم قرار دادند.

فردای آن روز ۲۲ مرداد ماه صاحب آن مغازه -با هویت محفوظ- از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و سپس تعدادی از افرادی که خود را “انصار امام مهدی” می خواندند به درب سازمان اماکن و سپس اطلاعات شهر تربت حیدریه رفتند و با اجتماع مسالمت‌آمیز خود، موجب شدند که آن فرد پس از چند ساعت آزاد شود.

دو تن از افرادی که در این تجمع مسالمت آمیز شرکت کرده بودند، مورخ ۲۵ مردادماه به دادگاه انقلاب تربت حیدریه احضار و سپس بازداشت شدند. در پی این بازداشت روز گذشته مورخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ده‌ها تن از این هواداران این نحله فکری روبروی دادگاه انقلاب تربت حیدریه اقدام به تجمع مسالمت آمیز کردند و خواستار آزادی دو فرد بازداشت شده، شدند.

حاضران در این تجمع مورد هجوم و ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفتند. در این تجمع تعداد زیادی از تجمع کنندگان بازداشت شدند ولی هویت و شمار دقیق آنان کماکان تا زمان تنظیم این گزارش مشخص نیست. هرانا کماکان در حال جمع آوری اطلاعات مربوط به این واقعه است.

یک منبع مطلع نزدیک به این جریان فکری در این خصوص به هرانا گفت: “در پی بازداشت دو تن از افرادی که مسالمت آمیز تجمع کرده بودند، تعدادی از انصار الله تربت حیدریه قرار گذاشتند که اگر این دو برادر را آزاد نکردند، مجدداً روبه‌روی دادگاه انقلاب اجتماع کنیم و محترمانه و  مسالمت‌آمیز اعلام کنیم که ما دشمن شما نیستیم و فقط حقوق اولیه خودمان مثل  آزادی عقیده و حق حیات و حق احیای عزاداری اهل بیت را مطالبه می‌کنیم؛ و بالأخره روز یک‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ مصادف با سالروز شهادت امام محمد باقر، حدود ۶۰ نفر از برادران و خواهران و کودکان و کهن‌سالان، به سمت دادگاه انقلاب حرکت کردند و در این اجتماع مسالمت‌آمیز و آرام با ذکر صلوات و نام اهل بیت، آزادی دو برادرشان را مطالبه کردند؛ چون به نظر می‌رسد که عزاداری برای امام جواد در ایران، جرم قابل قبولی نیست و اعتراض به دستگیری آن عزاداران هم جرم قابل قبولی نیست! متأسفانه نیروهای امنیتی و گارد ویژه نیروی انتظامی، با باتوم و شوکر و گاز اشک‌آور به برادران و حتی خواهران و کودکان و کهن‌سالان حمله کردند؛ به همان عزیزانی که جز ذکر صلوات و اعلام ایمان به اهل بیت چیزی نمی گفتند و فقط گفتند: «آزادی عقیده حق مسلم ماست»”.

این منبع در خصوص جزییات این حادثه گفت: “یکی از انصار کهن‌سال که بیماری قلبی داشت را مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ قلبش گرفت و حالش بد شد، اما باز هم از دستگیر کردنش منصرف نشدند، به خواهران ما حمله کردند، بچه‌ها هم از کتک خوردن بی‌نصیب نماندند و زیر دست و پا مانده بودند”.

لازم به یادآوری است که ۱۸ آبان ماه سال ۹۶ مصادف با روز تاسوعا نقطه آغاز برخورد با مجموعه افرادی بود که ذیل موضوع ارتباط با “سید احمد الحسین، مدعی ارتباط با امام زمان” جلساتی را برگزار می‌کردند.

در روز تاسوعا در شهر قم یک منزل مسکونی مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفت و شش تن از طلاب و اساتید حوزه علمیه به همراه محمدجواد چوب‌تراش از اساتید علوم قرآنی دستگیر شدند. این بازداشت‌ها که به دستور دادگاه ویژه روحانیت قم صورت گرفته بود با انتقال بازداشت شدگان به اداره اطلاعات و آغاز پروسه بازجویی ادامه یافت. عمده بازداشت شدگان مدت کوتاهی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

همچنین در تاریخ ۱۳ ازدیبهشت ۱۳۹۷ در ادامه برخورد با این جریان فکری یک روحانی دیگر به نام محمد حسین بیگدلی اهل دزفول، در حرم حضرت معصومه در شهر قم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از سوی دیگر هرانا پیشتر گزارش کرده بود که در تاریخ  ۱۹ اردیبهشت ماه امسال احمدرضا رزقی که چندی پیش آزاد شده بود مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این طلبه حوزه علمیه قم برای دومین بار و تنها ۱۶ روز پس از آزادی به قید وثیقه در شهر قائم شهر در منزل خواهر خود بازداشت و به تهران یا قم منتقل شده بود.

اندکی پیش از آقای رزقی، دیگر هم پرونده او از بابت بازداشت روز تاسوعا در قم، به نام مسعود قربانی نیز اندکی پس از آزادی با تودیع وثیقه مجددا در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و از آنجا به زندان ساحلی قم منتقل شده بود.

همچنین پیشتر گزارش شده است در این محدوده زمانی فرد دیگری از افراد نزدیک به این جریان فکری به نام مهندس احمد کهندل مورخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است.

از دیگر بازداشت شدگان این گروه فکری مدعی “ارتباط با نماینده امام زمان” می‌توان به سید حامد میری اهل شاهرود اشاره کرد که در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم مذهبی مشغول بود.

سید حامد میری، طلبه ۳۱ ساله حوزه علمیه قم پنج‌شنبه مورخ ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

 دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت‌های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.

هر ساله افراد زیادی به صرف ارتباط با امام غایب شیعیان بازداشت می‌شوند. این موارد در حدی گسترده است که در سال‌های اولیه‌ی دهه‌ی هشتاد فردی به نام “محمود جابری” به صرف ادعای خدایی در زندان اوین اعدام شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید