خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی/ بیکاری کارگران به علت تعطیلی کارخانه‌های لبنی در همدان

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی/ بیکاری کارگران به علت تعطیلی کارخانه‌های لبنی در همدان

خبرگزاری هرانا – یک کارگر اخراج شده ی شرکت “رینگ اسپرت نور نی‌ریز”، از تعدیل حدود ۲۵۰ نفر از کارگران این کارخانه خبر داد، بنا بر خبری دیگر، منابع کارگری از تعویق ۲ماهه در پرداخت حقوق و مزایای حدود هفت هزار نفر از کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی «تراورس» خبر می‌دهند. همچنین معاون امور صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های محصولات لبنی استان اظهار کرد “تعداد افراد بیکار شده با تعطیلی این شرکت‌ها ۱۵۰ نفر به طور مستقیم و ۶۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اعلام شده اما متأسفانه موفق نشدیم از منبع موثقی تأییدیه این آمار را دریافت کنیم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، طی چند روز اخیر، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت رینگ اسپرت نور نی‌ریز، به‌دلیل فقدان دسترسی به مواد اولیه و افزایش قیمت‌ها، تعدادی از نیروهای خود را تعدیل کرده است.

در همین زمینه، یکی از کارگران کارخانه که مدعی‌ست جزو نیروهای تعدیل شده است، گفت: “حدود چهار روز پیش (سه‌شنبه ۲۳ مردادماه)، من و حدود ۲۵۰ نفر دیگر از نیروهای کارخانه را تعدیل کردند”.

وی افزود: “این کارخانه نزدیک به ۵۰۰ نیرو داشته است. افراد تعدیلی دو گروه هستند؛ کسانی که از ۱ فروردین سال ۱۳۹۶ در این شرکت مشغول به کار شده‌اند و گروه دوم؛ افرادی هستند که از اواخر سال ۹۵ در این شرکت به کار گرفته شدند اما بیمه آنها از ابتدای سال ۹۶ صادر شده است”.

این کارگر با بیان اینکه از دو هفته قبل، بحث تعدیل نیرو مطرح شد، اظهار داشت: “تاکنون تنها از بین کارگران، تعدیل شده‌اند و پرسنل بخش‌های دیگر همچنان مشغول به فعالیت هستند”.

وی در پاسخ به اینکه آیا کارگران حقوق معوقه هم دارند یا خیر، گفت: “تاکنون حقوق تیرماه را پرداخت نکرده‌اند. متاسفانه روز گذشته با رجوع به اداره کار نی‌ریز متوجه شدم که امکان دریافت بیمه بیکاری و سنوات دوماه اخیر هم ندارم. در اداره کار به من گفتند برای دریافت موارد مذکور، نیاز به نامه شرکت رینگ اسپرت دارم در غیر این صورت، چیزی عایدم نخواهد شد. در نتیجه، برای دریافت نامه مذکور، به شرکت رجوع کردم اما از ورود من به آنجا ممانعت به عمل آمد”.

حسن تاتی (مدیر داخلی کارخانه رینگ اسپرت نی‌ریز) در رابطه با وضعیت کنونی شرکت و اعتراض کارگران به اخراج و تعدیل نیرو، گفت: “مشکلاتی که به کارخانه در رابطه با تعطیلی و تعدیل نیرو نسبت داده می‌شود، حقیقت ندارد. کارخانه رینگ اسپرت نی‌ریز هم‌چنان با ظرفیت سابقش، تولید می‌کند و تعدیل نیرویی هم صورت نگرفته است”.

گفتنی است کارخانه شرکت رینگ اسپرت نور نی‌ریز، در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد و در شهرک صنعتی ده فاضل، شهرستان نی‌ریز استان فارس قرار دارد.

معوقات مزدی کارگران «خطوط ابنیه فنی تراورس»

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، برخی کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن کشور به‌صورت قراردادی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «تراورس» در نواحی مختلف ریلی کشور مشغول کارند با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: “با وجود آنکه اخیرا کارفرما با فشار کارگران یک ماه از مطالبات مزدی آنان را پرداخت کرده، اما مشکلات معیشتی ما همچنان باقیمانده است”.

این گروه از کارگران با بیان اینکه کارفرما مدعی‌ست هر ماه به همه کارگران دستمزد پرداخت می‌کند، در ادامه افزودند: “اگرچه کارگران به صورت ماهانه مزد خود را دریافت می‌کنند اما در عمل در فرآیند پرداخت دستمزد آنها دو ماه تاخیر وجود دارد”.

به گفته کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس، آخرین حقوقی که کارگران این واحد دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اردیبهشت ماه است که کارفرما آن را هفته گذشته به حساب کارگران واریز کرده است.

طبق اظهارات کارگران خطوط ابنیه فنی؛ پیش از این مطالبات معوقه کارگران این واحد معدنی به سه ماه می‌رسید که با تجمعات چند هفته‌ای کارگران در نواحی مختلف ریلی که در برخی نقاط که با متوقف شدن حرکت تعدادی قطار همراه بود فقط یک ماه از مطالبات معوقه کارگران به حسابسان پرداخت شد بطوری که هم اکنون دستمزد خرداد و تیر ماه را به همراه چندین سال سنوات از کارفرما طلبکارند.

بیکاری کارگران به علت تعطیلی کارخانه‌های لبنی در همدان

به گزارش ایسنا، مورخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، معاون امور صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های محصولات لبنی استان اعلام کرد: تعطیلی یکی پس از دیگری کارخانه‌های لبنی همدان طی امسال به یکی از مشکلات بزرگ استان تبدیل شده است.

‌حمید بهزادی در رابطه با تعطیلی واحدهای تولیدی محصولات لبنی در استان همدان اظهار کرد: “طی یکسال اخیر واحدهای تولیدی محصولات لبنی همدان که یکی از مشکلات بزرگ استان به شمار می‌آید، سبب بی‌رونق شدن تولید محصولات لبنی استان شده این در حالیست که طی دوره‌های اخیر تعداد بالای کارخانه‌های تولید فرآورده‌های لبنی به عنوان پتانسیلی برای استان محسوب می‌شد اما به علت وجود برخی مسائل که مهمترین آنها کمبود نقدینگی و مشکلات مالی است، هر سال تعدادی از آنها مهر تعطیلی می‌خورد و علاوه بر بیکار شدن کارگران، صنعت موادغذایی این استان را با چالش‌هایی جدی مواجه می‌کند”.

وی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی در استان از کمبود نقدینگی رنج می‌برند، تصریح کرد: “بازپرداخت سود و اقساط بانکی برای بسیاری از تولیدکنندگان بسیار سخت است و با توجه به کاهش قدرت اقتصادی و به علت بدهکاری، کارخانجات لبنی و شرکت حمیل، شرکت صنایع غذایی ذوالفقاری و شرکت شیر بوعلی به علت بدهکاری و نپرداختن وام بانکی و افزایش قیمت شیرخام تعطیل و کارگران آن بیکار شدند”.

بهزادی با اشاره به ارائه تسهیلات بانکی به این واحدها و بازگشت به چرخه تولید در گذشته بیان کرد: “با توجه به پرداخت وام‌ها، این شرکت‌ها مجددا فعال می‌شود اما به علت نپرداختن وام تعطیلی این شرکت‌ها ادامه می‌یابد”.

تعداد افراد بیکار شده با تعطیلی این شرکت‌ها ۱۵۰ نفر به طور مستقیم و ۶۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اعلام شده اما متأسفانه موفق نشدیم از منبع موثقی تأییدیه این آمار را دریافت کنیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید