خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم علی بدرخانی، زندانی سیاسی زندان ارومیه پس از پایان اعتصاب غذا

ضرب و شتم علی بدرخانی، زندانی سیاسی زندان ارومیه پس از پایان اعتصاب غذا

خبرگزاری هرانا – علی بدرخانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که به دنبال اعتصاب غذای اعتراضی خود به سلول انفرادی منتقل شده بود، پس از گذشت ۷ روز با وعده مسئولان زندان به بند کارگران بازگردانده شد و به اعتصاب خود پایان داد با اینحال روز جمعه این زندانی توسط تعدادی از زندانیان جرایم خشن که از سوی مسئول اندرزگاه تحریک شده بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به دلیل جراحات وارده به بهداری زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی بدرخانی، زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه در اعتراض به انتقال اجباری به بند کارگران بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرایم و  آزار و اذیت شدن توسط مسئولین دست به اعتصاب غذا زده و به دنبال این اعتصاب در همان روز به سلول انفرادی منتقل شد، پس از گذشت ۷ روز با وعده حل مشکلات از سوی رییس زندان و قاضی ناظر به اعتصاب خود پایان داد و اندکی بعد به بند کارگران بازگردانده شد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در گفتگو به هرانا گفت: “پس از اینکه بدرخانی به اعتصاب خود پایان داد به بند سابق بازگردانده شد. علیرغم وعده های مسئولین در خصوص تلاش برای حل مشکلات این زندانی، روز جمعه ۲۶ مردادماه تعداد حدود ۱۰ تن از زندانیان جرایم خشن که از جانب مهرعلی فرهنگ، مسئول بند کارگران تحریک شده بودند، به بدرخانی حمله کرده و وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. آقای بدرخانی بر اثر این ضرب و شتم از ناحیه صورت دچار کبودی و از ناحیه کتف با به خاطر برخورد سه ضربه جسم برنده دچار جراحت شد. به همین دلیل روز گذشته وی به دلیل جراحات وارده به بهداری زندان منتقل شد”.

گفته می شود “مهرعلی فرهنگ از سال ۸۹ تا ۹۵ مسئول اندرزگاه بند سیاسی زندان ارومیه بوده و در این مدت زندانیان جرایم خشن را جهت فشار به زندانیان سیاسی به بند آنان منتقل کرده و با این هدف از آنان حمایت می‌کرد. این انتقال در چندین مورد منجر به درگیری بین زندانیان سیاسی و زندانیان جرایم خشن شده است.”

علی بدرخانی پیش از این در زمستان سال ۹۳ بازداشت و پس از چند ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد، آقای بدرخانی پس از آزادی در ترم آخر دوره فوق لیسانس دانشگاه تهران از ادامه تحصیل محروم شد.

وی تحت عنوان اقدام علیه امنیت ملی، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب در شهر ارومیە به تحمل ۳ سال حبس محکوم شد. حکم صادره در روز ۲۶ اسفندماه سال ۹۵ به او ابلاغ و در بهار سال ۹۶ بازداشت شده و جهت اجرای حکم سه سال حبس به بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

علی بدرخانی معروف به شوان، نویسنده کرد تابعیت عراقی-ایرانی دارد. از جمله تألیفات و آثار این نویسند می‌توان به «ترکیه, دموکراسی و کردها، گفتگوی اندیشه، پناهنده عشق، حکایت و افسانه‌های کردی » اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید