خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران شاغل در شهرداری لوشان از پرداخت نشدن چندین ماهه دستمزد خود خبر دادند، بنا بر خبری دیگر با گذشت حدود دو سال از متوقف شدن فعالیت کارخانه «کاشی گیلانا» هنوز حدود ۱۱۰ کارگر اخراجی این کارخانه مطالبات حدودا ۴۰ ماهه خود را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، کارگران شهرداری لوشان می‌گویند که شهرداری هنوز بابت مطالبات مربوط به ۵ ماه دستمزد پرداخت نشده با آن‌ها تسویه حساب نکرده است.

تعدادی از کارگران شهرداری لوشان واقع در استان گیلان در این خصوص گفتند: “به‌صورت مشخص حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری لوشان به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که هنوز بابت بخش از دستمزد اسفند سال گذشته به همراه مزد چهار ماهه نخست سال جاری طلبکارند”.

این کارگر گفتند: “سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند”.

به گفته آنها، در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزدهای کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهردار لوشان بخشی از دستمزد اسفند ماه را به حساب کارگران واریز کرده اما هنوز دست‌کم سه ماه حق بیمه به کارگران بدهکار است”.

کارگران شهرداری لوشان خواستار آن هستند تا شخص شهردار در مقام کارفرمای اصلی چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد بنابراین اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

کارگران شهرداری لوشان گفتند: “چون به مشکلاتمان از جانب مدیران شهری اعم از شهردار و اعضای شورای شهر و سایر مسئولان شهرستانی و استانی اهمیتی داده نمی‌شود، تصمیم داریم به زودی در ادامه پیگیری مشکلات شغلی‌مان که ناشی از بی‌توجهی به وضعیت معاش ما کارگران شهرداری است، در مقابل شهرداری تجمع کنیم”.

در این زمینه جبار نظامیوند چگینی (نائب رئیس شورای شهر لوشان) در تشریح مشکلات شهرداری لوشان و کارگرانش گفت: “مهمترین موضوع در شهرداری لوشان تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است. در حال حاضر کارگران شهرداری لوشان حدود ۵ ماه مطالبات معوقه دارند که این موضوع آنها را در شرایط سخت مالی قرار داده است”.

چگینی در ادامه با بیان اینکه مشکلات و چالش‌های شهرداری لوشان ریشه در گذشته دارد، افزود: “در حال حاضر از مجموع حدود ۳۰۰ میلیون از درآمد شهرداری لوشان بیش از نیمی بابت پرداخت بدهی طلبکاران خصوصی و دولتی هزینه می‌شود”.

او افزود: “هر ماه به کارگران پرداختی داریم اما در ماه جاری به دلیل آنکه یکی از طلبکاران سابق شهرداری لوشان اقدام به مسدود کردن حساب شهرداری کرده بود، آخرین دریافتی کارگران به صورت کامل پرداخت نشد”.

او با بیان اینکه پیگیر مطالبات کارگران و وضعیت تامین منابع مالی شهرداری لوشان از طریق استانداری هستم، افزود: “اخیرا ما اعضای شورای شهر با ارسال نامه‌ای مکتوب به استانداری به همه مشکلات موجود پرداخته‌ایم”.

به گفته وی، یکی از مشکلات شهرداری لوشان؛ قانون ارزش افزوده است که بخش زیادی از درآمد شهرداری لوشان را بابت گرفتن عوارض به حداقل رسانده است.

او در ادامه سخنان خود گفت: “تا سال ۷۶ همیشه شهرداری لوشان جزو ۵ شهر پردرآمد استان گیلان محسوب می‌شد اما بعد از آن با اجرای قانون ارزش افزوده همه عوارض مستقیم شهر تبدیل به غیرمستقیم شده و به حساب دولت ریخته می‌شود. بدین ترتیب این درآمدها براساس بودجه و جمعیت بین سایر شهرهای شهرستان تقسیم می‌شود”.

به گفته نائب رئیس شورای شهر لوشان از دیگر مشکلات شهر لوشان اجرای بزرگراه قزوین به رشت از کنار شهر لوشان است که که منابع درآمد کسبه را به حداقل َرسانده است.

چگینی تاکید کرد: “اعضای شورای شهر در تلاش هستند از طریق گسترش منابع در آمدی از داخل شهر لوشان بتوانند مظالبات معوقه کارگران و سایر هزینه‌های جاری شهر را تامین کنند”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه تعطیل ‌شده‌ی کاشی گیلانا

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، درحالی‌که با گذشت حدود دو سال از متوقف شدن فعالیت کارخانه «کاشی گیلانا» هنوز حدود ۱۱۰ کارگر اخراجی این کارخانه مطالبات حدودا ۴۰ ماهه خود را دریافت نکرده‌اند. یک مقام مسول در اداره کار شهرستان رودبار گفت: “کارگران تا تعیین تکلیف این واحد از سوی کارفرما اصلی باید منتظر وصول مطالبات مزدی و بازگشت بکار بمانند”.

این مقام مسئول در اداره کار شهرستان رودبار در تشریح مشکلات کاشی گیلانا و کارگرانش گفت: “تا مالک اصلی کاشی گیلانا وضعیت کارخانه را مشخص نکند، کاری برای کارگران نمی‌توان کرد”.

او افزود: “مالک کارخانه دو راه در پیش دارد یا باید این کارخانه را واگذار کند یا دوباره آن را به چرخه تولید بازگرداند. اگر به هر نحو این واحد تولیدی فعالیت تولیدی خود را از سر گرفت در این صورت است که حکم کارگران این واحد صنعتی بازگشت به کارخواهد بود یا ممکن است شامل ماده ۱۴۱ قانون تجارت شود، در غیر اینصورت وارد یک مسیر قانونی جدید خواهد شد”.

«ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت مقرر کرده که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌ مدیره مکلف است بلافاصله طی مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود».

 به گفته وی، واحد تولیدی «کاشی گیلانا» سالهاست دچار فراز و نشیب و چالش‌های کارگری بوده و به گواهی آنچه خود شاهد بود‌ه‌ایم مشکل اصلی آن به سوءمدیریت مربوط می‌شد. انصافا دولت در زمینه تامین منابع مالی به این کارخانه کمک فراوانی کرده اما مدیران این واحد صنعتی مدیریت لازم و علم کافی برای بیرون آوردن آن از بحران را نداشتند که در نتیجه ما شاهد تعطیلی کامل و بیکاری کارگران بودیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت کارگران کاشی گیلانا بعد از تعطیلی کارخانه گفت: “وقتی کارخانه تعطیل شد گروهی از کارگران کارخانه برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شدند و سایر کارگرانی که تا پایان سال ۹۶ امکان بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور را داشتند، بازنشسته شدند”.

این مقام مسئول در اداره کار شهرستان رودبار با بیان اینکه وقتی واحد تولیدی توان مدیریتی برای اداره آن را ندارد، برایش کاری نمی‌توان انجام داد، افزود: “کاشی گیلانا متعلق به یک بخش خصوصی است و دولت نمی‌تواند مستقیما برایش تصمیم‌گیری کند”.

او در خصوص پیگیری وضعیت مطالبات کارگرانی که در این کارخانه بازنشسته شده‌اند، اظهار داشت: “کارگرانی که در این واحد بازنشسته شده‌اند برای وصول مطالبات بازنشستگی خود با حکم مراجع قضایی، بخشی از اموال کارخانه شامل ماشین‌آلات آن را به مزایده گذاشته و با فروش آن طلب خود را وصول کردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید