خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ ساعت ۲:۰۱:۰۹

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران خط ۷ مترو و شهرداری اصفهان/ معطلی ۳۴۶ کارگر نیشکر هفت تپه برای بازنشستگی

معوقات مزدی کارگران خط ۷ مترو و شهرداری اصفهان/ معطلی ۳۴۶ کارگر نیشکر هفت تپه برای بازنشستگی

خبرگزاری هرانا – علی مزینانی مجری خط ۷ مترو تهران از معوقات مزدی کارگران خبر داد و گفت که “۶ ماهی می‌شود کارگران حقوقی دریافت نکرده‌اند، اما برای اینکه فعالیت‌های عمرانی سریع‌تر به پایان برسد و مردم از دردسرهای موجود خلاص شوند، دست از کار نکشیده‌اند”. همچنین یک عضو شورای شهر اصفهان از تاخیر چند ماهه دستمزد کارگران شاغل در مجموعه شهرداری اصفهان خبر داد. بنا بر خبری دیگر، بازنشستگی پیش از موعد ۳۴۶ نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه به دلیل عدم واریز ۴ درصد از حق بیمه توسط کارفرما به تاخیر افتاده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، مورخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، چهار سال پیش کارگاه ساخت مترو در محله قیام ایجاد شد و قرار بود نیمه اول امسال، این طرح به پایان برسد اما به رغم فرا رسیدن ماه شهریور هنوز این طرح به سرانجام نرسیده است.

طولانی شدن فعالیت‌های عمرانی ساخت ایستگاه، اوضاع خیابان قیام و کوچه‌های منتهی به آن را به هم ریخته و صدای اعتراض اهالی را درآورده است؛ یکی از بی‌رونق شدن کسب و کارش گله می‌کند و دیگری از آلودگی و گرد و خاک منتشر شده در هوا، ترافیک و نبود جای پارک هم مشکل دیگری است که به جمع مشکلات این محله اضافه شده است. هرچه هست شهروندان از شرایط موجود دل پری دارند و آن را از کم لطفی مسئولان مترو می‌دانند. اغلب معترضند با وجود وعده‌های مسئولان مبنی بر جمع‌آوری کارگاه‌های ساخت مترو، فعالیت عمرانی آن همچنان ادامه دارد. گلایه مردم شاید بجا باشد. اما منصفانه نیست که یکطرفه و فقط با انعکاس پیام شهروندان به قضاوت بنشینیم. براین اساس با «علی مزینانی» مجری خط ۷ مترو قرار دیدار می‌گذاریم، آن هم در عمق ۴۰ متری زمین، تا اهالی را در جریان اتفاقات پیش‌رو بگذارد.

از خیابان ۱۷شهریور تا میدان قیام که به خیابان ری منتهی می‌شود، کارگاه عمرانی خط ۷ مترو مستقر است. بخش وسیعی از میانه خیابان به کارگاه عمرانی اختصاص داده شده و دو طرف آن راه باریکی وجود دارد که ماشین‌ها به زحمت از آن عبور می‌کنند. اهالی از وضعیت موجود گلایه دارند. «حمیدرضا عسگری» صاحب یک سوپرمارکت از بی‌نظمی حاکم بر محله می‌گوید: «۴ سال درگیر هستیم. تابستان یک جور و زمستان جور دیگر. وقت بارندگی، زمین خاکی اینجا گل‌آلود می‌شود و رفت‌وآمد را برای مردم سخت می‌کند. کسب و کار مغازه‌دارهای اینجا از سکه افتاده است و کسی برای خرید نمی‌آید. همه چک‌های من برگشت خورده است.» داخل قفسه‌های مغازه چند شیشه آبلیمو، رب و بیسکوئیت دیده می‌شود. می‌گوید که چرخ کارش نمی‌چرخد و به گل نشسته است. برگه استشهادیه‌ای نشان من می‌دهد که اهالی برای ساماندهی خیابان قیام جمع کرده‌اند. «کوکب دستجردی» بانوی سالمندی است که در همسایگی ایستگاه مترو زندگی می‌کند. می‌گوید: «گرد سیمان که در هوا منتشر می‌شود آزار‌دهنده است. مرتب سرفه می‌کنم. نمی‌دانم چرا این کارگاه را جمع نمی‌کنند و امروز و فردا می‌کنند. تا کی باید این مشکل را تحمل کنیم. تنها فضای سبز این خیابان که بچه‌ها در آن بازی می‌کردند از بین رفته است و برای خرید میوه و مایحتاج خودمان باید به خیابان‌های اطراف برویم.»

بهره‌برداری ایستگاه به شرط تأمین بودجه

سالن به تونل‌های تو در توی دیگری راه دارد. دیدن دیوارها و سقف سیمانی تونل‌ها جذابیت خاصی دارد. میلگردهایی که از سقف بیرون زده‌اند، ما را به یاد قندیل‌های درون غار می‌اندازد. در جای جای مسیر مصالح و تجهیزات مترو دیده می‌شود. وسایل حفاری هم وجود دارد که همگی خاموشند. کارگران مترو به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسند. این‌طور که شواهد نشان می‌دهد کارگاه فعال نیست. با دیدن شرایط موجود تنها نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که تا بهره‌برداری ایستگاه زمان زیادی باقی مانده است.

مزینانی توضیح می‌دهد: “این طرح سال ۱۳۹۳ کلید خورد. بخش چشمگیری از کار انجام شده و فقط ساخت ورودی‌ها و نازک‌کاری ایستگاه مانده است”.

وی افزود: “۶ماهی می‌شود که کارگران حقوقی دریافت نکرده‌اند، اما برای اینکه فعالیت‌های عمرانی سریع‌تر به پایان برسد و مردم از دردسرهای موجود خلاص شوند، دست از کار نکشیده‌اند”.

مزینانی تاکید کرد: “دلیل اصلی راکد ماندن پروژه، ورودی ایستگاه است. برای ساخت آن باید یک ملک خریداری شود. این ملک وسیع و ارزشمند است و در حال حاضر شهرداری بودجه کافی برای تملک آن ندارد. پروژه ما نیاز به هزینه دارد. تا زمانی هم که ورودی ایستگاه ایجاد نشود، نمی‌توان باقی طرح را پیش برد. برای همین روند کار خوب پیش نمی‌رود. مردم حق دارند دلخور باشند. شب‌عید به اهالی قول دادیم که در مدت زمان ۶ ماه ساخت‌ ایستگاه را به پایان برسانیم، اما این امر محقق نشده است. البته بهره‌برداری ایستگاه در پایان تابستان امسال را مشروط بر تأمین اعتبار مالی عنوان کرده بودم.” نبود بودجه به غیر از راکد کردن طرح، باعث شده در چند ماه اخیر پیمانکارها نتوانند دستمزد کارگران را پرداخت کنند. مزینانی می‌گوید: «۶ماهی می‌شود که کارگران حقوقی دریافت نکرده‌اند، اما برای اینکه فعالیت‌های عمرانی سریع‌تر به پایان برسد و مردم از دردسرهای موجود خلاص شوند، دست از کار نکشیده‌اند”.

کارگران شهرداری اصفهان چندین ماه معوقات مزدی دارند

به گزارش ایلنا،مورخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، یک عضو شورای شهر اصفهان از تاخیر چند ماهه دستمزد کارگران شاغل در مجموعه شهرداری اصفهان خبر داد و گفت: “شهرداری اصفهان در اسرع وقت به مسئله پرداخت مطالبات کارگران شهرداری پایان دهد”.

کوروش محمدی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: “تا کنون بخش عظیمی از کارگران شهرداری حقوق خود را دریافت نکردند و چندین ماه است که حقوق آنها به تعویق افتاده که این وظیفه رسانه‌هاست که بتواند مطالبات مردم را پیگیری کند”.

او با بیان اینکه شهرداری اصفهان در اسرع وقت به مسئله پرداخت مطالبات کارگران زیر مجموعه خود اقدام کند، بیان داشت: “اصحاب رسانه منتظر ابلاغ تذکرات و نطق‌ها نباشد و خود پیگیر مطالبات مردم از مسئولان باشند”.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: “از اصحاب رسانه می‌خواهم که نقایص را به ما اعلام کنند و پیگیر ضعف‌های شورا و همچنین انعکاس دهنده نقاط ضعف شهر باشند و از مسئولان بخواهند که اقداماتشان در راستای رفع نواقص و کاستی‌های شهر بگویند”.

در این زمینه اصغر برشان (عضو دیگرشورای اسلامی شهر اصفهان) نیز به ضرورت پرداخت مطالبات مزدی کارگران شهرداری تاکید کرد و گفت: “در این زمینه شهرداری باید پاسخگو باشد که چرا تاکنون حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده و چه موانعی بر سر راه پرداخت حقوق کارگران وجود دارد”.

معطلی ۳۴۶ کارگر نیشکر هفت تپه برای بازنشستگی

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در مجتمع نیشکر هفت تپه گزارش دادند: “۳۴۶ نفر از کارگران این واحد تولیدی از چندین ماه پیش به این‌سو مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرمای آنها هنوز سهم ۴ درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است، فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند”.

طبق اظهارات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه؛ کارفرمای این واحد تولیدی به بهانه ناتوانی مالی از پرداخت هزینه بازنشستگی این تعداد کارگر خوداری می‌کند.

به ادعای این کارگران؛ ارزش مجموع هزینه حق بیمه مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور ۳۴۶ کارگر بین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

از قرار معلوم، تعدادی از این کارگران بازنشسته برای پیگیری مطالبات صنفی خود روز گذشته در چهارمین روز از اعتراض کارگران مجتمع هفت تپه؛ همکاران شاغل خود را همراهی می‌کردند.

طبق اظهارات این کارگران؛ روز به روز بر تعداد کارگرانی که مانند آنها با مشکل بازنشستگی مواجه هستند، افزوده می‌شود و این درحالی‌ست که مهم‌ترین مشکل آنها این است که سازمان تامین اجتماعی از تاریخ ۱۴ مهر ماه سال ۹۳ سهم ۴ درصدی حق بیمه اضافی را تا دو برابر افزایش داده است.

کارگران اعلام کردند: “از آنجا که کارفرما در حالت عادی برای پرداخت سهم بیمه اضافی مشکل مالی داشته است به طور قطع با افزایش این مبلغ دیگر احتمال بازنشستگی پیش از موعد آنها کمرنگ‌تر خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید