خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷, 17th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۰۱ ساعت ۱۳:۵۰:۴۰

    خانه  > اعدام  >  شش زندانی در مشهد اعدام شدند

شش زندانی در مشهد اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، شش زندانی به اتهام “محاربه از طریق شرکت در سرقت مسلحانه” در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند. قاضی حیدری معاون داستان مرکز خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود “با پیگیری‌ها، سارقان چند روز پس از سرقت دستگیر شدند و با وجود اعتراضشان به رای دادگاه و ارسال پرونده به دیوان عالی کشور، حکم اعدام پس از تایید صبح امروز اجرا شد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز، شش زندانی به اتهام “محاربه از طریق شرکت در سرقت مسلحانه” در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.

قاضی حیدری معاون داستان مرکز خراسان رضوی گفت: “با پیگیری‌ها، سارقان چند روز پس از سرقت دستگیر شدند و با وجود اعتراضشان به رای دادگاه و ارسال پرونده به دیوان عالی کشور، حکم اعدام پس از تایید صبح امروز اجرا شد”.

این پرونده با صدور کیفرخواست «محارب» از سوی نماینده دادستان به شعبه هشتم دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع شد و این شش تن توسط قاضی «سید هادی منصوری» محاکمه شدند.

بعد از محاکمه مقام قضایی رای دادگاه را درباره این پرونده صادر کرد. بنابه رای صادر شده از سوی قاضی منصوری، شش عضو این باند به اتهام محاربه از طریق شرکت در سرقت مسلحانه، به اعدام محکوم شدند.

با اعتراض متهمان به رای صادر شده، پرونده این افراد به دیوان عالی کشور ارجاع شد اما قضات دیوان عالی نیز رای صادر شده را تایید کردند و بدین ترتیب این شش تن، سپیده‌دم امروز در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید