خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران کارخانه تولی پرس در شهرک صنعتی البرز استان قزوین، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز، جمعی از رانندگان مسافربر مقابل راهداری وحمل ونقل استان ایلام و جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یک منبع خبری در کارخانه «تولی پرس» از تعطیلی موقت این واحد تولیدی و بلاتکلیفی حدود۱۵۰ کارگر این کارخانه خبر داد.

منابع کارگری ما در کارخانه تولی پرس گزارش کردند، این واحد تولیدی که در زمینه تولید محصولات شوینده در شهرک صنعتی البرز در استان قزوین فعالیت دارد، از امروز شنبه (۲۷ مرداد ماه) به دلیل مشکلاتی که در زمینه تهیه مواد اولیه تولید دارد، موقتا تعطیل اعلام شده و کارگران آن اجازه ورود به محل کارشان را ندارند.

این کارگران که به‌صورت میانگین بین ۱۵ تا ۲۰سال سابقه کار دارند، درباره وضعیت خود می‌گویند: “مجموع ۱۵۰ کارگر این واحد تولیدی امروز با ورود به محل کارشان با درهای بسته کارخانه مواجه شدند.. به همین دلیل امروز صبح برای پیگیری وضعیت شغلی‌مان در مقابل ساختمان کارخانه دست به تجمع زده‌ایم”.

کارگران می‌گویند: “چندین سال است شرایط تولید در کارخانه تولی پرس خوب نیست و مرتبا درهای کارخانه به روی کارگران بسته و کارگران به مرخصی‌های اجباری فرستاده می‌شوند”.

به گفته کارگران این کارخانه، جدا از وضعیت پیش آمده حدودا ۵۰ روز است که دستمزد دریافت نکرده‌ایم.

آن‌ها با یادآوری اینکه پیش از این کارگران برای پیگیری مشکلات مزدی خود بار‌ها به نهادهای دولتی مستقر در استان مراجعه کرده‌اند، در ادامه گفتند: “در هر پیگیری مسئولان استانی وعده پیگیری مطالباتمان را دادند اما در عمل هیچ اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه امروز بیکار شدیم”.

کارگران گروه ملی فولاد در شهر اهواز: ۴ماه حقوق معوقه و تامین مواد اولیه کارخانه را می‌خواهیم

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز صبح امروز در اعتراض به ۴ماه حقوق معوقه و تامین نشدن مواد اولیه ازسوی کارفرما در محوطه‌ی کارگاه دست به تجمع زدند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض صبح امروز در اعتراض به ۴ماه حقوق معوقه و تامین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرما در محوطه‌ی کارگاه دست به تجمع زدند.

به گفته‌ی این کارگران؛ مالک جدید این کارخانه یکی از بانک‌های دولتی است که مواد اولیه برای آغاز به کار و راه‌اندازی مجدد کارخانه از جانب او باید تامین شود.

 به گفته کارگران، گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

 طبق اظهارات کارگران این کارخانه، کارفرمای جدید توانایی مالی لازم را برای پرداخت دستمزد کارگران ندارد و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان هر روز شاهد افزایش مشکلات این کارخانه بوده‌ایم و قول‌های داده شده ازسوی مسئولان هم راه به جایی نبرده است.

طبق اظهارات معترضان درحالی این مشکلات ادامه دارد که کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل نهادهای مختلف دولتی همانند استانداری استان خوزستان تجمع کرده‌اند.

گفتنی است این برخی از این کارگران در ماه‌های گذشته بابت اعتراضاتشان دستگیر و بازداشت شدند.

کارگران تصریح کرده‌اند: “بعد از هر اجتماعی، مسئولان استانی وعده پیگیری پرداخت مطالبات معوقه ما را می‌دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارگران همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند”.

تجمع مسافربران مهرانی در مقابل راهداری استان/ رانندگان تحصن کننده : خواسته ما بازگشت به پایانه مرزی است

به گزارش تابناک، امروز ده ها نفر از این مسافربران با تجمع در مقابل راهداری وحمل ونقل استان خواستار تجدیدنظر در این تصمیم و اجرای راهکاری شدند تا حقوق آنان نیز در آن لحاظ شود همچنین این مسافربران خواستار ساماندهی قانونی و بازگشت تاکسی های عمومی به پایانه مرزی و حذف خودرو های شخصی از پایانه مسافربری مهران شدند

این سالها موضوع بی نظمی های شکل گرفته در پایانه مسافربری مرز مهران منتج به رویش پدیده ای زشت وناپسند به نام “مسافر فروشی” شد.

پدیده ای ناخوشایند که درآن از مسافران غیرایرانی وایرانی ورودی به مرز مبالغ غیر متعارفی را تحت عنوان کرایه دریافت اما کمی پایین تر از مرز به بهای ناچیزی به سایر مسافربران شخصی فروخته می شدند!

این موضوع به حدی ناخوشایند وغیر معمول جلوه کرده وچهره ناخوشایندی از کشور بر جای گذاشت که بررسی آن در دستورمدیران ارشد استان ودستگاههای نظارتی قرار گرفت . تا این که خروجی تصمیمات اتخاذ شده به این ختم شد که پایانه مسافربری در ترمینالی بیرون از شهر متمرکز شود.

هرجند این اقدام و تصمیم دیر هنگام می تواند به ساماندهی وسازماندهی وقانونمند شدن مسافر برها انجامد واز طرفی از راه را بر هرگونه هرج ومرج وبی قانونی در حمل ونقل مسافر وتضییع حقوق مسافرین ودیگر رانندگان ببندد ،اما از سویی دیگر تعجیل دراجرایی شدن این تصمیم و عدم مطالعه آن مشکلاتی هم بر شهروندان و هم بر مسافربران کرایه ای تحمیل نموده است.

امروز دهها نفر از این مسافربران با تجمع در مقابل راهداری وحمل ونقل استان خواستار تجدیدنظر در این تصمیم و اجرای راهکاری شدند تا حقوق آنان نیز در آن لحاظ شود.همچنین این مسافربران خواستار ساماندهی قانونی و بازگشت تاکسی های عمومی به پایانه مرزی و حذف خودرو های شخصی از پایانه مسافربری مهران شدند

یکی از این رانندگان در گفتگو وبا خبرنگار ما اظهار داشت : “ما ۲۰۰ راننده مسافربر ناوگان عمومی ساکن مهران می باشیم که بیشتر این رانندگان از سابقه ۱۰ و ۱۵ ساله برخوردار می باشند که در حال حاضر بنا به دلایل ساختی بصورت قهری و یک جانبه به علت برچسب مسافر فروشی ما را از حضور در مرز محروم کرده اند”.

وی افزود: “با توجه به مکاتبات انجام شده بنا بر مستندات درسالهای گذشته به درخواست و امضا خود رانندگان تقاضای مقابله با مسافر فروشی و حذف دلالان را در مرز مهران از مسئولین مربوطه خواستار شده ایم که متاسفانه از سوی مسیولین مربوطه بررسی صورت نپذیرفت”.

یکی دیگر از رانندگان گفت : “هیچ مسئولی برای حقوق شهروندی ما رانندگان عمومی شهرستان مهران ارزش و اهمیتی قائل نیست و در حال حاضر از لحاظ درآمدی با مشکل جدی رو به رو هستیم نه توان پرداخت مایهتاج خانواده هایمان را داریم نه درامدی برای پرداخت مالیات و عوارض که ماهانه از ما دریافت میکنند با ورود خودروهای شخصی به پایانه مسافر تمامی حقوق ما رانندگان ناوگان عمومی پایمال شد و سهم ما که ساکن این شهرستان هستیم از رانندگان کرمانشاهی کمتر شده است”.

یکی دیگر از رانندگان بیان داشت : “ما با حضور رانندگان بی مدارک در ناوگان عمومی تاکسیرانی مخالف هستیم و نبود این افراد باعث راحتی خود رانندگان قانون مدار است و بار ها این موضوع را به صورت مکتوب اعلام داشته ایم”.

وی ادامه داد: “درخواست ما بازگشت به پایانه مرزی است به صورت قانونی و با نظارت دستگاه های نظارتی وهم اکنون همچون گذشته بر گفته خود پایبندیم که با افرادی که مجوز ها لازم را ندارند برابر قانون برخورد و از ورود به پایانه جلوگیر شود”.

جمعی دیگراز رانندگان اینگونه اظهار کردند : “ترمینال مسافربری که توسط شهرداری سابق با قیمت ۱۲۰میلیون تومان به مزایده گذاشته و واگذار شد که هم اکنون مدیریت آن از نظم و قانونی خاصی پیروی نمی کند، مسافرین را بین خودرو های شخصی با گرفتن حق کمسیون دوبرابرتقسیم می کنند. اگرکمیسیون برای ما ۳۰ هزار تومان است از انها ۷۰ هزار تومان دریافت میکنند و با داشتن این منبع درآمد بالا حق تقدم و رعایت عادلانه تقسیم مسافرین بین رانندگان وجود ندارد”.

رانندگانی نیز مدعی شدند: “شهرداری و فرماندار مهران با استفاده از نفوذ و برای منفعت شخصی چند دستگاه ون و خودرو های سواری شخصی از آشنایان خود را وارد پایانه مسافر بری کرده اند و به همین دلیل می باشد تاکید بر حضور خودرو های شخصی در این پایانه را دارند”.

رانندگان دیگر اینچنین بیان داشتند : “تصمیمات مسئولین برای عدم ورود تاکسیرانان به پایانه مرزی بر این پایه بود که مسافرفروشی در پایانه مرزی مهران ریشه کن شود و ما منکر آن نیستم که افرادی با خودروهای پلاک عمومی و بدون مدارک و مجوز های لازم اقدام به مسافر فروشی نموده است اما این دلیل نمی شود جز را فدای کل کرد همکنون که اجازه به رانندگان شخصی داده شده چرا مسافرین را در شهر مهران به ما تاکسی داران میفروشند آیا می توان به خودرو های شخصی که اسمی از آن ها در هیچ سامانه ای نیست اعتماد کرد در صورتی ما از صورتحساب،مدارک کامل و ثبت مسافرین در سامانه آنلاین حمل و نقل برخوردار هستیم”.

اعتصاب دوباره در تمام بخش‌های نیشکر هفت‌تپه

به گزارش رادیو زمانه، کارگران نیشکر هفت‌تپه شنبه ۲۷ مرداد بار دیگر دست به اعتصاب زدند.

کارگران تمام بخش‌های این مجتمع صنعتی در اعتراض به برآورده‌نشدن مطالبات‌شان دست از کار کشیده اند.

اسماعیل بخشی، کارگر و نماینده کارگران معترض در سخنانی بر خواسته‌های به‌حق کارگران تأکید کرد و اعتصاب را حق قانونی معترضان دانست. او خواهان حفظ اتحاد شد و هشدار داد که کارگران به دام اختلاف‌ها و دعواهای به‌راه‌افتاده به دست کارفرمایان نیفتند.

بخشی گفت که در چهار‌ـ‌پنج‌ماه اخیر کارخانه مدیریت نداشته است و کارگران خود این کارخانه را اداره کرده‌اند و برای همکاری با مسئولان، از اعتصاب سراسری در آن پرهیز کرده‌اند. اما هنوز مطالبات آنها برآورده نشده است.

به گفته بخشی، مطالبات از جمله دستمزد سه ماه کارگران و حق بیمه آنها از ماه‌ها پیش هنوز پابرجا هستند. او اما هدف از تجمع و اعتصاب شنبه را فراتر از مطالبات روزانه دانست و آن را تجمعی به خاطر «آینده هفت‌تپه» توصیف کرد.

به گفته بخشی، آینده مدیریت کارخانه در ابهام است و مدیر کارخانه چهارماه است که به کارخانه قدم نگذاشته. بخشی وضعیت ایمنی محل کار در هفت‌تپه را بسیار بد ارزیابی کرد و گفت که کارگران از وسایل ایمنی اولیه محیط کار برخوردار نیستند.

بخشی با اشاره به بحران کنونی ایران گفت که تنها راه‌حل این بحران و مبارزه با فساد تشکیل شوراهای مستقل مردمی و کارگری است.

او گفت که کارگران نباید هزینه بحران اقتصادی را که دیگران رقم زده‌اند، بپردازند. به گفته بخشی، حقوق کارگران هفت‌تپه همراه با تمام مزایا تنها یک میلیون و پانصدهزار تومان است.

او در میان تشویق جمعیت با تعدیل نیرو و اخراج هر کارگری مخالفت کرد و گفت که همه منتظر بازگشت کارگران تعدیل‌شده بخش مبارزه با آفات این کارخانه هستند.

نماینده کارگران معترض هفت‌تپه خط قرمز معترضان را خصوصی‌سازی زمین‌های نیشکر هفت‌تپه دانست و گفت که مردم بومی این زمین‌ها را برای اشتغال‌سازی برای فرزندانشان به کارخانه داده‌اند و کسی حق مالکیت خصوصی بر آنها را ندارد.

مدیریت این کارخانه در حال حاضر با بخش دولتی و سازمان گسترش نوسازی است. مدیریت مجتمع نیشکر هفت تپه می‌گوید به دلیل «افزایش مشکلات مالی» تصمیم گرفته است که بخش عمده سهام آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

کارگران به این واگذاری‌ها معترضند. سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که در آبان‌ماه سال ۱۳۸۷ خورشیدی شکل گرفت یکی از فعال‌ترین سندیکاهای مستقل کارگری در ایران به‌شمار می‌رود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید