خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  محکومیت محمد شریفی مقدم، از دراویش گنابادی به ۱۲ سال حبس

محکومیت محمد شریفی مقدم، از دراویش گنابادی به ۱۲ سال حبس

خبرگزاری هرانا – محمد شریفی‌ مقدم، درویش گنابادی و از خبرنگاران وبسایت مجذوبان نور که در زندان تهران بزرگ محبوس است، با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی صلواتی به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، محمد شریفی‌ مقدم، درویش گنابادی و از خبرنگاران وبسایت مجذوبان نور، با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

“اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”، “اخلال در نظم عمومی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تمرد در برابر امر پلیس” اتهاماتی هستند که قاضی صلواتی بر اساس آنها محمد شریفی‌مقدم را به ۱۲ سال حبس محکوم کرده است.

در دادنامه محمد شریفی‌مقدم آمده است: “متهم در کلیه‌ی حوادث و تجمعات فرقه از ابتدا حضور داشته و به هیچ عنوان ابراز پشیمانی و تنبه از حوادث به‌وجودآمده ندارد. وی دائماً نظام اسلامی و مسئولین نظام را مقصر اصلی به وجود آمدن این حادثه [گلستان هفتم] می‌داند”.

لازم به ذکر است که پیشتر محمد شریفی‌ مقدم به همراه پنج تن از فعالان حقوق دراویش که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده و اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس هستند طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان، اعلام کرده بودند که تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی، در دادگاه حضور نخواهند یافت.

محمد شریفی‌مقدم دانش‌ آموخته مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف، فعال دانشجویی و از مدافعان حقوق کودکان کار، سحرگاه یکم اسفندماه سال ۱۳۹۶ همراه با صدها درویش گنابادی در نتیجه‌ی یورش نیروهای لباس‌شخصی به‌شدت مجروح شد و پس از گذراندن یک دوره بازجویی در زندان اوین به زندان تهران بزرگ انتقال یافت.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید