خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سه کولبر دیگر توسط نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شدند

سه کولبر دیگر توسط نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – کشتە‌شدن دو کولبر از اهالی شهرستان سلماس در مناطق مرزی همزمان شد با زخمی‌شدن یک کولبر پیرانشهری از سوی این نیروها. با احتساب این سه مورد، از ابتدای مردادماه تاکنون سیزده کولبر توسط نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی کشته و یا زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی اشنویه هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند که در نتیحه یک تن به نام «جاویدان هکاری» فرزند زبیر از اهالی روستای کله‌رش سلماس جان خود را از دست داده است.

در خبری دیگر در همین رابطه روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد، یک کولبر به نام «خالد مامه‌امین» از اهالی پیرانشهر در نقطه‌ی صفر مرزی در پی شلیک نیروهای مذکور از ناحیه‌ی پشت دچار مصدومیت شد و جهت رسیدگی پزشکی به ارومیه انتقال یافت.

از سوی دیگر، روز دوشنبە ١۵ مرداد هم یک کولبر جوان به نام «هاشم طهوریان» ۲۳ ساله فرزند اصغر از اهالی روستای سولینگ سلماس با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در مرز ترگور ارومیە کشتە شده و‌ پس از سه روز جسدش کشف شد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید