خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۲۳ ساعت ۲۳:۳۱:۲۱

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۴ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در پروژه متروی اهواز، شرکت «برنا ریل گستر تهران» و کارگران پیمانی شهرداری سده از معوقات مزدی خود خبر دادند همچنین بنا بر خبری دیگر، مدیر داخلی کارخانه پارچه مقدم گفت که حدود ۱۳۰ کارگر شاغل در مجموعه تولیدی «پارچه مقدم» شش ماه مزد پرداخت نشده دارند و در حال حاضر این کارخانه در برزخ تولید قرار دارد. نه توان تولید وجود دارد و نه مدیران کارخانه قصد تعطیلی آن را با ۱۳۰ کارگر دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، پروژه متروی اهواز پس از مسئله بدعهدی شرکت پیمانکار و مشکلات مالی که جزء جدایی ناپذیر این پروژه بوده، این بار با چالش معوقات کارگری روبرو شده که مشکلات بسیاری برای کارگران طرح ایجاد کرده است.

۱۳ سال پیش که کلنگ پروژه قطار شهری اهواز بر زمین زده شد، مجریان نوید روزهایی در آینده نزدیک برای کاهش بار ترافیکی در شهر اهواز را دادند اما تنها ثمره آن تاکنون کنده کاری های سطح شهر در نقاط مختلف، هدر رفت مبالغ هنگفت و البته بدهی ۱۶ ماهه کارگران فعال در این پروژه بوده است.

در طول ۱۳ سال گذشته یکی از مهم ترین معضلات این پروژه کش و قوس های بسیار در پرداخت حقوق کارکنان شرکت کیسون (پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) بوده است به طوریکه به گفته کارگران این شرکت درحال حاضر پرداخت حقوق آنها ۱۶ ماه به تعویق افتاده است.

یکی از کارگران این شرکت با تاکید بر تعویق در پرداخت حقوق ۱۶ ماه گذشته، گفت: “کارکنان شرکت کیسون در ابتدا حدود ۲ هزار نفر بودند اما درحال حاضر به ۱۹۰ نفر کاهش یافته اند. این درحالیست که با کارگران اخراجی هم تسویه حساب نشده است”.

وی با اشاره به توقف پروژه قطار شهری اهواز ادامه داد: “شرکت کیسون و کارفرما اختلافاتی دارند که همین اختلاف سبب ضربه به کارگران شده است. درواقع کارگران قربانی این اختلافات هستند”.

این کارگر شرکت کیسون خاطر نشان کرد: “کارگران با مشکلات مالی مواجه شده اند بسیاری از آنها خودرو و وسایل زندگی خود را برای گذران زندگی فروخته اند و بسیاری دیگر در هزینه های معیشتی روزمره خود در مانده اند”.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان اگرچه از مشکلات میان کارگران و پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز خبر ندارد اما می گوید: “بنا بر یک تفکر غلط شرکت های پیمانکاری به محض بروز مشکلات مالی اقدام به اخراج کارگران خود می کنند درحالیکه بروز چالش ها ناشی از نبود مدیریت صحیح است”.

قربان درویشی با اشاره به مغفول ماندن سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی ماهر ادامه داد: “کارگران شرکت کیسون باید شکایت خود را به اداره کار ارائه دهند تا رای مقتضی صادر شود و پس از آن درصورت محکوم شدن شرکت ، واحد اجرای احکام شرکت کیسون را ملزم به پرداخت مطالبات می کند”.

وی با انتقاد از شورای اشتغال و کمیسیون کارگری استان گفت: “این شورا ضعیف عمل می کند زیرا برنامه ریزی ها برای ایجاد شغل مناسب نیست، در ابتدا باید برای حفظ اشتغال فعلی تلاش کرد و بعد به فکر اشتغال جدید بود”.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز ضمن تایید به تعویق افتادن حقوق ۱۶ ماهه این کارگران اظهار داشت: “این پروژه از ابتدای سال جاری تاکنون متوقف شده است”.

شهرام شاهین زاده ادامه داد: “اختلافاتی با پیمانکار پروژه داریم که برای حل در شورای عالی فنی کشور مطرح شده است”.

وی با طرح این مطلب که پروژه ظرف چند روز آینده مجددا فعال می شود گفت: “پروژه قطار شهری تا اسفند سال گذشته فعال بود در این مدت ۲.۵ کیلومتر ریل گذاری و یک کیلومتر عملیات حفاری تونل انجام شد”.

شاهین زاده در پایان با بیان اینکه یکبار برای همیشه این اختلافات باید حل شود تصریح کرد: “قرار است منابع مالی به پیمانکار داده شود و شرکت نیز پس از آن مکلف به اولویت قراردادن حقوق کارگران است”.

کارگران شرکت «برنا ریل گستر تهران» سه ماه مزد طلبکارند

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، منابع کارگری در شرکت «برنا ریل گستر تهران» گزارش دادند؛ کارگرانی که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «برنا ریل گستر تهران» به کارهای خدمات‌دهی به مسافران (مهمانداری) مشغول‌اند، سه ماه مزد از کارفرما طلبکارند.

به گفته این کارگران که از ۴ تا ۱۵ سال دارای سابقه کار هستند، معوقات حقوقی نیروی کار این شرکت خدماتی در ماه‌های اسفند ۹۶ و فروردین واردیبهشت سال جاری به تعویق افتاده است.

آنها می‌گویند: “شرکت پیمانکاری برنا ریل گستر تهران دستمزد ماهای خرداد و تیر ما را پرداخت کرده و برای پرداخت سه مطالبات معوق مانده مرتبا وعده می‌دهد”.

به گفته کارگران مهماندار و خدمات سیر محور ریلی گرگان به زاهدان؛ به تعویق افتادن مطالبات مزدی آنها درحالی‌ست که ظاهرا شرکت رجا (کارفرمای اصلی) به‌صورت منظم صورت وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت می‌کند.

آنها می‌گویند: “درحال حاضر به غیر از سه ماه مزد پرداخت نشده، ما برای قرارداد کار با پیمانکاران نیز دچار مشکل هستیم”.

معوقات مزدی کارگران پیمانی شهرداری سده ادامه دارد

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، کارگران شهرداری سده در تماس تلفنی گفتند: “از اینکه در چند‌ سال گذشته به صورت پیمانی در استخدام چند شرکت پیمانکاری به کار خدماتی و فضای سبز در شهر سده مشغول کار هستیم، معترض هستیم و خواستار آن هستیم که وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود”.

این کارگران که تعدادشان حدود ۳۰ نفر است، مدعی‌اند که در نتیجه حضور پیمانکار شاهد به تعویق افتادن مطالباتشان هستند و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

کارگران پیمانی شهرداری سده که از اسفند ماه سال گذشته (۹۶) مطالبات مزدی‌شان به تعویق افتاده، مدعی‌ هستند که حقوق دریافتی آنان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و در این بین شرکت واسطه‌ای که هیچ نقشی در خدمات شهری ندارد؛ به واسطه کار آنان؛ به سودهای کلانی دست پیدا کرده‌ است.

به گفته آنان، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری سده مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

وضعیت نامشخص کارگران پارچه مقدم با شش ماه مزد معوقه

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، حدود ۱۳۰ کارگر شاغل در مجموعه تولیدی «پارچه مقدم» شش ماه مزد پرداخت نشده دارند.

غلامرضا کرمی (مدیر داخلی کارخانه پارچه مقدم) با تایید معوقات مزدی کارگران گفت: “به دلیل مشکلات نقدینگی و شرایط کنونی اقتصاد کشور که با نوسانات نرخ ارز همراه است، جدا از معوقات باقیمانده دستمزد کارگران، در زمینه تهیه مواد اولیه برای تولید نیز دچار مشکل هستیم”.

او در تشریح جزئیات این اتفاق گفت: “در بهمن ماه سال گذشته پشم گوسفند را برای تهیه نخ و تولید پارچه کیلویی ۸۲ تومان می‌خریدیم که این رقم در سال جاری به حدود ۲۰۰ تومان رسیده است. همچنین در سال جاری قیمت انواع رنگ افزایش زیادی پیدا کرده است. به عنوان نمونه رنگ آلمانی که کیلویی ۴۰ تومان بود، در حال حاضر به ۱۸۰ تومان افزایش رسیده است”.

وی ادامه داد: “در حال حاضر پارچه مقدم در برزخ تولید قرار دارد. نه توان تولید داریم و نه قصد تعطیلی آن را با ۱۳۰ کارگر”.

غلامرضا کرمی گفت: “شرایط بسیار سختی داریم. به جرات می‌توانم بگویم که در یک بازار ترسناک قرار گرفته‌ایم، چه کارکنان و کارگران و چه مدیران و هیات مدیره هیچ تفاوتی ندارد. مدیران نیز تمام دغدغه‌شان مطالبات کارگران است”.

وی تاکید کرد: “باتوجه به شرایط سخت و بحران اقتصادی؛ تاکنون هیچ نیرویی در این کارخانه تعدیل نشده است. کارخانه تا سال ۸۰ حدود ۸۰۰ کارگر داشت که برخی با اجرای قانون بازسازیی، نوسازی صنایع و سخت و زیان‌آور، بازنشسته شدند اما این واحد توان جایگزینی نیروی جوان و جدید را نداشت، مصداق این ضرب‌المثل بودیم: هر سال دریغ از پارسال”.

مدیر داخلی این واحد تولیدی افزود: “کارفرما، هیات‌مدیره درصدد کمک هستند. آنها حتی از اموال شخصی خود هزینه کرده‌اند. یعنی ‌آورده‌های نقدی که به این واحد تولیدی تزریق شده، متعلق به خودشان است و از اموال شخصی خود هزینه کرده‌اند. آنها از آبرو، مال، جان و … هزینه کرده‌اند برای زنده نگاه داشتن این واحد تولیدی”.

غلامرضا کرمی در پایان با طرح این سوال که آیا کسانی که سرمایه‌شان را در سرزمین خود و برای چرخیدن چرخ اقتصاد کشور و آبادانی مملکت هزینه می‌کنند نباید امنیت داشته باشند، گفت: “از تمام مسولین که از مشکلات تولید با خبر هستند، از رئیس قوه مجریه گرفته تا یک مسئول جزء، درخواست حمایت و کمک داریم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید