خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران شهرداری سردشت، جمعی از کشاورزان چغندرکار نقده، جمعی از رانندگان تاکسی‌ در شهر بابل، جمعی از کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن، اعتصاب رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای در بوکان و نهاوند و گروهی از کارگران کارخانه ماوی واقع در شهر ماکو در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ار ایلنا، کارگران شهرداری سردشت در اعتراض به مطالبات مزدی و عدم پرداخت حق بیمه دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

صبح امروز (هفدهم مرداد) جمعی از کارگران شهرداری سردشت که در بخش‌های مختلف ازجمله فضای سبز و خدمات مشغول به کار هستند، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران می‌گویند: “چند ماه دستمزد پرداخت نشده داریم. حتی از سال ۹۶، عیدی و سنوات طلبکاریم که مشخص نیست چه زمانی قرار است این معوقات پرداخت شود”.

این کارگران همچنین از عدم پرداخت حق بیمه خود انتقاد دارند و می‌گویند: “در این چند ماهی که از سال جدید گذشته حق بیمه ما واریز نشده است. در سال ۹۶ نیز حق بیمه ما کامل پرداخت نشده؛ در نتیجه در تمدید دفترچه‌های بیمه درمانی خود با مشکل مواجه هستیم. به تامین اجتماعی که مراجعه می‌کنیم، دفترچه‌های بیمه جدید به ما نمی‌دهند چون کارفرما حق بیمه را واریز نکرده‌است”.

به گفته‌ی این کارگران، هیچکدام از وعده‌هایی که برای پرداخت معوقات داده‌اند تاکنون محقق نشده است و سرگردانی کارگران همچنان ادامه دارد.

یکی از این کارگران با بیان اینکه ماه‌هاست به همه اقوام و آشنایان و کسبه محل بدهکاریم، گفت: “آیا خود مسئولان می‌توانند در این اوضاعِ گرانی چند ماه بدون دستمزد سر کنند که از کارگران توقعِ صبر و تحمل دارند؟!”

شهرداری سردشت، کمبود نقدینگی و بدهی‌های شهرداری در زمان شهردار قبلی را دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران عنوان کرده و گفت: “در صورت تامین نقدینگی در اولین فرصت مطالبات کارگران پرداخت خواهد شد”.

چغندرکاران نقده یک‌سال است که پولشان را نگرفته‌اند

به گزارش ایلنا، به‌گفته رییس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی آذربایجان غربی، دلیل تجمع امروز چغندرکاران در کارخانه قند نقده، عدم پرداخت مطالبات آنها بعد از گذشت نزدیک به یک‌سال از برداشت و تحویل محصولشان به کارخانه است.

امروز تجمعی از سوی کشاورزان چغندرکار نقده در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از سوی شرکت قند نقده در محل کارخانه برگزار شد.

در همین زمینه، سلمان قدرتی (رییس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی) گفت: “علت اعتراض چغندرکاران عدم تسویه مطالبات آنها است که از سال زراعی ۹۶ تاکنون مانده است”.

وی افزود: “کشاورزان در شهریور ۹۶ برداشت چغندرشان را انجام داده‌ و به کارخانه تحویل دادند. از آن زمان تاکنون مطالبات آنها پرداخت نشده است”.

قدرتی تصریح کرد: “چغندر محصول هزینه‌بری است. هزینه کاشت، داشت و برداشت آن بسیار بالا است. کشاورزان و کارگران چغندرکار اکنون کلی بدهی دارند. با توجه به عدم پرداخت مطالبات سال گذشته و پیش‌رو بودن زمان برداشت امسال در ماه شهریور، کشاورزان نگران و ناراضی از وضعیت کنونی هستند. اما به‌نظر می‌آید هزینه امسال چغندرکاران هم داده نخواهد شد. متاسفانه کسی هم پاسخگو نیست”.

وی اظهار داشت: “همیشه متداول بوده کشاورزان بابت هر تن چغندری که تحویل می‌دادند به‌همراه مزدشان، جوایزی شامل ۲ کیلو قند مجانی به نرخ دولتی بین ۱۴۰۰ الی۱۵۰۰ تومان و ۲۰ کیلو هم تفاله آن را می‌گرفتند. آن هم حتی به کشاورزان داده نشد. دلیل آن هم؛ تصمیم شورای اقتصاد برای لغو آن به‌نفع کارخانجات قند است”.

قدرتی تاکید کرد: “متاسفانه شرایط به‌گونه‌ای‌ست هرگاه صحبت از منافع کارخانه‌دار و سرمایه‌دار می‌شود همه عوامل در راستای حمایت از آنها حرکت می‌کنند. اما چنین حمایت و تلاشی از کشاورزان و بسیاری دیگر از اقشار ضعیف، صورت نمی‌گیرد”.

رییس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در پایان، درباره کارخانجات قند آذربایجان غربی گفت: “در این استان ۴ کارخانه قند دیگر در خوی، میاندوآب، ارومیه و پیرانشهر هستند”.

محاصره دفتر اسنپ بابل توسط تاکسی‌های سنتی

به گزارش ایلنا، مدیر ارشد منطقه‌ای اسنپ خبر می‌دهد که تاکسی‌های سنتی در مقابل این دفتر موقت اسنپ در شهر بابل تجمع کرده و اجازه ورود و خروج پرسنل این شرکت را نمی‌دهند. «حسین هزارجریبی» در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید: «فضا خطرناک شده است و کارکنان ما در دفتر هستند. بر اساس اطلاعی که به ما داده‌اند، ۳۰۰ تاکسی در این محل تجمع کرده‌اند که باعث ایجاد ترافیک سنگین در منطقه نیز شده است.» به گفته هزارجریبی، پلیس امنیت در محل حضور دارد تا اتفاقی برای پرسنل رخ ندهد.

فعالیت اسنپ از ابتدای اردیبهشت ماه در بابل و قائم شهر با چالش مواجه شده بود اما به گفته هزارجریبی، این شرکت پس از دریافت موافقت کلامی دادستان و فرمانده نیروی انتظامی بابل، از امروز کار خودش را در یک دفتر موقت شروع می‌کند و کارکنان خود را نیز برای جذب راننده به شکل میدانی، به سطح شهر ارسال می‌کند. با وجود موافقت برای ادامه فعالیت اسنپ، کلانتری ۱۳ بابل با حکم به هم زدن نظم عمومی پرسنل این شرکت که مشغول جذب میدانی راننده بوده‌اند را بازداشت کرده است.

دلیل محدودیتی که در اردیبهشت ماه برای اسنپ در بابل و قائم شهر ایجاد شد، مجوز ذکر شده بود. اما اکنون هزارجریبی خبر می‌دهد که با وجود موافقت دادستان بابل و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بابل برای ادامه فعالیت اسنپ، این تجمع صورت گرفته و یک کلانتری نیز نیروهای اسنپ را بازداشت کرده است: «به گفته رییس کلانتری ۱۳ بابل، اینجا حوزه استحفاظی ایشان است و اوست که می‌گوید چه چیزی غلط و چه چیزی درست است. او می‌گوید حکم باید مستند باشد و موافقت کلامی و تلفنی را قبول نمی‌کند. کلانتری بدون منطق خاصی بیان می‌کند که باید زیر نظر تاکسیرانی فعالیت کنیم. این در حالیست که ما با مجوزی که داریم مشغول فعالیت در شهرهای بزرگ ایران هستیم و سازمان‌های دیگر خود را درگیر این موضوع نمی‌کنند. اما در شهرهای کوچک روابط نزدیک میان افراد کلیدی، باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود.»

اسنپ پروانه کسب‌وکار خود را از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی دریافت کرده‌ است و بر اساس همین مجوز، فعالیتش در همه شهرها و مراکز استان‌ها بلامانع است. «رضا الفت نسب»، عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، پیش از این در گفتگو با دیجیاتو عنوان کرده بود که بحث رقابت بین بخش سنتی و آنلاین از بین رفته و حالا مقاومت در برابر استارت‌آپ‌هایی که در حال ارائه خدماتشان در سطح کشور هستند از سوی دستگاه‌ها ادامه پیدا می‌کند:

متاسفانه ما از این ناحیه در حال ضربه خوردن هستیم و بر اساس آنچه می‌شنویم، در هر شهری که اقدام به تاسیس تاکسی آنلاین کنید، باید مجوز جداگانه بگیرید. بر فرض ما بیشتر از هزار شهر داریم و حالا به عقیده این سازمان‌ها، باید به همان تعداد مجوز گرفته شود. هر شهر هم قانون خودش را دارد و باید دید شورای شهر چه تصویب کرده و چه سهمی از استارتاپ می‌خواهد.

ادامه اعتصاب کارگران راه‌آهن

به گزارش رادیو زمانه، اعتصاب کارگران راه‌آهن که بیش از سه هفته پیش با فراخوان شورای شورای هماهنگی کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن اغاز شده امروز چهارشنبه هفدهم مرداد نیز ادامه داشت.

امروز کارگران اعتصابی حوزه ۴ در ناحیه شمال مانع حرکت قطار مشهد به ساری شدند و کارگران راه‌آهن رفسنجان خط آهن را مسدود کردند.

کارگران تراورس شمال شرق نیز که از ۳۱ تیر دست از کار کشیده‌اند، همچنان در اعتصاب به سر می‌برند.

پرداخت بیمه درمانی، تسویه حساب کامل حقوق‌ها، لغو قراردادهای موقت و انعقاد قراردادهای کاری دائم، داشتن حق تشکل، داشتن حق تجمع و برگزاری آن در هر زمان که کارگر برای طرح مشکلاتش نیاز دارد، متوقف شدن اخراج کارگران تحت عنوان تعدیلی و اعلام تاریخ دقیق پرداخت حقوق‌ها از جمله خواست‌های مطرح شده این کارگران است که در بیانیه شورای هماهنگی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

کارگران − که ۴ ماه مزد معوقه دارند و بیش از یک سال است حق بیمه‌شان پرداخت نشده − گفته‌اند بیش از دو هفته است که در اثر اعتصاب کارگران، هیچ فعالیتی در بخش نگهداری راه‌ آهن صورت نگرفته اما هیچیک از مسئولان حتی یکبار هم حاضر به پیگیری مطالبات کارگران و پاسخگویی به آنان نشده است.

شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن سه‌شنبه ۱۶ مرداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اعتراضات تا وقتی پاسخ نگیرد ادامه خواهد یافت».

بعد از ظهر چهارشنبه منابع اطلاع رسانی کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن اعلام کردند شرکت تراورس یک ماه از حقوق عقب‌افتاده کارگران را پرداخت کرده است.

تراورس یکی از سه پیمانکار عمده راه‌آهن سراسری است.

ادامه اعتصاب رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای

به گزارش رادیو زمانه، اعتصاب رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای که از اول مرداد آغاز شده چهارشنبه هفدهم مرداد ادامه یافت. تصاویری از اعتصاب رانندگان در بوکان و نهاوند در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

دومین دور اعتصاب رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای در اعتراض به کمی دستمزد، نابسامانی وضعیت بیمه رانندگان و گرانی قطعات یدکی و با خواست افزایش قیمت بار، افزایش مقرری بازنشستگی، بالا بردن سطح امنیت جاده‌ها، نظارت بر کار شرکت‌های حمل و نقل، کاهش کمیسیون باربری آغاز شد و به بیش از ۲۰۰ شهر گسترش یافت.

تجمع کارگران کارخانه ماوی در اعتراض به توقف تولید

به گزارش رادیو زمانه، گروهی از کارگران کارخانه ماوی واقع در شهر ماکو چهارشنبه هفدهم مرداد مقابل ساختمان کارخانه تجمع کردند.

علت تجمع کارگران تعطیلی طولانی‌مدت کارخانه و بی‌توجهی مسئولان به وضع کارگران عنوان شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید